בירה גולדסטאר. צילום: פלאש90
. צילום: פלאש90

הוגשה נגד חברת המשקאות "", יצרנית מותג הבירה "גולדסטאר" בטענה לסקסיסטיות ופגיעה בנשים, דחה את הבקשה, כך פורסם באתר "תקדין".

התביעה, בסך 20 מיליון ש"ח, הוגשה בעקבות הקמפיין הפרסומי של "גולדסטאר" שהחל בשנת 2004, תחת הסלוגן " ותשתה משהו", שעורר מחאה ציבורית ונגדו נטען כי הוא מציג נשים באופן בוטה. בית המשפט קבע כי "טמפו" לא עברה על חוק איסור הפליה במוצרים, שירות וכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים ולכן אין מקום לתביעה ייצוגית בנושא.

במסגרת הקמפיין ולאורך השנים הופיעו פרסומות שונות בטלוויזיה, בשלטי חוצות ובאינטרנט תחת אותו סלוגן. בין הפרסומות, היו כאלה שלטענת התובעת פגעו בנשים והציגו אותן באופן לא ראוי. באחת הפרסומות למשל נראתה זמרת ששרה שיר אהבה והנשים הנוכחות מתרגשות ומזדהות עם השיר, בעוד הגברים שותים בירה וצוחקים.

בפרסומת אחרת נראתה שחקנית כדורגל שמבקשת מחברותיה לקבוצה למסור לה כשהיא אומרת "אני לבד", ופורצת בבכי, בהמשך נראו גברים שצופים במשחק שותים בירה לקול הקריין שאמר "תגיד תודה שאתה גבר". למרות הבקשות הרבות לפסול את הפרסומות משידור, גם הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לא ראתה בעייתיות בפרסומת.

התובעת, עינת ששון, טענה כי נתקלה בפרסומת של "גולדסטאר" בשנת 2014, עת צפתה יחד עם ילדיה במשחק גמר אליפות אירופה בכדורסל בו השתתפה מכבי ת"א. ששון טענה כי נפגעה מהפרסומת וזעמה על היחס המזלזל והסטריאוטיפי כלפי נשים, במקום לעודד שוויון מגדרי. בית המשפט קבע כי טמפו לא עברה על חוק איסור האפליה ולכן אין .

עוד קבע בית המשפט כי הקמפיין לא פוגע בחומרה ברגשות ואין עניין להשתיקו וזאת בשם חופש הביטוי המסחרי.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.