עמוד ראשי האולפן הפתוח חדשות 20 הפטריוטים ריקלין ושות
דף הבית > התוכניות שלנו > הרמב"ם היומי > הרמב"ם היומי – סדר התפילות, פרק ב'

הרמב"ם היומי – סדר התפילות, פרק ב'

ערוץ 20

"לכל איש יש שם" כתבה המשוררת זלדה, וכבר למדנו בעבר שגם לאלוקים יש שמות וכינויים מגוונים. אבל לפעמים אנחנו לא מדברים על שם מסוים, אלא פשוט אומרים – "יש לו שם של טיפוס מפוקפק", או "שמו הולך לפניו" וכדומה. המונח 'שם' במקרים האלה מתאר את הדרך שבה אדם מוכר ונתפס בעיני אחרים.

גם ביחס לאלוקים משתמשים לפעמים במושג 'שם' באופן כזה. כך למשל בתפילת הקדיש. התפילה הזאת נאמרת בשפה הארמית, שהייתה השפה המקובלת בין היהודים בתקופות קדומות, בעיקר כשהם גלו לבבל, אבל כיום זאת שפה מאוד לא עממית, ולפעמים ניתן לשמוע אבלים "שוברים את השיניים" כדי לומר את מילות הקדיש הלא מובנות.

הקדיש פותח בביטוי "יתגדל ויתקדש שמיה רבה", ובתרגום לעברית "יתגדל ויתקדש שמו הגדול". משמעות המילים האלה היא תפילה לכך שאלוקים יוכר ויתפרסם בעולם, ושבני האדם יעבדו אותו.

הקדיש נאמר בין חלקי התפילה השונים, ולפי תורת הקבלה על ידו אנחנו מתעלים ממדרגה למדרגה בתפילה. קדיש נאמר גם על ידי אבלים אחרי פטירת אדם קרוב. מוות, שהוא פגיעה בחיים, הוא לכן גם פגיעה בהתגלותו של אלוקים בעולם, ולכן אל מול המוות אנחנו מבקשים שירבו החיים ויתגדל שמו של ה'.

אולי יעניין אותך גם

"נתניהו מחפש איתרוג כמו שרון"

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן: "שראש הממשלה לא יתחבא מאחורי גראד קושניר. מתקשה להאמין שראש הממשלה שאני בחרתי בו יעשה מהלך כזה"