21:26 19/10/2017
מבזקים

תביעת ליב"ה

תביעת הליב"ה של יוצאי המגזר החרדי תהיה הבעיה של כולנו אם היא תתקבל

הבעיה כואבת ואמיתית. לא ניתן להכחיש זאת. כאשר אתה יוצא לחיים ה"חופשיים" יותר מתוך מסגרת די-מסוגרת ואתה מוצא את עצמך נטול-כלים, קשה לך, מאוד.
יחד עם זאת, מדובר כאן בהתנגשות בין ערכים חשובים הרבה יותר ובמסגרת של תביעות ומתקפות הנמשכות מזה שניים ואף שלושה עשורים.
מדינת ישראל הוקמה בשנת תש"ח כמדינה יהודית. כך צוין במפורש במגילת העצמאות, מסמך היסוד והייסוד של מדינת ישראל.

חרדים

 

בהקמת מדינת ישראל הובטח חופש דת, ולא חופש מדת. החופש מדת נכפה בעשורים הראשונים למדינה, בכוח הזרוע ובכוח הכסף. מי ששלח את ילדיו למסגרת ממלכתית-חילונית לא נדרש להוסיף דבר מכיסו. מי שרצה לשלוח את ילדיו למסגרת ממלכתית-דתית, עצמאית-דתית או כל מסגרת אחרת, נדרש להוסיף כסף רב מכיסו. אנשים רבים לא עמדו בפיתוי/כפיה ושלחו את ילדיהם למסגרת הממלכתית-חילונית. כך נוצר החילון הגדול ביותר בהיסטוריה של העם היהודי.
תנועת ההשכלה באירופה גרפה אלפים אחריה, אך לא עשרות אלפים או מאות אלפים ובוודאי לא מיליונים. וכאן, מיליונים "הועברו על דת" בלשון היהדות.
הקבוצה החרדית במדינת ישראל שמרה מאז ומתמיד על ייחודה למרות הגוונים הרבים והשונים של הקבוצה, החל מחרדים שמכירים במדינת ישראל ועד לחרדים שלא הכירו, אינם מכירים וגם לא יכירו במדינת ישראל.

"תביעת הליב"ה" עוסקת רק בחרדים שמכירים במדינת ישראל, שכן רק הם "מקבלים" כספים ממדינת ישראל.
"מקבלים" כאילו אינם חלק ממדינת ישראל, כאילו אינם עובדים, משלמים מסים, וכאילו הם נטולי-זכויות אדם ואזרח.

גם על המסגרות החינוכיות שלהם הקבוצה החרדית שמרה מאז ומתמיד, לימוד תורה כערך ועיקרון, ולימוד כל דבר אחר רק לפי הצורך.
בשנים האחרונות החל ניסיון לשנות את המסגרות החינוכיות האלה, בין מבפנים (מרצון) ובין מבחוץ (בכפייה). שינויים מבפנים הם השינויים הרצויים, שכן רק הם מתקבלים בסופו של דבר על רוב הקהל – עיין ערך החינוך לבנות שלא התקיים כלל בעולם הדתי-חרדי עד ליוזמה שרה שנירר ז"ל. מה שהחל מלימודים מצומצמים והתפתח לממדים עצומים בדורות האחרונים.
הכפייה בוצעה דרך בג"ץ ומשרד החינוך שהגבילו את הכספים "שמקבלים" המוסדות החרדים על-פי הסכמתם לקבל את מסגרת הליב"ה. התביעות, נעזרו בכספים מבחוץ, כספים שנתנו גורמים שאינם רוצים כל כך בטובת מדינת ישראל כמו קרן פורד, הקרן החדשה לישראל.

מדובר כאן בערכים שסותרים את רצונם של התובעים. אחד הערכים היסודיים של כל אדם הוא החופש והחירות שלו לחנך את ילדיו לפי רצונו, לפי השקפתו ולפי דרך חייו.
התביעה הזו מנסה לפגוע בערך הזה, ליטול את החופש והחירות האלה מכל אדם במדינת ישראל, ולא רק מן החרדים.
אם התביעה הזו תצלח, אם המדינה תחויב ליטול את החופש והחירות האלה, יצומצם עוד יותר מרווח החופש והחירות במדינת ישראל.

אבישי ביידני

אבישי ביידני

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הסורים הדמוקרטים על טנק ברחובות א-קראקה אחרי ששוחררה מדי דאעש, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

חשש בישראל: דאעש מתחזק בגולן הסורי

במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בגולן הסורי, כאשר דאעש, איראן וסוריה נערכות ללוחמה מול ישראל. ארגון המדינה האסלאמית סופג תבוסות בחזיתות אחרות - ומתייצב סמוך לגדר הגבול