עמוד ראשי האולפן הפתוח חדשות 20 הפטריוטים ריקלין ושות
דף הבית > התוכניות שלנו > היום הזה עם אמיר איבגי > "המשפט העברי אוסר להפגין ולהפעיל לחצים על שופטים"

"המשפט העברי אוסר להפגין ולהפעיל לחצים על שופטים"

ערוץ 20

" נמצאות ", אמר (ד') היועץ המשפטי לממשלה בכינוס של לשכת עורכי הדין. בזמן שהיועמ"ש אומר את הדברים האלה, , ואייבי בנימין, הפגינו נגדו עם עוד כמה מתומכיהם. ההפגנות האלה עומדות גם במרכז השיח בכינוס רבני שנערך בירושלים ודן ביחס המשפט העברי להפגנות במרחב הציבורי במדינת ישראל.

בראיון ל'היום הזה' מסביר העומד בראש הכנס, , שהוא גם רבה הראשי של קרית אונו, כי "בתורת המשפט העברי יש לא רק זכות – אלא חובה להפגין. אבל ההבדל בין תורת המשפט העברי לתורת המשפט הכללי הוא שבמשפט העברי יש הפרדה בין מערכת המשפט לשאר. מערכת המשפט העברי אוסרת להפגין מול ודיינים שאמורים להכריע עפ"י שיקול דעת מלחצים".

הרב רצון ערוסי, רבה של קרית אונו. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
"בתורת המשפט העברי יש לא רק זכות – אלא חובה להפגין". הרב רצון ערוסי, רבה של קרית אונו. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

 

הרב ערוסי עושה הפרדה גם בין הנביא המקראי המוכיח בשער למפגינים של היום. ", הוא לא איש פוליטי, הוא איש שאין לו שום נגיעות, אלא איש נקי שכל כולו נטו לעניינים רוחניים שאומר את דבר ה'. לכן נביא כזה יכל להוכיח בשער בצורה תקיפה. מה שאין כן בנסיבות ימינו. ברוב המקרים יש הרבה נגיעות אישיות והיבטים פוליטיים מאוד. משום כך, ההפגנות הללו – יש צורך להגביל אותן משום שהן הופכות להיות לבית דין שדה. הן אינן תובעות הליך מסויים, אלא החלטה מסויימת. מה שפסול לגמרי. מה גם שההפגנות הללו במרחב הציבורי נושאות אופי של הכפשות, דבר שלא יתקבל על הדעת".

"חובת הפגנה – כן, אבל בתנאי שכל כולה טהורה וישרה", מסכם הרב.

אולי יעניין אותך גם

"נתניהו מחפש איתרוג כמו שרון"

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן: "שראש הממשלה לא יתחבא מאחורי גראד קושניר. מתקשה להאמין שראש הממשלה שאני בחרתי בו יעשה מהלך כזה"