קמפיין מימון ההמונים לחשיפת היומנים של שופטי בית המשפט העליון ושל ארבעה משנים ליועץ המשפטי לממשלה נחל הצלחה יוצאת דופן. שיזמה את הפנייה לשופטים ולמשנים ליועמ"ש פנתה לציבור בקמפיין כדי לגייס את הסכום. יומיים בלבד חלפו והציבור השלים את היעד כשתרם כ-25,000 שקלים, 102% מהסכום שנדרש למשימת השקיפות.

כזכור, במסגרת חוק חופש המידע פנתה התנועה למשילות ודמוקרטיה לפני מספר חודשים לשופטי בית המשפט העליון ולארבעה מהמשנים ליועץ המשפטי לממשלה: דינה זילבר, ארז קמיניץ, רז נזרי ואבי ליכט בדרישה לקבל לידיה את היומנים ולוחות הזמנים שלהם. מהנשיאה היוצאת מרים נאור ומהנשיאה הנכנסת אסתר חיות ביקשה התנועה גם פירוט מועדי שיחות ומפגשים עם שרי ממשלה, עם נשיאי בית המשפט העליון בדימוס ועם עיתונאים מהארץ ומחו"ל, זאת החל מינואר 2016 ועד לחודש יולי 2017.

שופטי ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90
שופטי ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90

השיבה לתנועה כי עבור מסירת בעליון היא דורשת למעלה מ-18,000 שקלים. תשובה דומה סיפקו המשנים ליועמ"ש שדרשו לא פחות מ-6,630 שקלים עבור העברת המידע. בהנהלת בתי המשפט הסבירו כי נדרשות למעלה מ-600 שעות עבודה כדי להכין את החומר לעיון הציבור.

הבקשה לשקיפות באה על רקע פסיקת בית המשפט העליון לפני כשלשה חודשים כי על ראש הממשלה נתניהו להעביר לידי העיתונאי רביב דרוקר את מועדי השיחות שקיים עם בכירי העיתון ישראל היום שלדון אדלסון ועמוס רגב. השופטים הדגישו בפסק הדין את חשיבותו של האינטרס הציבורי בחשיפת המידע שגובר לדבריהם על הזכות לפרטיות של שלדון ורגב.

"לא ניתן לקבל שדווקא מחילים סטנדרטים גבוהים של , אך לא עומדים בהם"

בתנועה למשילות ודמוקרטיה שבעי רצון מהתגייסות הציבור לתשלום עבור היומנים והמידע ובמהלך היום יעבירו את הסכום להנהלת בתי המשפט ולמשרד המשפטים כדי שאלה יכינו את היומנים. הנהלת בית המשפט עדכנה את התנועה כי גם לאחר גיוס הסכום הדרוש הטיפול בבקשה יארך עוד זמן רב, זאת בשל הצורך בהכנת היומנים לקראת פרסומם.

הסכום שגוייס לחשיפת יומני השופטים והמשנים ליועמ"ש. צילום מסך מתוך אתר Jgive
הסכום שגוייס לחשיפת יומני השופטים והמשנים ליועמ"ש. צילום מסך מתוך אתר Jgive

מנהל התנועה, יהודה עמרני, אמר כי "השופטים והמשנים ליועמ"ש לממשלה ניסו להרחיק אותנו מהמידע והציבו חסם כלכלי בפני השקיפות שלהם לציבור. אלא שהמידע הזה שייך לציבור שנרתם במהירות לשם השגת היומנים. מאות אנשים נענו לקמפיין מימון ההמונים שפתחנו ופתחו את הכיס". לדבריו, "לא ניתן לקבל מצב בו דווקא שופטי בית המשפט העליון והמשנים ליועמ"ש מחילים על כולם סטנדרטים גבוהים של שקיפות וטוהר מידות, אך הם עצמם לא עומדים בהם".

עו"ד זאב לב המרכז את תחום חופש המידע בתנועה מסר כי "זו אינה הפעם הראשונה בה אנו נתקלים בקשיים לקבל מידע מבית המשפט העליון, גם כאשר המענה מחויב על פי חוק חופש המידע. נקווה שהמסר הציבורי יעבור גם לשופטים שמעתה יתייחסו בצורה הוגנת יותר לתחום השקיפות והמנהל התקין".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.