מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > היום הזה עם אמיר איבגי > "ההיסטוריה מתהפכת בקברה"? מה עם הקבר של אסתר גלילי ז"ל?

"ההיסטוריה מתהפכת בקברה"? מה עם הקבר של אסתר גלילי ז"ל?

תסמכו עליהם, תסמכו על מי שרואים את עצמם כמצפון של המדינה, שברגע האמת יצילו את כולנו. לא צריך לעשות הרבה בשביל זה: צריך רק לכתוב את המכתב הנכון, בזמן הנכון, כדי לקבל את הפרסום הנכון, למרק את המצפון המתייסר – והופ – אפשר שוב לעצום עיניים ולאטום אוזניים.

אז הנה הוא, הנה המצפון של המדינה כפי שהופיע היום בעיתון: "זעקת הסופרים: אסור שיהודים ירדפו פליטים". עמוס עוז, א"ב יהושע, יהושוע סובול, דויד גרוסמן, 35 מבכירי הסופרים בישראל קוראים לממשלה "לא לגרש את מבקשי המקלט". יש כותרת יפה ותמונה יפה של מיצג זרים בשלשלאות. מכירת עבדים. הגירוש והמחאה.

הפגנת פעילי זכויות אדם, שמאל ומסתננים נגד הגירוש מול בית רה"מ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
הפגנת פעילי זכויות אדם, שמאל ומסתננים נגד הגירוש מול בית רה"מ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

וכך נראה המצפון של המדינה, זה המכתב: "ההיסטוריה שלנו כעם מתהפכת בקבר הזה שכורים לה. אסור שיהודים ירדפו ויגרשו פליטים, אסור שמדינת ישראל תחולל את האסון ההומניטרי הזה, ובידיכם הזכות למנוע אותו", כותבים אנשי המצפון, לחברי הכנסת ושרי הממשלה.

"יהודים רודפים ומגרשים פליטים?" זה מה שאנחנו עושים? כמובן שלא. אבל בעולמם של הסופרים המיוסרים אין 40 אלף מסתננים, אין מהגרי עבודה, אין מציאות בלתי נסבלת שחיים בה יום-יום תושבי דרום תל אביב. הזעקה שלהם שנשמעת כבר שנים, לא הצליחה לחדור את הזכוכיות העבות בחדרי העבודה של הסופרים המיוסרים. בעולם של הסופרים יש רק פליטים, ועוד פליטים, לא מהגרי עבודה שהסתננו לכאן, והרצון של מדינת ישראל לאכוף את חוקיה וריבונותה על גבולותיה – הרצון הזה הוא בגדר אסון הומנטירי ואוי לה להיסטוריה שמתהפכת בקבר. ומה עם הקבר של אסתר גלילי ז"ל, תושבת דרום תל אביב שהוכתה למוות בידי מסתנן? מדוע על הקבר הזה הסופרים המיוסרים לא מדברים?

זירת רצח אסתר גלילי ז"ל
זירת רצח אסתר גלילי ז"ל

 

את הסופרים המיוסרים אסתר גלילי לא עניינה בחייה, וגם לא במותה. גם חייהם של תושבי דרום תל אביב לא מוזכרים במכתב הזה שפורסם היום, והוא חלק מקמפיין מתוזמן שתכליתו אחת: לסכל את התוכנית להרחקת עשרות אלפי המסתננים. אחרי שנים של גרירת רגליים, דיונים, הליכי חקיקה, פסיקות של בג"ץ – הגענו לרגע האמת – הרגע בו נזכרו להופיע הסופרים, אנשי המצפון.

בשטח נראו היום הרבה פחות מנומסים, פעילי שמאל אנרכיסטים. גם הם מתנגדים להרחקת המסתננים והנה מה שהיה להם לומר לשרה איילת שקד בביקור שערכה בדרום תל אביב: "את שרה גזענית! פשיסטית! את מקדמת שנאה! רוצחת! אין שום דבר יהודי בך!", "יש לך דם על הידיים". אירועים מהסוג הזה כנראה שנראה הרבה בחודשים הקרובים. זרוע אחת מאיימת ומקללת וזרוע אחרת שמפרסמת מכתבים. זה אותו קול ואותו קמפיין שרוצה להשאיר כאן את המסתננים, אותו קמפיין שלא רואה ממטר את המצוקה והכאב של תושבי דרום תל אביב.

השרה איילת שקד מותקפת על ידי פעילי שמאל
השרה איילת שקד מותקפת על ידי פעילי שמאל


jQuery('.shareTochnitIcon').click(function(){ jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInDesktop'); jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInMobile'); });