רב אלוף גדי אייזינקוט החליט להפריד חזרה את הגדודים המעורבים בבה"ד 1 בדרום. כך פרסם היום (ה') יוסי יהושוע, הכתב הצבאי של עיתון "ידיעות אחרונות".

מתוך "הפטריוטים". ימים א'-ה' ב-22:00

הפרסום ב"ידיעות אחרונות" הופץ לאחר הפגישה אמש בין רא"ל אייזינקוט לרבנים בציונות הדתית. לפי ההחלטה, החל מהקיץ הקרוב החיילות בגדוד גפן יועברו מבה"ד 1 ויבצעו את השלמת ההכשרה לקצונה בבסיס אחר.

כמו כן, הוחלט כי יוקם מערך קצונה נפרד לנשים וגברים במסגרת גדודים "להב" ו"נחשון". בצה"ל מתעקשים לטעון כי אין קשר בין הפגישה של הרמטכ"ל עם רבני הציונות הדתית לבין ההחלטה. בצה"ל מסרו: " מדובר בחלק מתוכנן ממילא, אין קשר בין ההחלטה לבין המתיחות הנוכחית מול הרבנים".

"לא נשתף פעולה עם הניסיון לפגוע ברבנים"

במקביל, הצדדים בפגישה דנו במתיחות הנוכחית שצמרת הפיקוד בצה"ל יצרה לאחרונה מול הציונות הדתית.

לפי הפרסום בעיתון "ישראל היום", מנכ"ל משרד הביטחון לוחץ על המכינה בעלי לפגוע ברב יגאל לוינשטיין כי הוא "פוגע בערכי צה"ל". מנגד, אנשי המכינה עומדים מאחורי הרב והמחנך. "כמי שמחנכים את תלמידיהם על חופש הביטוי, לא נשתף פעולה עם שום ניסיון לפגוע בחופש הביטוי של הרבנים, הבוגרים והתלמידים במכינת בני דוד", אמרו נציגי המכינה.

הרב לוינשטיין. מתוך אתר המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי
הרב יגאל לוינשטיין. מתוך אתר המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי

מנכ"ל משרד הביטחון איים על הרב אלי סדן, ראש המכינה בעלי, כי הוא יסיר את הכרתה משרד הביטחון במכינת עלי כישיבת הסדר. לפי החוק בישראל, משרד הביטחון רשאי לשלול את מעמדה של מכינת עלי כישיבת הסדר, אולם ההכרה בהיותה מכינה קדם צבאית נמצאת תחת סמכותו של נפתלי בנט, שר החינוך שהביע תמיכה נלהבת בדרכה של המכינה הוותיקה. לפיכך, נציגי המכינה הדגישו בפגישה כי הרב לוינשטיין מלמד במכינה הקדם צבאית ולא בישיבת ההסדר.

בתוך כך, התקבלו דיווחים כי התרחשה גם מגמה חיובית בפגישה בין הרבנים לרמטכ"ל. הרב יעקב מדן אמר ל"ישראל היום" כי "זו הייתה פגישה טובה וביטאנו מול הרמטכ"ל מצוקה אמיתית של מה שמתרחש בשטח. הרמטכ"ל ביטא רוח מפקד שאנחנו מזדהים איתה, אך יש פערים לא קטנים. יש שאלה עקרונית לאן צה"ל הולך ואנחנו מקווים שהרוח של הרמטכ"ל כפי שהציג אותה תתקיים בפועל. אחרי הפגישה הדברים יבחנו בשטח, לא בדיבורים".

אלעד שור

אלעד שור