עמוד ראשי האולפן הפתוח חדשות 20 הפטריוטים ריקלין ושות
דף הבית > התוכניות שלנו > האולפן הפתוח > הטרור מעזה: ילדים בכרם שלום סובלים מקשיי נשימה והקאות

הטרור מעזה: ילדים בכרם שלום סובלים מקשיי נשימה והקאות

ערוץ 20

מזה כמה חודשים מתמודדים תושבי כרם שלום עם טרור ההצתות. ילדים רבים, בהם תינוקות, סובלים מקשיי נשימה, הקאות ועוד בעקבות העשן הכבד כתוצאה מהצתות צמיגים בגבול הרצועה וכן מרימוני הגז שמשליכים כוחותינו לעבר המחבלים.

גורמים במשרד להגנת הסביבה מאשרים כי ביום שישי האחרון הוזעקו גורמי המשרד לקיבוץ והורו לתושבים להסתגר בבתים עקב חריגה גבוהה בזיהום האוויר.

עשן מיתמר מעל לגדר הגבול

 

לאחרונה קיימו התושבים בכרם שלום ישיבת חירום בעניין, פנו לצה"ל ולגורמי הביטחון והבהירו כי כך לא ניתן להמשיך. עליית מדרגה נוספת אירעה ביום שישי האחרון. אז, סבלו תושבים מחנק בעקבות העשן הכבד וגורמי המשרד להגנת הסביבה הוזעקו כדי לבצע ניטור במקום. החריגה בזיהום האוויר הייתה אדירה. בעוד המקסימום שנמדד אי פעם בקיבוץ הוא 132- במדד הזיהום, הפעם הגיע המדד למספר האסטרונומי – 1,380-. זאת כאשר על פי המשרד, ערכי מדד איכות האוויר נעים בין 100- ל400- בלבד.

"הילדים שלנו הפכו הפקר"

מיד עם זיהוי החריגה, נדרשו תושבים להסתגר בבתים. גם בתוך בתים שנוטרו נמצאו חריגות וזיהום אוויר כבד ומסוכן. "אי אפשר לחיות כך יותר, הילדים שלנו הפכו הפקר. עד עכשיו היה מדובר בעיקר במזל – אם תיפול עליך רקטה או שייפול בלון תבערה, אלא שכעת מדובר בבעיה בריאותית קיימת. החיים שלנו כאן בסכנה נוראית", סיפרה תושבת הקיבוץ.

העשן בכרם שלום

 

תושב כרם שלום הוסיף ואמר כי הם "דורשים משר הביטחון לטפל מיידית בטירוף הזה. צה"ל מגיב ברימוני גז במקום להגיב בירי חי – ולא רק שאינו מונע את הטרור על הגדר, או אף ״עוזר״, שלא במתכוון, לפגוע בנו״.

"אנחנו על סף בריחה ומעבר למקום אחר", אמרה תושבת אחרת. "אני אומרת תוך כדי דמעות שכך אי אפשר להמשיך. פשוט אי אפשר".