שר החוץ הלבנוני, גבראן באסיל. צילום מתוך פייסבוק
, גבראן באסיל. צילום מתוך פייסבוק

 

שר החוץ של , ג'ובראן באסיל, שלח מסר מאיים כלפי בראיון לטלוויזיה הרוסית, כשהצהיר כי תפסיד ללבנון במלחמה, כך פורסם ב"ynet". בראיון לרשת RT, אמר באסיל כי "אנחנו לא צריכים לדחוק בישראל ולהביא למלחמה, בשל העובדה הפשוטה שהיא ככל הנראה תפסיד בה. עלינו לעצור בעד מלהתחיל במלחמה, בשל העובדה שלבנון תנצח. יש לנו את היכולת להתמודד עם כל איום".

באסיל הפגין ביטחון רב ואמר כי כל מדינה שתתייצב מול לבנון תסבול מההשלכות. יחד עם זאת, הוא הוסיף כי ביירות אינה מעוניינת במלחמה: "אפילו אם לבנון תהיה המנצחת במלחמה, אין הדבר אומר שהיא רוצה להילחם". על האפשרות למלחמה בקרוב בעקבות המתיחות האזורית אמר: "אני בספק שזה יגיע לכך, כיוון שהצד שיתחיל במלחמה עם לבנון יצטרך להתמודד עם ההשלכות". השר הלבנוני הוסיף: "תמיד בחרנו לשמר מדיניות בונה ושקטה עם שכנינו ועם מדינות אחרות בעולם הערבי, אך הדבר לא מנע פעולות עוינות נגד לבנון".

נסראללה. צילום: פלאש 90
. צילום: פלאש 90

 

על המשבר הפנימי בלבנון שכלל את התפטרות ראש הממשלה בהודעה מסעודיה, אמר: "זו דוגמה טובה שמראה שלמעשה כל אחד יכול להתחיל נגדנו . אנחנו מוכנים לפעול במקרה של התפתחויות כאלה, אבל אנחנו מנסים למנוע מזה לקרות ולשמר מערכת יחסים טובה עם ". באסיל הדגיש: "נדבוק בגישה דיפלומטית שוחרת השלום – אלא אם ניאלץ להגן על עצמנו".

השר התייחס גם לארה"ב ולישראל: "כל מדינה יכולה לפעול נגד , כפי שעושה ארה"ב, על אף דברי מנהיג הארגון שאמר כי מי שרוצה להלחם נגדו מוזמן – אך שישאיר את לבנון מחוץ לזה וכי הוא לא רוצה שלבנון תסבול בגללם. להערכתנו, אם יתקפו אותנו הם יענישו את כל אנשי לבנון. אבל מי שיעז לעשות זאת –  יעמוד בפני ההשלכות, שיגיעו לכל האזור ולאירופה".

בריאד חוששים מחיזבאללה. סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס
סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס

 

"כמה מדינות מנסות להשתמש בכוחות מסוימים כדי להסיר את המנהיג של לבנון. מה שכל העולם רואה כעת באזור זה עוד ניסיון ליצור כאוס וחוסר יציבות, שבהמשך מובילים לטרור", אמר שר החוץ הלבנוני בטענה לקמפיין האזורי שמתקיים, לדבריו, נגד לבנון. במסיבת עיתונאים שנערכה לפני יומיים, אמר באסיל כי "לבנון תגיב לכל ניסיון חיצוני להתערב בנעשה בה. הריבונות הלבנונית היא לא למכירה", והוסיף כי ישנם "כוחות" מסוימים שמנסים להדיח את אל-חרירי.

המתפטר סעד אל-חרירי, נחת אתמול (שבת) בצרפת ופגש בפריז את הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון. לפי דיווח ב'רויטרס', חרירי הצהיר במהלך ביקורו כי יחזור לארצו עוד השבוע, ואז בכוונתו להבהיר את עמדותיו לגבי המשבר הנוכחי במדינה. אל-חרירי אמר שיחזור לביירות עד ליום רביעי השבוע, וייפגש עם נשיא המדינה מישל עון. המנהיג הסוני-לבנוני סירב לשתף פעולה עם שאלות העיתונאים, אך הבהיר כי יחזור לארצו עד ליום רביעי השבוע – אז נערכות בלבנון חגיגות יום העצמאות המקומיות. בכיר דיפלומטי בצרפת אמר כי במדינה "מנסים ליצור תנאים לדה-אסקלציה באזור". "אנחנו רוצים להימנע מהתדרדרות של המשבר שעלולה לצאת משליטה", הוסיף.

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי, ונשיא צרםת עמנואל מקרון. צילום: רויטרס
ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי, ונשיא עמנואל . צילום: רויטרס

 

אל-חרירי הודיע על התפטרותו לפני כשבועיים בעת ששהה בריאד בירת סעודיה. הוא נימק את התפטרותו בכך שהוא חושש להתנקשות בחייו, ומאז לא שב לארצו. בשבוע שלאחר ההתפטרות נפוצו דיווחים על כך שהוא "נחטף" על ידי הסעודים ומוחזק בממלכה ללא יכולת לשוב ללבנון כרצונו. התפטרותו של ראש הממשלה נעשתה על רקע שיאי מתיחות חדשים בין שתי המעצמות המוסלמיות במפרץ המפרסי: סעודיה הסונית ואיראן השיעית. בין היתר נטען לאחר התפטרותו של אל-חרירי, כי הסעודים אילצו אותו לבצע את המהלך, מפני שלא הסכים לנקוט בעמדה תקיפה מספיק נגד ארגון חיזבאללה – המהווה למעשה שלוחה איראנית על אדמת לבנון.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.