מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > היום הזה עם אמיר איבגי > מיהו האיש ש"מפלרטט בגלוי עם רצח עם"?

מיהו האיש ש"מפלרטט בגלוי עם רצח עם"?

אומרים שהדרך הטובה ביותר לחשוף את פניהם האמיתיות של פוליטיקאים זה להקשיב להם כאשר מדברים מול קהל ביתי. שם אפשר לדבר חופשי. לא צריך להיזהר במילים, לא צריך לנסח משפטים שפונים לקהל רחב יותר, כמו שאומרים – כל האמת בפנים. כזה בדיוק היה אתמול נאומה של יושבת ראש מרצ זהבה גלאון מול באי ועידת השלום של עיתון הארץ. אלא שגם האירוע החגיגי הזה לווה בחמיצות מה – מבחינתה של גלאון. זה קרה כאשר יושבת ראש 'מרצ' גילתה צלם בהיכל הקודש של מחנה השלום.

כן, חכו עם מחיאות הכפיים. נצטרך אותן בהמשך. אבל מיהו האיש שמפלרטט בגלוי עם "רצח עם" כדברי גלאון? מדוע, למרות הרעיון הנוראי הזה, הוא מסתובב כאן חופשי? ואיך קרה שמכל המקומות בעולם הוא הגיע אתמול דווקא למקום שבו נשבו רוחות של שלום? בינתיים גלאון עדיין נסערת.

"מפלרטט עם רצח עם", "תועבה". מי שמקבל מגלאון את מטר המחמאות הזה הוא חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מ'הבית היהודי'. בניגוד לכהנא, את סמוטריץ' ותנועתו איש איש עדיין לא הוציא מחוץ לחוק. אפילו לא במדינה של עיתון "הארץ". אבל גלאון בשלה, "לא מוכנה לתת לו לגיטימציה אני יושבת איתו במליאה".

אין ברירה. אפשר לצלול עכשיו אל נבכי הארכיון ולהציג לגלאון איזה אנשים ורעיונות אידאולוגיים היא כן מוכנה לקבל – אבל איך אומרים: קלללללל. מדהים שדווקא לגלאון – שמסמלת קיצוניות משמאל, צריך להסביר מדוע הקיצוני מימין, סמוטריץ' גם הוא לגטימי. ההסבר פשוט. ובמקרה של גלאון קוראים לזה מוסר כפול. זו אותה גלאון שבשנת בשנת 2012 סיפקה לכך בהתרגשות את ההסבר המדויק: "בית המשפט הציל את נשמתה של הדמוקרטיה מהליכוד-ביתנו. דמוקרטיה היא אפשרות לניהול מחלוקות פוליטיות ולא שיטה של הרוב למנוע מהמיעוט ייצוג ואפשרות ביטוי". סוף ציטוט.

אבל אז זאת הייתה זועבי. למיעוט של סמוטריץ' אין אצל גלאון את הפריבלגיה הזאת. בטח לא בוועידת השלום.