עמוד ראשי האולפן הפתוח חדשות 20 הפטריוטים ריקלין ושות
דף הבית > התוכניות שלנו > חדשות 20 > 13 שנים לגירוש: מוזיאון גוש קטיף מנסה לשמר הזיכרון

13 שנים לגירוש: מוזיאון גוש קטיף מנסה לשמר הזיכרון

ערוץ 20

13 אחרי תוכנית ההתנתקות במהלכה גורשו מבתיהם 8,600 יהודים, במוזיאון גוש קטיף בירושלים מנסים לשמר את הזיכרון בעיקר עבור הנוער והילדים שלא היו שם כדי לזכור.

לפני , ממש בימים אלו, גורשו מבתיהם 8600 אזרחים במדינת ישראל במסגרת תוכנית ההתנתקות. במהלך השנים שחלפו, מרבית מהתושבים בנו את ביתם מחדש, אך זוכרים כל הזמן את הבית שחרב אל תוך החולות.

אדי הוא עיתונות של סוכנות זרה. פגשנו אותו במקרה במוזיאון גוש קטיף בירושלים, הוא סרב להיחשף בפניו, אבל הסכים לספר על הרגעים המרגשים והכואבים שהוא תעד לפני 13 שנה.

במוזיאון גוש קטיף

 

במוזיאון גוש קטיף בירושלים מנסים לשמר את הזיכרון. המוזיאון סוקר את ההתיישבות היהודית בחבל עזה לאורך ציר של 3000 השנים האחרונות, מתאר את הקמת יישובי גוש קטיף לאחר מלחמת ששת הימים, התפתחותם ופועלם, ומהווה גלעד לפרק המפואר של ההתיישבות היהודית בגוש קטיף במשך 35 שנה.

עמישב תירם נולד ב-ח' אלול תשס"ח. בדיוק ביום בו נשרפו בתי הכנסת שנשארו בגוש ע"י המון פלסטיני. כחלק מחגיגות בר המצווה, החליטה המשפחה לקחת אותו ואת חבריו למסע ברחבי ארץ ישראל, כאשר אחת התחנות המרכזיות היא גוש קטיף.

עמישב הוא לא הילד היחיד שזיכרון ישובי גוש קטיף מהווה חלק חשוב בחגיגות בר המצווה שלו, עשרות מגיעים למוזיאון ומציינים את השילוב היהודי הזה בין שמחה לאבל, בין חורבן לצמיחה. דווקא הילדים האלו שמעולם לא היו שם, נושאים על כתפיהם הצעירות עדיין, את הזיכרון הכי חי של גוש קטיף.

אולי יעניין אותך גם

"נתניהו מחפש איתרוג כמו שרון"

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן: "שראש הממשלה לא יתחבא מאחורי גראד קושניר. מתקשה להאמין שראש הממשלה שאני בחרתי בו יעשה מהלך כזה"