עמוד ראשי האולפן הפתוח חדשות 20 הפטריוטים ריקלין ושות
דף הבית > התוכניות שלנו > לפני כולם > אלוף (במיל') איילנד: "התקיפה בסוריה – עליית מדרגה מצד ישראל"

אלוף (במיל') איילנד: "התקיפה בסוריה – עליית מדרגה מצד ישראל"

ערוץ 20

בעיתוי כנראה לא מקרי, בזמן שצה"ל עורך את תרגיל הגיס הגדול ביותר שנערך בצפון זה שנים, תקפו הלילה (ה') מטוסי חיל האוויר מתקן לפיתוח וייצור טילים בסוריה שמייצר נשק כימי. כך על פי מקורות זרים ודיווחים בלבנון. ישראל הרשמית, גם הפעם, לא מגיבה לפרסומים האלה, אבל מדיניות העמימות כבר לא ממש משכנעת אף אחד.

לדברי אלוף במילואים גיורא איילנד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, בראיון ל'לפני כולם', מדובר ב"עליית מדרגה מצד ישראל". איילנד מוסיף כי "תקיפה של אתר סורי ששייך אולי לתעשיית הנשק הכי יוקרתית של סוריה – שונה מתקיפות השיירות הקודמות. התקיפה הזאת אומרת שישראל תמשיך ותפעל ותתקוף בסוריה הרגע שהאינטרס שלה יחייב אותה לעשות זאת".

עם זאת, אומר איילנד כי התקיפות לא ימנעו מאיראן לחזק את אחיזתה בסוריה. "עד עכשיו הוכח שהחישובים הישראליים היו נכונים, ולמרות שכל תקיפה לוקחת את הסיכון שהצד השני יגיב, עד עכשיו הצד השני החליט שלא להגיב, מסיבות ששמורות עימו. ברגע שתוקפים מטרה שהיא קצת יותר איכותית, ועכשיו, כשהמצב של אסד יותר טוב היום ממה שהיה לפני חודשים או שנים, וגם חיזבאללה חוזר לאיתנו – אז מידת הנכונות של חיזבאללה וסוריה לפגוע בנו עלולה לעלות, ואני מקווה שזה לא יהיה כתוצאה מהתקיפה הזאת".

מתקן כימי בסוריה שישראל לכאורה תקפה. צילום: טוויטר
מתקן כימי בסוריה שישראל לכאורה תקפה. צילום: טוויטר

לגבי שאלת רמת התיאום מול רוסיה לגבי התקיפה, אומר איילנד כי אל מדובר בבקשת אישור מצד מוסקבה, אך "ישנה הבנה, גם ברמה הפוליטית וגם ברמה האופרטיבית, אני מניח שבזמן אמיתי מודיעים להם מה אנחנו עושים. זה דבר שאמור למנוע בזמן אמת עימות בין מטוסים שלנו לשלהם".

גורמים במערכת הפוליטית מעריכים שתזמון התקיפה בסוריה אינו מקרי. כשראש הממשלה בנימין נתניהו מדבר חדשות לבקרים על האיום האיראני שגולש לתוך סוריה, בסמוך לגבול הצפוני, ועל שתיקת המעצמות והעולם לנוכח ההתרחבות המדאיגה הזאת – ישראל מבינה גם הפעם שביטחונה תלוי בידיה בלבד. הבהיר בעבר שר הביטחון ליברמן שצה"ל וזרועותיו הארוכות יפעלו בכל פעם שיהיה ניסיון של האויב להעביר נשק לארגוני טרור או לייצר נשק שובר שיוויון. הקמה של מפעל לייצור נשק כימי במדינת הטרור סוריה היא בהחלט איום ממשי על ישראל, בטח כשמלחמת האזרחים שם שככה. המעורבות האיראנית, שלא לומר ההשתלטות של טהרן על משטרו של אסד, מטרידה מאוד ומאיימת על יציבות האזור כולו. חוששות מכך גם מדינות ערב המתונות שדעתן על משטר האייטולות ידועה היטב.

בעוד שבועיים יישא נתניהו את נאומו השנתי בעצרת הכללית של האו"ם. חלק נרחב מנאומו יוקדש לנעשה בסוריה ולאיומי טהרן במזרח התיכון. גם הפעם, סיכוי סביר, יעדיפו מדינות העולם לשתוק. הן עלולות להתעורר יום אחד ולגלות שאיראן לא שונה בהרבה מצפון קוריאה ושאדישות לנעשה כאן תגרור את האזור כולו למלחמה קשה מנשוא. עפ"י הערכות, בסוריה ובאיראן לא יגיבו להתקפה הזאת. זה לא ימנע משתי המדינות להמשיך ולפעול נגד ישראל בכל דרך, רק שהפעם זה קורה ממש כאן, לא רחוק מגבולנו הצפוני.

אולי יעניין אותך גם

שבת שלום מצוות ערוץ 20!

בשעה זו נכנסת השבת. נשוב לדווח על כל החדשות עם צאת השבת, מחר בשעה 20:15