No Tag To Print

הייקו מאס
פגישת רה"מ נתניהו עם שר החוץ הצרפתי לה דריאן. צילום: קובי גדעון, לע"מ

שר החוץ הצרפתי לנתניהו: אנחנו מאוכזבים מהאיראנים

ראש הממשלה נתניהו נפגש היום עם שרי החוץ של צרפת וגרמניה שהגיעו במטרה לשכנע אותו ללחוץ על ארה"ב שלא לסגת מהסכם הגרעין האיראני • כבכיר אירופאי, סיפר שר החוץ הצרפתי התבטאות נדירה לפיה מדינתו מאוכזבת מהממשל באיראן, שלדבריו לא עומד בהתחייבויות שלו לקהילה הבינלאומית ותומך בארגוני טרור

פרסום ראשון הערב בחדשות ערוץ 20: שר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן, הביע בפגישתו היום (ב') עם ראש הממשלה נתניהו את אכזבתם של הצרפתים מהממשל באיראן, שלדברי השר לא עומד בהתחייבויות שלו לקהילה הבינלאומית, בין היתר בנושאים הקשורים לענייני תמיכה בארגוני טרור. מדובר בתבטאות חריגה ונדירה של גורם בכיר באירופה, שעד כה התייצבה לצד איראן בטענה שהיא מקיימת את ההסכם כפי שהתחייבה.

השר הצרפתי נפגש עם נתניהו בירושלים והשיחה הוגדרה ידידותית וחמה, על אף חילוקי הדעות בין שתי המדינות בנוגע לסוגיית הגרעין. האירופים מעוניינים להכניס שינויים מינוריים בלבד להסכם ואילו נתניהו דבק בקו הנוקשה אותו נוקט הנשיא האמריקני דונלד טראמפ שדורש לשנות את ההסכם מן היסוד. נתניהו אמר לשר החוץ הצרפתי, וגם לשר החוץ הגרמני שמבקר אף הוא בארץ, כי רוב הסיכויים שטראמפ ייסוג מהסכם המעצמות שנחתם בתקופת קודמו בתפקיד, ברק אובמה. הנשיא אמור להחליט בסוגייה המשמעותית הזאת עד ה-12 במאי, תאריך היעד.

מתפכחים? פגישת רה"מ נתניהו עם שר החוץ הצרפתי לה דריאן. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

במהלך הפגישה עם שר החוץ הצרפתי, נקבעה שנתניהו יבקר שוב בארמון האליזה, כאורחו של הנשיא מקרון, כבר בחודש יוני הקרוב. השר התחייב שמקרון יערוך ביקור גומלין בירושלים עוד במהלך 2018.

כפי שחשפנו אתמול (א'), בירושלים סיפרו כי מטרתם של שני שרי החוץ המבקרים השבוע בישראל – הצרפתי והגרמני – היא ללחוץ על ארצות הברית שלא לסגת מהסכם הגרעין, דרך שכנוע של נתניהו. על כך תיאמו מראש. אולם גורם מדיני מסר לערוץ 20 כי "נתניהו יבהיר לשרי החוץ שישראל נחושה לתמוך בדרישותיו של טראמפ להכניס שינויים מרחיקי לכת בהסכם הרע הזה. זה בדיוק מה שישמעו כאן מחר שרי החוץ, וניסיונות השכנוע לא ישנו את העמדה המתואמת בין ארצות הברית וישראל".

רה"מ נתניהו הביע את תנחומיו על הפיגוע הקשה בטולוז בפני לה דריאן ואמר כי "ראינו את הטרגדיה הנוראה בטולוז, אזרחי ישראל עומדים אתכם בשעה קשה זו. אנו אבלים יחד אתכם על אובדן חיי צרפתים חפים מפשע ועל אובדנו של גיבור אמת, השוטר ארנו בלטרם, גיבור האנושות, לא רק גיבור של צרפת. אדוני שר החוץ, אני מבין זאת היטב. אנו מבינים מהו אובדן של גיבורים ומכירים את היגון שנלווה לזה".

שר החוץ הצרפתי לרה"מ: "המאבק באנטישמיות לא הסתיים, נצטרך להמשיך להילחם"

עלינו לעמוד יחד מול הטרור שפוגע בעולמנו, עלינו להילחם במחבלים בכל מקום בו הם נמצאים ועלינו להילחם במשטרים תומכי טרור בכל מקום בו הם נמצאים. ברצוני להוסיף שאנו מעריכים את עמדתן של ממשלות צרפת בזו אחר זו, עמדתם של נשיאי צרפת בזה אחר זה ואת עמדתו של הנשיא מקרון נגד אנטישמיות. עמדתו איתנה, היא ברורה והיא צודקת".

שר החוץ הצרפתי מצידו הודה לרה"מ "על המילים החמות שאמרת לזכר קולונל בלטרם אשר שילם בחייו את המלחמה נגד הטרור". לדבריו, "המאבק הזה הוא משותף לנו. הבסיס לכל זה הביטחון, והמסר שלך בהחלט מרגש אותנו עד מאוד. יש לנו הרבה על מה לדבר יחדיו, הרי לא ניתן לומר שהאזור הזה רגוע במיוחד".

"בדיוק כשסיימתי את ביקורי ביד ושם, שמעתי על הרצח של ניצולת השואה בפריז"

הוא הוסיף ואמר: "היה לי רגע מאוד מרגש וקשה כאשר בדיוק סיימתי את ביקורי ביד ושם, שמעתי על הזוועה של הרצח של גברת קנול בפריז, היא הייתה ניצולת שואה. כרגע לא נוכל לומר אם הסיבה לרצח הייתה אנטישמיות, אבל זה דיי סביר להניח, זה לא דבר שיפתיע ולכן זה רק עוד מחזק את העובדה שהמאבק הזה לא הסתיים, ושנצטרך להמשיך להילחם בו כנגד האנטישמיות".

לה דריאן העביר לנתניהו דרישת שלום והערכה מהנשיא מקרון ואמר כי "זאת תהיה שנה מאוד מיוחדת בעבור ישראל וצרפת והיחסים ביניהן מכיוון שיש לנו את התקופה המשותפת והמשולבת עם יותר ממאתיים אירועי תרבות שיתרחשו הן בישראל והן בצרפת. העונה תתחיל ותחל בסוף מאי כאשר יהיה ביקור של ראש ממשלת צרפת, שאני אלווה אותו, ואחר כך אתה תבוא לבקר בצרפת. אחר כך הנשיא מקרון יבוא לכאן, ואחר כך הנשיא ריבלין יבוא לצרפת, כך שהרבה מאוד ביקורים צפויים והקשר הולך ומתהדק, וזה סימן שבעצם הידידות היא עמוקה וחזקה מאוד ויש לנו הרבה מאוד מן המשותף. אנחנו נאבקים באותם מאבקים. אותם מאבקים נגד הטרור, נגד האנטישמיות וכמובן למען הביטחון של האזור כולו".

It is not Android