למעלה מ600 בתי ספר ברחבי הארץ לוקחים היום חלק בציון "יום גוש קטיף במערכת החינוך". היום, בהובלת מרכז מורשת קטיף בניצן, כולל מערכי שיעור על מפעל ההתיישבות, פיתוח החקלאות, המאבק בהתנתקות והצמיחה מחדש.

שר החינוך הרב רפי פרץ, שפונה יחד עם תלמידיו ומשפחתו מעצמונה, השתתף באירוע מיוחד בגני טל, במהלכו הגיעו תלמידי תיכון 'אמי"ת המר' מרחובות לפגוש את המפונים, הורים לחבריהם לכיתה.

שר החינוך שיתף את התלמידים בתחושות שליוו אותו ואת המתיישיבים לקראת ההתנתקות: "כואב לומר אבל מדינת ישראל הפנתה לנו עורף. שלחו אותנו לחזית, והפנו לנו עורף. הייתי טייס ואני מכיר את המחוייבות של המדינה כלפי מי ששולחים, קיבלנו יחס שונה".

בהמשך סיפר עוד על שיחה דחופה שביקש הרמטכ"ל דאז רא"ל דן חלוץ לקיים איתו: "חלוץ אמר לי, אנחנו הולכים למלחמת אחים. אמרתי לו, אני מכיר את האנשים, את המתיישבים, מלחמת אחים לא תהיה. נעשה הכל עד לנקודה שבה נגיד שהעת לקחת צעד אחורה, לא נרים יד. הוא נערך אחרת".

בהמשך ביקש להעביר מסר נוסף לתלמידים: "יום אחרי שפינו אותי ילדיי, רעייתי, כשמשפחתי לא יודעת היכן נישן הלילה, קרא לי ראש הממשלה. שאלתי אותו מה הוא רוצה ממני… הוא הצביע על חולות חלוצה וביקש שנלך ליישב. עניתי לו: אם ליישב את ארץ ישראל זה המשימה, אנחנו באים. ויישבנו, ואנחנו משרתים בצבא, ואוהבים את הארץ, על אף האגרוף בבטן".

השר המשיך לבית הספר ברויאר ביד בנימין, שם מתגוררות רבות ממשפחות המפונים. הרב פרץ, יחד עם ח"כ צבי הנדל, התקשה לעצור את הדמעות כשילדי המפונים הציגו את בית המשפחה בגוש ובית המשפחה כיום.

ראש המועצה האזורית אחי אסקוזידו סיפר לתלמידים: "בלילה אחד הכפלנו את מספר התושבים במועצה… אנחנו רואים בכך פקדון זמני מתוך תקווה לשוב. ועד אז אנחנו גאים בהם, מחבקים ומחזקים אותם".

במועצה המקומית אפרת שבגוש עציון נאספו מאות תלמידים וילדי גנים כדי לשחזר את השרשרת הכתומה.

מנהל מרכז קטיף מוכי בטר הודה לשר החינוך לראש המועצה ולתלמידים הרבים: "זה יום מרגש ועצוב בעבורנו המפונים. אנחנו 15 שנה לאחר ההתנתקות והמשימה להנחיל את מורשת קטיף לדור הצעיר הופכת מאתגרת יותר ובעיני חשובה יותר. נכון שכל ילד וילדה יכירו את המפעל הציוני את הערבות ההדדית את החקלאות את השבר ואת ההחלטה לצמוח מחדש. זוהי המשימה שלקחנו על עצמנו"

צילום תמונות וסרטונים: דוברות מרכז קטיף


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.