21:22 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > תהיו בגין: על ההבדל בין חייל אויב ומחבל

תהיו בגין: על ההבדל בין חייל אויב ומחבל

ישראל לא מוציאה להורג מחבלים, אך האם האמנות הבינלאומיות הן אלו שמגבילות אותה? מסע ממלחמת יום כיפור ועד הירי שחיסל את המחבל בחברון

לאחר צליחת התעלה במלחמת יום הכיפורים באחד הסיורים על עלינו דרך עפר במקביל לתעלה וראינו לצד הדרך שוכב חייל מצרי פצוע. אחד הקצינים לידי אמר לי "נו, תירה בו". הבטתי בו בתמיהה והשתהות… בכל מקרה הוא לא היה מפקדי וגם אני הייתי קצין באותה דרגה כמוהו (סגן). עניתי לו "אני לא אירה בו וגם אתה לא תירה בו…".

 זו היתה תגובה אינסטינקטיבית כי ברור שלא יורים בחייל שהובס ונכנע. זו היא גם בפשטות הוראת אמנת ז'נבה העוסקת בחוקי המלחמה בין צבאות ולוחמים מזוינים.

 על כן התמלאתי גאווה כישראלי והוקרתי את המחווה האצילית של מנחם בגין ז"ל, אשר כראש ממשלת ישראל בביקורו הראשון במצרים עלה והניח זר פרחים על קבר החייל האלמוני המצרי. הוא חלק כבוד לחיילים המצרים שהרגו למעלה מאלפיים חיילי צה"ל במלחמת יום כיפור לבדה.

החיילים המצרים, הירדנים, הסורים והעיראקים הרגו אלפי חיילים ישראלים ואנחנו הרגנו להם (בדרך כלל פי כמה יותר) אבל "כמו גברים", במלחמה, עם נשק. לא עם או נגד ילדים ונשים וזקנים או סתם אזרחים. ומנחם בגין היה גבר שהראה דוגמה, שאנו חולקים כבוד גם לחללי האויב שנפלו בקרב הוגן. לפחות במובן זה שהוא התנהל לפי כללי המשחק האנושיים, חוקי המלחמה ואמנת ז'נבה.

בגין בישיבת ממשלה עם מזכיר המדינה ג'ורג' שולץ. צילום: לע"מ/פלאש 90
בגין בישיבת ממשלה עם מזכיר המדינה ג'ורג' שולץ. צילום: לע"מ/פלאש 90

שפיכות דמים והרג במלחמות הם דבר רע שצריך לעבור מן העולם ובע"ה זה יקרה במהרה בימינו. אני מאמין שזה יקרה כי כציביליזציות עברנו דרגות ושלבים ממלחמות בין שבטים ועמים ודתות למלחמות עולמיות בין קואליציות ענקיות. זה תהליך לוגי שיגיע לשיאו – אולי בימינו – ואחריו נגיע לשלום העולמי שיתחיל לדעתי דווקא פה באזורנו בערש התרבות האנושית שבה גם החלו המלחמות הראשונות בהיסטוריה.

אך כל עוד יש מלחמות בעולמנו אין מנוס מחוקי מלחמה כמו שהיה צורך בדיני עבד וחוקי עבדות כל זמן שהיתה עבדות.

צריך לשים להבדלים בין חיילים במדים נושאי נשק שנלחמים כמו גברים עם חיילים אחרים ובין מחבלים פחדנים  שגיבורים על אזרחים תמימים לא חמושים, נשים, זקנים וטף, מפלצות שמסוגלים לטבוח משפחה שלמה בביתה או יהודים בליל הסדר במלון בנתניה. אלה בני מות שאמנות ז'נבה אינן חלות גם משום שהן אינם מקבלים עליהם כללי משחק הוגנים של אי פגיעה בחפים מפשע.

בעיני אווילים רבים מנחם בגין ז"ל נחשב ל"טרוריסט" כי נלחם לשחרור ועצמאות יהודית ולחם נגד הבריטים. אבל יש לזכור שהוא תמיד הקפיד – וכמוהו יצחק שמיר ראש לח"י – לפגוע רק בחיילים לובשי מדים ונושאי נשק או ממלאי תפקידים ופקידי שלטון ולא במשפחותיהם. ואני רואה בזוית העין את השמאלנים השטחיים קופצים עם פצוץ מלון המלך דוד ע"י האצ"ל בהוראת בגין. אבל בגין העביר אזהרה והבריטים סרבו להתפנות מהמלון כי לא האמינו…

ההבדל בין בני תרבות שנלחמים ומקבלים עליהם מגבלות של חוקי המלחמה ובין טרוריסטים הוא תפישתי קונספטואלי. אבי הטרוריזם הערבי והאסלאמי בדורות האחרונים יאסר ערפאת שהקדים את אוסמה בן לאדן ואבו בכר אלבגדאדי ראה בהרג אזרחים חפים מפשע אסטרטגיה בעזרתה הם רוצים לנצח ולהכריע את היריב. זו לא תופעת לואי או הכרח בל יגונה.

האם מי שמפר את חוקי המלחמה ואמנות ז'נבה ראוי להגנת החוקים והאמנות האלו?

והנה נתקלתי בפוסט שהעלה אליהו גליל עם הסבר יותר מפורט על אמנת ז'נבה:

לכאורה מותר למדינת ישראל לשפוט מחבלים למאסר, להעניש אותם בעונשי גוף, להימנע מהגשת סיוע רפואי אם נפצעו ואף להוציא אותם להורג – גם לפי אמנות המלחמה הבינלאומיות שעליהן היא חתומה.

הכיצד?

כי החלק באמנת ז'נבה העוסק בטפול באויב פצוע (האמנה הראשונה) אינו חל על לוחמים של ארגוני טרור שאינם נושאים אמצעי זהוי הנראה מרחוק: "that of having a fixed distinctive sign recognizable at a distance" (שם, סעיף 13); גם החלק העוסק ביחס הראוי לשבויי מלחמה (האמנה השלישית) מותנה בתנאי זהה (שם, סעיף 4).

כמובן המדינה יכולה להחליט שהיא מחילה על מחבלים דינים אלו למרות שאינה חייבת בכך.

מיכאל יגאל מימון

מיכאל יגאל מימון

חילוני שומר שבת • חסיד א"י השלמה בן גוריון בגין והרב קוק • מטיף לבחירות אזוריות ומשטר נשיאותי • קורא לבזור השלטון הרכוזי בתריסר נציבויות אוטונומיות שישאו את עצמן כלכלית ויגרמו לפזור אכלוסין והחלשת ההגמוניה התל אביבית • בעבר איש מודיעין, אמנות, עתונאי ויועץ פוליטי • כיום הוגה בתורה וקבלה ושופע דעות פוליטיות ורוחניות • וכבר לא עושה חשבון לאף ממסד ולאף אחד חוץ ממנו למעלה. יש לי בלוג עיקרי בשם "חשבון נפש", שני בשם "לתקנת מדינת היהודים" והשלישי "על ענינים שברוח"
מיכאל יגאל מימון
מיכאל יגאל מימון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הסורים הדמוקרטים על טנק ברחובות א-קראקה אחרי ששוחררה מדי דאעש, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

חשש בישראל: דאעש מתחזק בגולן הסורי

במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בגולן הסורי, כאשר דאעש, איראן וסוריה נערכות ללוחמה מול ישראל. ארגון המדינה האסלאמית סופג תבוסות בחזיתות אחרות - ומתייצב סמוך לגדר הגבול