מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > היום הזה עם אמיר איבגי > על מה הפכה הסוכנות למכשיר תעמולה נגד הממשלה?

על מה הפכה הסוכנות למכשיר תעמולה נגד הממשלה?

נשות הכותל פתחו הבוקר את העיתון, ראו מודעה על פני עמוד שלם וצבטו עצמן כלא מאמינות. הסוכנות היהודית, היא ולא אחרת, התגייסה הבוקר לשירות נשות הכותל והפטרונים מהתנועה הרפורמית: "החלטת ממשלת ישראל בעניין השעיית מתווה הכותל לכינון מרחב תפילה שוויוני ולקידום חוק הגיור – מסכנת את אחדות העם היהודי ומערערת את החזון הציוני של מדינה יהודית לכל יהודי העולם כולו ברוח הרצל, בן גוריון וז'בוטינסקי".

אם זה לא הספיק, הם גם קראו לממשלה להפוך את צעדיה. שמעתם נכון: "לסיכון אחדות העם היהודי וערעור החזון הציוני". הרבה פאתוס. אבל זה בדיוק הזמן לקחת נשימה עמוקה.

בסוכנות היהודית התבלבלו קצת. הגוף שמילא תפקיד היסטורי חשוב בהקמת המדינה ובמפעל העלייה – לא הפנים שהימים בהם הייתה לסוכנות מדינה – נגמרו כבר מזמן. משותפה של הממשלה, הפכה עצמה הסוכנות למכשיר תעמולה נגד הממשלה. ועל מה? על סטטוס קוו שקיים כבר שבעים שנה? מקום תפילה לעשרות נשים שמתעקשות להתפלל עם תפילין וכיפה על הראש? זה "סיכון אחדות העם היהודי והחזון הציוני"? לא נסחפנו קצת?

נשוב לנשות הכותל בהמשך. כי בזמן שהסוכנות היהודית מזהירה אותנו מהסכנות לקיומנו קרה אתמול עוד משהו שקשור בסוכנות: עשרות דיירים ממרכז הקליטה של הסוכנות במבשרת ציון הפגינו אתמול מול משכן הכנסת, במחאה על פינויו הצפוי של המרכז בעוד כחודשיים. הסיפור הזה מתגלגל כבר כמה שנים. הסוכנות היהודית ביקשה למכור את המבנים במרכז הקליטה כדי לכסות על גירעון קופות הפנסיה של עובדי הסוכנות. החוקיות של הדבר הזה בעייתית מאד ונדונה בימים האלה בבג"ץ. אבל הסיפור הוא של-800 הדיירים העולים במרכז אין פתרון. הפרשה הזאת מביכה מאד את הסוכנות, היו דיונים בכנסת והעולים מפגינים אבל למי אכפת מהסיפור הזה שעוסק בחזון הנדל"ני של הסוכנות בזמן שלפנינו החזון הציוני שתלוי כולו – בנשות הכותל.

האמת צריכה להיאמר, נשות הכותל הפכו את המקום הקדוש לזירת התגוששות במאבק פמניסטי שלבש תחפושת של מאבק דתי ומאז איבד את הבלמים. לסחרחורת שיצרו נספחה גם הסוכנות היהודית. לתפילות של נשות הכותל יש פתרון. להיעתר לכל התנאים – את זה אי אפשר. היום זה הן ומחר זאת קבוצה קטנה אחרת שתבקש לשנות סדרי עולם.

סטטוס קוו הוא לא מילה גסה. הוא המפתח לניהול מקומות קדושים ורגישים בדיוק כמו הכותל. במקרה הזה הסטטוס קוו כבר נפרץ. עכשיו זה הזמן לומר לנשות הכותל די. זכות להתפלל – כן, זכות לעוד פרובוקציות – לא.