מעריך בשיחה עם כתב ערוץ 20 כי הפגישה היום בין הנשיא האמריקני טראמפ למקבילו הצרפתי מקרון . שבועיים בלבד לפני החלטתו הסופית של טראמפ אם לסגת מהסכם המעצמות עם , נודע כי האירופים מבקשים למצוא נוסחת פשרה שתאפשר את הישארות האמריקנים מחד ואת הסכמת האיראנים לדיונים מאידך.

נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב טראמפ בדצמבר 2017. צילום: רויטרס

 

בין היתר נבדקת האפשרות כי המעצמות יחתמו על הסכם נלווה לזה הקיים, שיציב שורה של מגבלות על המשטר האיראני, בעיקר בכל הקשור להמשך פיתוח הגרעין והיכולות שלהם לפתח טילים ארוכי טווח. "לישראל, הסכם נלווה כזה יכול להיות בהחלט טוב, כי הוא ירסן את האויב האיראני", אומר השר. צעד כזה גם עשוי למנוע מאיראן לדרדר את האזור למלחמה אזורית.

נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

עוד נודע לערוץ 20, כי ביקשה מרוסיה הבהרות בנוגע לדיווחים על העברת מערכת ההגנה האווירית S-300 לרשות משטר אסד בסוריה. השר הבכיר טוען כי מדובר בצעד מתריס של הנשיא פוטין כלפי ארה"ב, בריטניה וצרפת על כך שתקפו מטרות בסוריה לאחר השימוש בנשק כימי שם, בניגוד לעמדת .

תצלום לוויין של אחד המבנים שהותקף בסוריה לפני ואחרי. צילום: (ImageSat International: (ISI

 

"יכול להיות שהתקיפה הזאת, עליה בירכנו, גרמה לנו בדיעבד יותר נזק מתועלת", אמר השר והוסיף שהוא מקווה שהעסקה הזאת לא תצא לפועל כי היא תיפגע בעיקר בחופש הפעולה האווירי של ישראל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.