שר הביטחון, אביגדור ליברמן, פנה היום (ראשון) לנשיא המדינה ראובן ריבלין בהמלצה להעניק חנינה לחייל אלאור אזריה: "יש לשים קץ לפרשה שטלטלה את החברה הישראלית ולנהוג בעת הזו עם החייל במידת החסד והרחמים".

השר ליברמן שלח הבוקר לנשיא את המלצתו לגבי בקשת החנינה שהגיש החייל אלאור אזריה. במכתבו לנשיא כותב שר הביטחון: "אדוני הנשיא, מעטות הן הפרשות בהן עניינו של אדם בודד הופכת להיות מראה של החברה הישראלית כולה,  כמו הפרשה שלפנינו. החברה הישראלית עמדה בפרשה זו למבחן אשר המחיש, אפשר שיותר מכל אירוע בשנים האחרונות, את השסעים והמחלוקות בקרבה".

שר הביטחון ליברמן. צילום: הלל מאיר TPS
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: הלל מאיר TPS

 

"הייתי מקרב הרבים שסברו כי נוכח הנסיבות אין מקום להעמיד לדין פלילי את החייל" כתב ליברמן. "מדובר בחייל מצטיין ובמחבל שבא להרוג. אולם משעה שעמד למשפט, ומשעה שפסק בית הדין את פסיקתו, עמדתי לצידה של מערכת המשפט הצבאית ועל אף ביקורת חריפה שהוטחה בי הצהרתי כי במדינת חוק אנו חיים ויש לכבד את פסיקות בית הדין הצבאי".

"אלאור ומשפחתו שילמו מחיר אישי ומשפחתי כבד בהתמודדות עם משפטו של אלאור ובחשיפה ציבורית ארוכה וחסרת תקדים, שדומה כי אף תבעה מהם מחיר בריאותי קשה", הוסיף במכתבו.

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

 

"אני סבור כי יש לשקול במקרה ייחודי זה גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה ואת השפעת האירוע והמשפט על אזרחי המדינה ועל חיילי צה"ל נוכח פני האויב. אנו שולחים את בנותינו ובנינו להגן כלוחמים על ביטחון המדינה ועל שלום הציבור, מעמידים אותם בסיטואציות מורכבות שאין דומה להן בעולם כולו, ודורשים מהם- ונוסיף לדרוש-  כי יפעלו באומץ, בנחישות, במקצועיות ובמוסריות. אני סבור כי חנינתו של אלאור אזריה לא תגרע מדרישות אלה ותאזן נכונה בין חשיבותו הרבה של שלטון החוק לבין השיקולים הציבוריים והאישיים הנוגעים לעניין".

בשבוע שעבר דווח כי אמו של אלאור, אושרה אזריה פנתה גם היא בבקשה לנשיא. אושרה תיארה את המצב הקשה בבית לאחר הרשעתו של בנה וציינה כי בעקבות המשפט היא איבדה עשרות קילוגמרים ממשקלה ובעלה צ'רלי לקה בשבץ מוחי. "אני פונה לליבך הרחמן – אני מבקשת בכל לשון של בקשה – תחזיר לי את האור הביתה".

כיצד יגיב? נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילםו: הדס פרוש, פלאש 90
נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילםו: הדס פרוש, פלאש 90

 

מלשכתו של נשיא המדינה, הנמצא כעת בביקור בספרד, נמסר כי ריבלין קיבל את חוות הדעת הרלוונטיות להמשך בחינת בקשת החנינה והוא עתיד לבחון אותה, לצד כל החומרים המצויים בתיק, עם שובו מחו"ל, יחד עם גורמי המקצוע כמקובל.

בחודש שעבר דווח כי ריבלין ביקש את עמדת הצבא בנושא, ואמור היה לקבל לידיו שלוש עמדות. האחת של הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק שאין ספק כי ימליץ לנשיא לדחות את הבקשה לאור הקו הנוקשה שהפגין לאורך כל הדרך. ההתייחסות השנייה היא של ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז שככל הנראה לא ימליץ גם הוא על מתן חנינה. ההתייחסות השלישית היא של הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שימליץ גם הוא לא לקבל את החנינה לאחר שכבר קיצר את עונשו של אלאור בארבעה חודשים.

כעת יש לחכות ולראות האם הנשיא יקבל את הבקשה באופן מלא, חלקי או בכלל לא. אם לא יקבל אותה אזריה ישוחרר מן הכלא לא לפני ה-30 באפריל השנה.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20