מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > הרמב"ם היומי > הרמב"ם היומי – הלכות תשובה, פרק ז'

הרמב"ם היומי – הלכות תשובה, פרק ז'

אפשר להדביק קערה שנשברה, אבל זה אף פעם לא יהיה זה. תמיד יראו סדקים ושאריות צבע. אפשר להתפייס עם חבר שפגע בנו, אבל יש עלבונות כאלה שלא משנה כמה הוא יבקש עליהם סליחה, תמיד יישאר אצלנו משקע בלב.

ומה לגבי אלוקים? איך הוא עם בקשות הסליחה שלנו? נניח שממש הכעסנו אותו, שעשינו משהו ממש לא יפה. אנחנו יכולים לבקש ממנו סליחה, להתחרט, להתוודות. לעשות את כל מה שצריך, אבל קשה להאמין שדברים יחזרו להיות כמו פעם, כמו בזמנים לפני שהתלכלכנו חטא. כשחוטאים מאבדים איזו תמימות, שנדמה שלא תחזור אף פעם.

הרמב"ם הבין מצוין כמה קשה להאמין בכוח של התשובה, ואולי הכי טוב זה שפשוט נצטט את המילים שלו. הנה, כך הוא אומר:

"אל ידָמה אדם בעל תשובה, שהוא מרוחק ממעלת הצדיקים מפני העוונות והחטאים שעשה. אין הדבר כן, אלא אהוּב ונחמד הוא לפני הבורא כאילו לא חטא מעולם! ולא עוד, אלא ששכרוֹ הרבה, שהרי טעם טעם החטא ופרש ממנו וכבש יצרו. אמרו חכמים "במקום שבעלי תשובה עומדים אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד בו", כלומר מעלתן גדולה ממעלת אלו שלא חטאו מעולם, מפני שהם כובשים יצרם יותר מהם".

כמה טוב נעשה לעצמנו ולעולם כולו, אם רק נאמין באמת במילים האלה.jQuery('.shareTochnitIcon').click(function(){ jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInDesktop'); jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInMobile'); });