מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > היום הזה עם אמיר איבגי > "זה שקט שיכול לפרוץ כי הצד השני לא הניח את חרבו"

"זה שקט שיכול לפרוץ כי הצד השני לא הניח את חרבו"

מחשש להסלמה נקטה מערכת הביטחון פעולות הגנה מוגברות: אתמול הותר לפרסום כי מערכת כיפת ברזל הוצבו באזור המרכז והדרום. כמו כן, נמשכות במשנה זהירות העבודות להקמת המכשול נגד מנהרות הטרור. 

יאיר פרג'ון, יו"ר מועצה אזורית חוף אשקלון, בראיון ל"היום הזה" מדבר על החיים ברצועה, על כך שלפחות נכון לכרגע הם ממשיכים לנקוט בחיים שגרתיים לחלוטין ומבקש להפסיק ולהפיץ שמועות לא נכונות על מנהרות שהתגלו כי זה מגיע למאות אלפי בתי אב ומדובר בחוסר אחריות של ממש:

בתחילת הראיון מתייחס יאיר לדיווחים לפיהם הזרוע הצבאית של התנועה האיסלמית יושבים על הגדר ואמר שמבחינת האנשים שגרים שם כי מי שבצד השני עם משקפת או רובה הוא אויב ומתייחסים אליו ככה: "מה שחשוב שנבין, במרחב שבו אנחנו חיים בעיקר באזורים שסמוכים ממש לגדר רצועת עזה המתח קיים, מתח שקט אם כי, עם כל מי שעובר ופעיל באזור הגדר. לאורך כל השנים האחרונות מאז צוק איתן כל הזמן היינו רואים את אנשי החמאס, ייתכן מאד שהיום גם אנשים נוספים כשהג'יהאד האיסלמי נמצאים. מבחינתנו כל מי שנמצא בצד השני עם משקפת או רובה הוא אויב ואנחנו מתייחסים אליו ככה וצריך לקחת את זה בזהירות וברצינות. נגמרו הימים שאנחנו צריכים להתעלם מהאיומים של הצד השני. צריך לקחת ברצינות ולהיות נכונים. לא שאנחנו מפחדים חס וחלילה אבל צריך להיות נכונים".

בהמשך התייחס יאיר לכך שהם בקשר עם בכירי צה"ל בפיקוד דרום וכי הם ממשיכים חיות בשגרה: "אני בקשר עם הבכירים ביותר בפיקוד הדרום, גם טלפונית וגם מפגשים. נכון לעכשיו – עדיין ממשיכים לנקוט חיים שגרתיים לחלוטין, מלבד בכמה נק' ואזורים שחקלאיים לא יכולים להגיע לאזורים עם תצפות בוטה אל מול רצועת עזה אבל בהחלט ממשיכים להיות בשגרה וזה מה שחשוב, מסר שאנחנו מעבירים לתושבים שלנו – אנחנו מממשיכים להיות בחיי שגרה, יודעים שבצד השני יש אנשים רעים  שלא רוצים שנהיה בסביבה ומנסים להפריע בכל שלב ודרך. באנו לארץ הזו מידיעה ברורה שהצד השני לא יתפשר אף פעם ותמיד ימשיך להלחם איתנו ואנחנו צריכים  להיות נכונים ואסור לנו לוותר פה. אם יפקוד הגורל נאבק בעניין".

"השקט המופתי הזה הוא שקט חיובי טוב וחשוב בשביל הבריאות נפשית והחברתית אבל אנחנו יודעים שזה שקט שיכול לפרוץ בכל רגע נתון כי הצד השני לא הניח את חרבו וכל זמן שהצד השני לא הניח את חרבו אנחנו יודעים שזה עלול לפרוץ".

בסוף הראיון מתייחס יאיר  לשמועות על מנהרות שרצות בימים האחרונים ומבקש מכולם להפסיק להפיץ את המידע הזה שלא היה מעולם כי זה מגיע למאות אלפי בתי אב וזה לא נכון וחוסר אחריות: "פונה לתושבים ולחלק מהתושבים שנוקטים בדרך לא אחראית להפיץ כל מיני שמועות, כל מידע קטן מגיע למאות אלפי בתי אב בן רגע וזה חוסר אחריות מה שהפיצו ביומיים האחרונים על מנהרה לכאורה באזור אחד הקיבוצים שלנו. לא היה ולא נברא. החשש תמיד קיים, הצבא בקשר איתנו, יש מגוון שלם של פעילויות ומערכות שהצבא בוחן כל הזמן, האם יש דבר כזה  שמנהרה חצתה את הגדר או לא, אנחנו מקבלים עדכונים באופן מידי אם יש משהו כדי להיערך מול האוכלוסיות שלנו אבל מה שהיה ביומיים האחרונים – לא היה מעולם".

"