עמוד ראשי האולפן הפתוח חדשות 20 הפטריוטים ריקלין ושות
דף הבית > התוכניות שלנו > חדשות 20 > "הבטן מתהפכת פה כשאתה רואה מקום שוקק חיים"

"הבטן מתהפכת פה כשאתה רואה מקום שוקק חיים"

ערוץ 20

", זה לא פחות מלמות בירייה": חוזר לזירת הפיגוע בו נרצחה אהבת חייו ומספר על ההתמודדות עם האובדן ועל המאבק להכרה בה כקורבן

מחר ימלאו לפיגוע במתחם בתל אביב, בו נרצחו ארבעה ישראלים ושישה עשר נפצעו. אלון נבעה, ששכל את אילנה, חזר לזירת הפיגוע בה פתחו שני בירי מנשק אוטומטי אל עבר המבלים. נבעה לא היה כאן כמעט שנתיים והחזרה אל המקום לא הייתה פשוטה עבורו. "לא קל להיות במקום כזה, כשאתה רואה מקום שוקק חיים", הוא אומר, "ואתה יודע שהאישה שהכי אהבת, אהבת חייך, נעלמה בדקה אחת. הבטן מתהפכת פה. ממש כך".

"אהבת חייך נעלמה בדקה". אלון נבעה ביחד עם אילנה הי"ד

 

באותו הערב יצאה אילנה עם חברות לשרונה לחגוג לאחת מהן יום הולדת. "קיבלתי הודעה שיש בשרונה", משחזר נבעה. "בלי לחשוב פעמיים הנעתי את האוטו. התקשרתי, היא לא עונה", סיפר. "הבנתי שקרה פה איזה משהו. הגעתי לפה, אמרו לי שכל הפצועים פונו לאיכילוב. הגעתי לאיכילוב, חיפשתי אותה. עד שמצאתי אותה, אמרו לי שאין מה לעשות, היא כבר נהרגה".

"למות מפחד, זה לא פחות מלמות בירייה"

נבעה נאלץ להתמודד לא רק עם אובדן אשתו האהובה ואם ארבע בנותיו, אלא גם עם הטענה שהיא לא נחשבת כקורבן הפיגוע. אילנה לא נפגעה מהירי, אלא לקתה בדום לב. בסופו של דבר היא הוכרה כחלל איבה והמחבלים הורשעו גם ברצח שלה. "זה למות מפחד, שזה לא פחות מלמות בירייה", מסביר נבעה. "היא מתה מפחד, כי היא לא עמדה בלחץ באותו רגע. אני חושב שזו בהלה, היא נבהלה. היו חייבים להכיר. לא היה פה ספק".

"עד שמצאתי אותה, אמרו לי שאין מה לעשות". זירת הפיגוע במתחם שרונה. צילום: פלאש 90

 

על המחבלים נגזר עונש כבד של ארבעה מאסרי עולם ועוד 60 שנים. הם לא אמורים להשתחרר עד סוף חייהם, אבל החשש מקנן. "תמיד יש את החששות האלה, שהם ישבו שנים מועטות ואז ישתחררו למשפחות שלהם. ומי שנשאר עם כל הכאב זה אנחנו, המשפחות. זה גם לא כלא, זה בית מלון מה שהם נמצאים בו כרגע".

מחר, עם ציון לפיגוע, יתקיים ברחובות תל אביב . משפחות הנרצחים כועסות על עיריית תל אביב, שבמקום לערוך טקס ליקיריהן, בחרה לקיים את המצעד דווקא ביום זה. "דווקא בתאריך הזה עיריית תל אביב החליטה – במקום לעשות טקס זיכרון לנרצחים – לעשות מצעד. לרקוד על דם הנרצחים", אומר נבעה בכעס. "הייתי מצפה מעיריית תל אביב, מראש העיר רון חולדאי, שזה יקיים את זה דווקא בתאריך הזה. איפה הרגשות פה של המשפחות?".

"תמיד יש את החששות שהמחבלים ישתחררו". אלון נבעה ביחד עם אילנה הי"ד

 

למרות הטרגדיה הקשה, שפקדה אותו ואת משפחתו, נבעה לא איפשר לעצמו להישבר. "אנחנו חזקים מספיק בשביל להמשיך הלאה ולא להישבר. כי המטרה שלהם (של המחבלים – י.ד) הייתה כאן, שאנחנו נשבר. אנחנו לא נשברים. אנחנו אוספים את השברים ויוצאים חזקים, לכל מקרה שיש".

אולי יעניין אותך גם

מערכת הביטחון ביצעה הערב ניסוי במערכת טילים

משרד הביטחון וה-MDA האמריקני השלימו בהצלחה ניסוי יירוט של מערכת הנשק 'חץ' עם מיירט 'חץ 2' שר הביטחון, בני גנץ: "הסיירת הטכנולוגית שלנו מבטיחה שנהיה תמיד צעד אחד לפני אויבינו״.