No Tag To Print

וויסאם חשלמון בית לחם הפרות סדר מחבלים פורעים
ההצגה "רעולים". צילום: מתוך אתר עיריית רמת גן

תאטרון ר"ג מעלה הצגה שמציגה מחבלים באור "אישי-אנושי"

בשבוע הבא תועלה ההצגה "רעולים" המספרת על שלושה פלסטינים שנטלו חלק באלימות נגד ישראל במהלך האינתיפאדה הראשונה. עיריית ר"ג: לא מתפקידנו לבחון תכנים המועלים בתאטרון

פרסום ראשון: הצגה פרו-פלסטינית במימון משרד התרבות. תיאטרון "הספרייה" של בית הספר למשחק 'בית צבי' ברמת גן יעלה החודש את ההצגה "רעולים".

המחזה אותו כתב המחזאי אילן חצור ועלה לראשונה ב-1990, ומאז על על במות רבות בארץ ובעולם, עוסק לפי דבריו של חצור שפורסמו באתר "סל תרבות הארצי" של משרד החינוך ב"מאבק שלהם (הפלסטינים, ע.ד) לעצמאות. הקונפליקטים והדילמות שלהם הדהדו והזכירו את המיתוסים שאנחנו גדלנו עליהם, על המאבק שלנו לעצמאות".

ההצגה "רעולים". צילום: מתוך אתר עיריית רמת גן

"באותה מידה הם היו יכולים להשתייך לכל עם אחר בסיטואציה של כיבוש ומאבק לעצמאות. הם היו יכולים להיות אירים או שחורים בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד או אפילו חברי המחתרות בתקופת המנדט". הוסיף המחזאי.

המחזה מציג את סיפורם של שלושה אחים פלסטינים חלד, נעים ודאוד. חלד ונעים חברים במה שמכונה במחזה "ועדת ההלם המקומית", ואילו דאוד הינו משתף פעולה עם השב"כ.

"מציגים את הסכסוך באור אישי-אנושי"

לפי אתר העירייה עוסקת ההצגה המתרחשת במהלך האינתיפאדה הראשונה ב"שלושה אחים פלסטינים חצויים בין נאמנות משפחתית ובין חובה אידיאולוגית מוסרית".  עוד נכתב באתר כי "… חושפים האחים את המציאות המורכבת והבלתי-אפשרית בה הם חיים – מציאות של מאבק והישרדות אותו מכתיב הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

המחזאי אילן חצור. צילום: Ilan Hatzor

המחזה מאיר באור אישי-אנושי את הקונפליקט המתמשך בין הצדדים על פיסת האדמה הקטנה עליה חיים שני העמים". באחת הסצנות מאשים נעים את דאוד כי הכסף שהוא מקבל מן הישראלים הנו: "כסף של יהודים שנקנה בדם של ערבים". בסצנה אחרת מספר חאלד על פעילות שעשה עבור "ועדת ההלם": "חאלד צריך להקים מחסום על הכביש למתנחלים… והחארות האלה יורים עלי בונקר שלם".

מסצינה נוספת עולה כי דאוד ונעים הינם בין זורקי האבנים של האינתיפאדה הראשונה: "כל פעם שפותחים אותם (את בתי הספר, ע.ד) אתם הולכים לזרוק אבנים", מטיח בהם האח.

תיאטרון בית צבי ברמת גן צילום: מתוך ויקיפדיה

נדגיש כי לפי אתר עיריית רמת-גן התיאטרון "נתמך באופן שוטף" על ידי העירייה. כמו כן משנת 2002 התיאטרון זוכה למימון מכספי משלם המסים באמצעות משרד התרבות. זאת, בנפרד מן הכספים השוטפים שמעביר משרד התרבות לבית צבי. בדיקת ערוץ 20 העלתה כי בין השנים 2007 – 2018 העביר משרד התרבות לתאטרון הספרייה כ-5.2 מיליון שקלים.

העירייה לא לוקחת אחריות, משרד התרבות מתחמק

"רעולים" עלתה כבר למספר הצגות בתיאטרון בחודש שעבר, וכאמור תעלה שוב בהמשך פברואר. במענה לשאלה אם העירייה מתייצבת מאחורי כל הצגה שעולה בתאטרון, נאמר לערוץ 20 כי "מבדיקה שערכנו מול הנהלת התיאטרון עולה כי לא רק שההצגה אינה עוסקת במחבלים, היא למעשה עוסקת (בין היתר) בעניין פלסטינים המשתפים פעולה עם כוחות הביטחון של ישראל, כשעיקר ההתמקדות בכלל נעה סביב יחסים בין אחים".

"לאור האמור, לא נדרש המשך לעניין זה", הוסיפו.

בעירייה הדגישו כי למרות שמדובר בתיאטרון הממומן על ידי כספי העירייה הנגבים במשלמי הארנונה, "אין זה מתפקידה של עיריית רמת-גן להתערב בתכנים האמנותיים המועברים בהצגות של תיאטרון בית צבי".
בתיאטרון "הספרייה" לא היו מעוניינים להגיב לדברים מעבר לתגובה שמסרה העירייה.

בית הספר למשחק בית צבי ברמת גן. צילום: Aviad2001

בנוסף פנינו למשרד החינוך שההצגה מופיעה באתר "סל התרבות הארצי" מטעמו, כדי להבין האם ההצגה עדיין מוצעת לצפייה עבור תלמידי בתי הספר. מהמשרד נמסר כי "המחזה לא נמצא בסל".

"ככל הנראה המחזה יצא אוטומטית מהסל", הסבירו במשרד החינוך, "וזאת לאחר שלא היה ביקוש".

ממשרד התרבות שכאמור מממן את תיאטרון "הספרייה" במיליוני שקלים לא הגיבו לפנייתנו בעניין.

שר החינוך נפתלי בנט. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בתחילת החודש הודיע שר החינוך נפתלי בנט על ההחלטה להוציא את ההצגה 'ההודאה' מסל התרבות של תיאטרון יפו כיוון שהיא מציגה את חיילי צה"ל כפושעי מלחמה. בסמוך להודעה על ההחלטה אמר אז השר בנט: "מי שמציג את חילי צה"ל כפושעי מלחמה מאבד את הזכות להיפגש עם תלמידי ישראל. תרבות כן, שקרים לא".

It is not Android