שר החוץ של , זיגמר גבריאל, הגדיר את כ"שותפה חשובה" במאבק בטרור, וקרא למדינות הערביות לחזור בהן מההחלטה להטיל על מדינת המפרץ. את הדברים אמר במסיבת עיתונאים שקיים בברלין יחד שר החוץ של .

האתר "arab sensor" מדווח כי לדברי גבריאל, גרמניה סימנה את דאעש בתור האויב וכל צעד כמו שעשו שפתחו בחרם נגד קטאר עלול להוביל למשבר אזורי גדול יותר. השר הגרמני אמר כי החרם אינו מקובל והגדיל לעשות כשהגדיר את קטאר כ"שותפה בקואליציה הבינלאומית למלחמה בטרור, ואיננו רוצים להחליש קואליציה זו".

שר החוץ הגרמני זיגמר. צילום: רויטרס
זיגמר. צילום: רויטרס

 

גרמניה מקיימת יחסים קרובים עם קטאר ושכנותיה במפרץ, וחברות גרמניות רבות פועלות במדינה המוחרמת. גבריאל חושש כי חרם שכזה עלול להשפיע על הכלכלה הגרמנית ולפגוע בה. "אנחנו משוכנעים שזה זמן הדיפלומטיה. עלינו לדבר האחד עם השני ועם שותפינו האמריקניים, אך מעל לכל – עם עמיתינו באזור. עלינו לנסות למצוא פתרונות, במיוחד להסיר את המצור הימי והאווירי", כך גבריאל.

דבריו של שר החוץ הגרמני מגיעים בעקבות החלטת מספר ממדינות ערב לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם קטאר בשל תמיכתה בארגוני קיצוניים, בהם דאעש, אל-קאעידה וחמאס. הצעד מגיע שבועיים לאחר פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם מנהיגי מדינות ערב בסעודיה.

שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל המכהן גם כסגן הקנצלרית בגרמניה, הנו מבקר חריף של בסוגייה הפלסטינית ואף כינה את בעבר – "משטר אפרטהייד" לאחר ביקור ברשות הפלסטינית ובחברון. לפני שבועות אחדים עת ביקר בישראל לא נענה לדרישת ראש הממשלה לביטול פגישותיו עם ארגוני השמאל הקיצוני 'בצלם' ו-'שוברים שתיקה' בהם הוא תומך, מה שגרם לנתניהו לבטל את הפגישה עמו.

כמו כן, ב- 2015 מיד לאחר חתימת הסכם הגרעין ביקר זיגלר, איש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית באיראן והיה לנציג הראשון מממשלה מערבית גדולה שמגיע לביקור במדינה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.