האמריקנים הגיבו לניסוי הטילים הצפון קוריאני במפגן כח עם . במדינה בקומוניסטית ממשיכים להתרברב בתוצאות הניסוי.

התרגיל המשותף לארה"ב ודרום קוריאה

"ערכנו ניסוי בטיל בליסטי בין-יבשתי חדש, שמסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני גדול וכבד", כך אישר הלילה (ד') מנהיג בסוכנות הידיעות בממלכה. "הניסוי המוצלח משלים את יכולות הנשק האסטרטגי של המדינה הכולל פצצות גרעיניות, פצצות מימן וטילים בליסטיים בין-יבשתיים".

כזכור, אמש שיגרה צפון קוריאה לראשונה בהצלחה בליסטי בין-יבשתי לעבר המים הטריטוריאלים של יפן. הרודן הקומניסטי אמר כי הטיל הוא "מתנה עבור הממזרים האמריקנים, לכבוד יום העצמאות. אנו לא ננהל משא ומתן עם ארצות הברית בנוגע לוויתור על הנשק האסטרטגי, עד שוושינגטון תנטוש את מדיניותה העוינת כלפי פיונגיאנג".

ארה"ב שהבטיחה להגיב לעניין, ערכה תרגולת צבאית משותפת עם דרום קוריאה הכוללת שיגור טילים תוך שימוש במערכת הקרקע האמריקנית  ATACMS ובמערכת טילים דרום קוריאנית.  "יכולת הפגיעה המדויקת בעומק השטח מאפשרת לשני הצבאות לפעול נגד מטרות בכל תנאי מזג האוויר", נמסר לאחר התרגיל.

בצפון קוריאה התרברבו שהתרגיל עבר בהצלחה ו"פגע בדיוק במטרה". כלי התקשורת במדינה אמרו כי הטיל מסוגל להגיע לכל יעד בעולם. גם בארה"ב העריכו שהניסוי הקומוניסטי עבר בהצלחה ועלול לפגוע בשטח ארה"ב. מהפנטגון נמסר הלילה כי הניסוי מהווה איום על ארה"ב ובעלות בריתה וכי "ארה"ב מוכנה להגן על עצמה ועל בעלות בריתה ולהשתמש בכל כוחה נגד האיום הצפון קוריאני".

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און מביט בטיל בליסטי. צילום: רויטרס
שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און מביט בטיל בליסטי. צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, אמר כי מדובר בהסלמה באיום על ארה"ב ובנות הברית וקרא לפעולה בינ"ל נגד המרדף של צפון קוריאה אחר נשק גרעיני. "כל מדינה שמעסיקה צפון קוריאנים, מסייעת כלכלית או צבאית לצפון קוריאה או לא מקיימת את הסנקציות כלפיה – מסייעת לדבר עבירה של משטר מסוכן".

באו"ם יקיימו דיון חירום בנושא לבקשת האמריקנים. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, גינה את הניסוי ואמר כי מדובר ב"הפרה חדשה ובוטה של החלטות מועצת הביטחון, והסלמה מסוכנת".

השבוע יפגוש נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את מנהיגי רוסיה וסין שהגישו תכנית להורדת המתח בעקבות פיתוח יכולות הגרעין של צפון קוריאה. במדינה הקומוניסטית לא מתרגשים ולא מוותרים על פיתוח הגרעין. ג'ונג' און האיץ במפתחים "להמשיך לשלוח באופן שוטף מתנות גדולות וקטנות ליאנקים". בדרום קוריאה השכנה מאמינים כי במדינה הקומוניסטית כבר נערכים לניסוי הגרעיני השישי.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.