מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > הרמב"ם היומי > הרמב"ם היומי – הלכות תלמוד תורה, פרק ז'

הרמב"ם היומי – הלכות תלמוד תורה, פרק ז'

כשהיינו קטנים קראו לזה 'חרם'. זה היה ממש מפחיד, ובצדק. מי רוצה לראות אחרים מסתודדים, מתלחשים ומצחקקים תוך כדי שהם מצביעים עליו? היום קוראים לזה 'שיימינג', וזה מפחיד עוד יותר. "אם לא באת למישהו טוב בעין" אתה עלול למצוא את התמונה שלך מופצת ברשת או בקבוצות ווטסאפ בתוספת סיפורים מזעזעים עליך, סיפורים שלא בהכרח תואמים את המציאות.

גם אצל חז"ל אנחנו פוגשים את מושג החרם, אלא שלעומת החרם שמוכר לנו כיום, החרם ההלכתי הוא לא אקט כוחני בחברה שמתנהגת כמו בג'ונגל. חרם הוטל רק במקרים נדירים ואחרי הרבה מאוד שיקול דעת. הוא הוטל על ידי בית דין, במעמד עשרה אנשים ותוך כדי החזקת ספר תורה.

'נידוי' דומה לחרם אך מעט פחות חמור ממנו. נידוי מוטל על מי שמבזה תלמידי חכמים או לא מקבל על עצמו את סמכות בית הדין. אם מישהו נתון בנידוי, נדרשים שאר האנשים להתרחק מחברתו, והוא עצמו נדרש שלא להסתפר ולא לכבס את בגדיו, כמו דיניו של אבל.

אבל אולי הדבר העיקרי שמבדיל בין חרם של ילדים או שיימינג ברשתות החברתיות ובין הנידוי של חז"ל, הוא שהנידוי לא נועד "להראות לו מה זה". הנידוי נועד לעורר את המנודה לשוב בתשובה.jQuery('.shareTochnitIcon').click(function(){ jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInDesktop'); jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInMobile'); });