מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > הרמב"ם היומי > הרמב"ם היומי – סדר התפילות, פרק ד'

הרמב"ם היומי – סדר התפילות, פרק ד'

"אם נותנים לך תיקח, אם מרביצים לך תברח", אבל בגרסה המנומסת יותר זה "אם נותנים לך, תגיד תודה", ועל מה? על מה שנתנו לך כמובן. נניח, אם קיבלת שווארמה בלאפה, על מה אתה צריך להודות? על האוכל הטוב, לא?

זהו, שלפי התורה צריך להגיד תודה גם על הארץ שאנחנו חיים בה. כך אומר הפסוק – "ואכלת, ושבעת, וברכת את ה' אלוקיך על הארץ הטובה אשר נתן לָךְ". כלומר, אנחנו אומרים תודה לאלוקים גם בהקשר רחב יותר מהמזון שאנחנו אוכלים – תודה על הארץ שבה יש לנו אפשרות לגדל מזון משובח, ובה יש לנו יכולת להתפרנס ולדאוג לצרכים הגשמיים שלנו.

למעשה, חכמים למדו שבפסוק שציטטנו כלולה חובה להודות לאלוקים גם על המזון עצמו, גם על הארץ, וגם על ירושלים, שכן 'הארץ הטובה' שמזכיר הפסוק רומזת לירושלים, שהיא החלק הטוב והמובחר בארץ ישראל.

ברכת המזון שבידינו כוללת נוסח קבוע שבו שלוש ברכות, כל אחת, על אחד העניינים שהזכרנו. חכמים מספרים שכשירד המן מהשמיים לבני ישראל שצעדו במדבר, תיקן משה רבנו את החלק הראשון של ברכת המזון, שבו הודאה על האוכל עצמו. כשנכנסו בני ישראל ארצה, תיקן יהושע ברכה נוספת על הארץ, ודוד ושלמה, בוני ירושלים והמקדש תיקנו את הברכה השלישית על ירושלים.jQuery('.shareTochnitIcon').click(function(){ jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInDesktop'); jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInMobile'); });