עמוד ראשי האולפן הפתוח חדשות 20 הפטריוטים ריקלין ושות
ימים
שעות
דקות
שניות
דף הבית > התוכניות שלנו > היום הזה עם אמיר איבגי > פרשת ריטמן: המפכ"ל מקבל אור אדום מהשר ארדן

פרשת ריטמן: המפכ"ל מקבל אור אדום מהשר ארדן

ערוץ 20

אם עד היום היה נראה שהמאמצים של מפכ"ל המשטרה להשאיר את במשטרה נושאים פרי, היום מקבל אלשיך אור אדום מהשר הממונה גלעד ארדן. אחרי שתכנן למנות את ריטמן לראש אגף התנועה, אלשיך מקבל כתף קרה מהשר לביטחון פנים ארדן שמתנגד למינוי.

בעקבות החלטת בג"ץ שביקרה אותו על כך שלא נקט אמצעים חריפים דיים נגד שנחשד בעבר בהטרדה מינית, מפכ"ל המשטרה זימן היום (ג') את ריטמן לשיחת נזיפה. "״הנזיפה המלטפת״ של המפכ"ל בוודאי נעימה לו ולניצב ריטמן, אבל היא מוכיחה שמפכ"ל משטרת ישראל לא הפנים את פסק הדין של בג"ץ, שהבהיר שלטיפות במשטרה אינן מקובלות עליו, לא ממפקד לפקודה ולא מהמפכ"ל לניצב שסרח", מסר בתגובה עורך דינה של המתלוננת.

המפכ"ל אלשיך נזף בניצב רוני ריטמן. צילומים: יונתן זינדל, פלאש 90
המפכ"ל אלשיך נזף בניצב רוני ריטמן. צילומים: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מוקדם יותר היום נפגשו בעניין השר לביטחון פנים גלעד ארדן והמפכ"ל, אך לא הגיעו לתוצאות או הסכמות. השניים לא הגיעו להסכמה על הצעד המשמעתי שבג"ץ חייב אותם לעשות. עד יום חמישי הקרוב הם נדרשים להודיע מהם הצעדים שינקטו נגד ריטמן. לאחר מכן שיגר פרקליטה של המתלוננת, עו"ד בראל, מכתב לשר ארדן בו טען כי "המפכ"ל אלשיך אינו כשיר לקבל בעניינו של ניצב ריטמן. אנו מצפים שארדן יורה על פיטוריו של ניצב ריטמן מהמשטרה".

המכתב ששלח עוד בראל לשר ארדן
המכתב ששלח עוד בראל לשר ארדן

 

נגד ריטמן עומדת טענה על , אך אלשיך, שטען בעבר שהשוטרת המתלוננת לא אמינה, השאיר אותו בתפקידו, מה שעורר את זעמה של המתלוננת שעתרה לבג"ץ. השופטים קבעו כי על אלשיך והשר ארדן לשקול מחדש את השארתו בתפקיד ולשנות את ההחלטה. מאז דרש שופט בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, מהמשטרה להשיב מדוע ניצב רוני ריטמן לא הודח מתפקידו בתוך 14 יום, לאור התלונות על הטרדות מיניות מצידו.

בפסק הדין מתחו השופטים על כך שאלשיך לא נתן משקל מספיק להתבטאויות סקסיסטיות של ריטמן, והוסיפו כי "להערות בעלות אופי שוביניסטי או סקסיסטי במערכת של יחסי מרות, אין מקום במסגרת מקום עבודה".

לפני כשלושה שבועות הגיש עו"ד חי בראל, פרקליטה של , קצינת להב 433 שהתלוננה על כך שריטמן הטריד אותה מינית, לבית המשפט העליון בקשה לביזוי בית המשפט, לאחר שבמשך כ-7 שבועות לא קיבלו המפכ"ל רב ניצב רוני אלשיך והשר לביטחון פנים גלעד ארדן החלטה בנושא המשך העסקתו של ניצב רוני ריטמן בתפקיד מפקד יחידת להב 433.

"מצער מאוד שדווקא מפכ"ל המשטרה והשר לביטחון פנים, אנשים האמונים על שלטון החוק, הם אלה שפוגעים בו", אמר אז עו"ד בראל לערוץ 20. "הזלזול שהפגינו בקצינה לפני פסק הדין, הוחלף בזלזול כלפי בג"ץ לאחריו. אמנם הבקשה שהגשנו היא לביזיון בג"ץ, אבל ההתבזות כל כולה של המפכ"ל אלשיך והשר ארדן".

מהמשטרה נמסר אז בתגובה כי "בית המשפט בחר שלא להתערב בהחלטת המפכ"ל להחזיר את ניצב רוני ריטמן לתפקידו. לאחר שפסק הדין נלמד, בימים אלו נבחן במשטרה הצעד הפיקודי הראוי בהתאם להנחיית בג"ץ. בימים אלו מתקיים שיח בין המשטרה השר לביטחון פנים והמערכת המשפטית. לכשיסתיים הליך זה נעדכן כמקובל".

בשבוע שעבר, אמר עו"ד בראל לערוץ 20, כי "ריטמן לא לקח אחריות ולא הביע צער. הוא לא צריך להמשיך לשרת במשטרה. הוא רדף אחרי קצינה שלו בסמטה אפלה כשהוא שיכור. גם השר ארדן יצטרך לתת את הדעת על תפקודו של אלשיך".

אולי יעניין אותך גם

מרצה באוניברסיטה העברית מצא את מפיצי הקורונה בישראל: הדתיים

פרופ' עמירם גולדבלום, פרופ' אמריטוס באוניברסיטה העברית, פרסם פוסט בו הוא מסביר כי הדתיים מפיצים את הקורונה ואף מראה את הערים הדתיות בהן מופצת הקורונה