דף הבית > התוכניות שלנו > הרמב"ם היומי > הרמב"ם היומי – הלכות תפילה, פרק י'

הרמב"ם היומי – הלכות תפילה, פרק י'

אז אמנם קוראים לחלק המרכזי של התפילה 'תפילת שמונה עשרה', אבל כבר ראינו שהיא כוללת תשע עשרה ברכות – שמונה עשרה מוקדמות ועוד אחת שתוקנה בשלב מאוחר, לאור הסבל שסבלנו מהנוצרים.

למעשה, הנצרות התחילה בתור כת בעם ישראל. בכלל, בזמן בית שני היו לא מעט כתות, שרבות מהן עיוותו את התורה. לא תמיד היה קל לדעת מי שייך לאן, ולכן, חכמים הזהירו מפני חזנים בבית הכנסת, שטועים בתפילה או עורכים שינויים בנוסח המקובל. חזן שעושה כך מעורר חשד שהוא שייך לאחת הכתות הלא מקובלות.

לחזנים באותה תקופה לא היו סידורים, ולכן חזן היה עלול לשכוח את הנוסח, ו"להיתקע". ברוב הברכות זה לא נורא אם זה קורה, אבל אם הוא מתבלבל בברכה שתוקנה נגד הנוצרים והאפיקורסים, אומרת ההלכה שצריך להחליף אותו מיד בחזן אחר.

התלמוד מספר על שמואל הקטן, שפעם היה חזן והתבלבל בברכה, אך לא הורידו אותו מתפקידו. התלמוד מעלה את האפשרות שזה בגלל שהוא בעצמו תיקן את הברכה, ולכן אנחנו לא חושדים בו. אך האפשרות הזאת נדחית, שכן "אל תאמין בעצמך עד יום מותך" וגם צדיק עלול להתקלקל. לשמואל הקטן לא היו פריווילגיות. פשוט הוא כבר התחיל בברכה, ולכן היה ברור שזה רק בלבול, ולא הימנעות עקרונית מלומר את הברכה.
jQuery('.shareTochnitIcon').click(function(){ jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInDesktop'); jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInMobile'); });