קשה היה לפספס את המהומה שפרצה עקב דברי שרת המשפטים שנאמרו באילת. אמבוש מתוזמן נעשה עליה. זובור וגזנגה. חוץ מתלייה בכיכר העיר נעשה הכול. בכנס לשכת עורכי הדין שנערך באילת ביום שני האחרון, מתחה השרה ביקורת על פסיקת בית המשפט העליון בנושא הגז. , "שופטי בג"ץ שאינם נושאים באחריות למילוי הארנק, מרשים לעצמם לרוקנו", אמרה בביקורתיות.

לטענת אמצעי התקשורת, לא ייתכן כי שרה תביע עמדה לעומתית למערכת עליה היא אמונה. אולם הטענה מופרכת מהיסוד: כל בוגר תיכון אשר נבחן בבחינת הבגרות באזרחות יודע כי שרת המשפטים שייכת לרשות המבצעת, בעוד שופטי בג"ץ נמנים על הרשות השופטת. הרשות המבצעת היא פוליטית בעיקרה, בעוד הרשות השופטת אמורה, לפחות עד ההפיכה והמחטף של ברק בשנת 95', להיות מקצועית ונטולת שיקולים פוליטיים. לשרת המשפטים מותר שתהיה דעה. יתרה מזו, חובה עליה להביע אותה. שאם לא כן, מה טעם בקיום בחירות אחת לארבע שנים? ניתן למנות רובוט לשר משפטים ונחסוך מליארדים 'המבוזבזים' מדי מערכת בחירות.

שקד. ביקורת הכרחית
שקד. ביקורת הכרחית

לאדם מתוך המערכת מותר, ואף רצוי לבקר את המערכת בה הוא נמצא. הדברים נכונים בכל מערכת – ובפרט במערכת ציבורית. וודאי וודאי שהדברים נכונים לגבי במערכת המשפט, שהשקיפות והביקורת הן אבני היסוד שלה. שופטי בג"ץ טועים לא פעם. לא צריך להרחיק עד משפט ברנס, שבו הורשע אדם חף מפשע ברצח אותו לא ביצע וישב שנים ארוכות בכלא, כדי להבין זאת. שופטי בג"ץ הם אנשים כמו כולנו. וככאלה הטעויות הן חלק בלתי נפרד מעבודתם.

צריך להגיד את זה במפורש: השר איננו יושב ראש ועד העובדים של המשרד עליו הוא אחראי. איילת שקד איננה אמורה לייצג את ציבור הפרקליטים או השופטים. מירי רגב איננה יושבת ראש איגוד האומנים. ושר הבטחון משה יעלון איננו ראש ארגון עובדי צה"ל. ההפך בדיוק הוא הנכון. השרים מייצגים את האינטרס הציבורי, אשר בשמו הם נבחרו, כל אחד במשרדו.

שקד נבחרה במפלגה שחרטה על דגלה עריכת רפורמה במערכת המשפט. לפיכך היא תמעל בתפקידה אם תיישר קו עם האקטיביזם השיפוטי הרווח בקרב השופטים. רגב נבחרה על ידי מאות אלפי אנשים שמאסו בקומץ האנשים המתיימר להכתיב להם בהתנשאות מה לחשוב. על יעלון לייצג את שמונה מיליון האזרחים אשר באמצעות תשלום המיסים מממנים את הצבא.

כאשר שר אינו מהסס מלנקוט במדיניות לעומתית זה סימן לדמוקרטיה בריאה, יציבה, ותוססת. הפרדת הרשויות היא הבסיס למדינה דמוקרטית מודרנית, כפי שכבר קבע מונטסקייה. על כל רשות לבצע את תפקידה על פי זווית הראיה שלה. המפגש בין הרשויות, יוצר איזון שמביא לדמוקרטיה בריאה ויציבה. אולם מציאות הפוכה, של מיזוג ואיחוד אינטרסים בין הרשויות, הוא תחילתה של דיקטטורה מפלצתית רבת כוח הדורסת את האזרח הקטן. אף החולקים על דרכה האידאולוגית של שקד, צריכים לברך אותה על כך שהביע עמדה לעומתית לעמדת שופטי בג"ץ.

20 News

20 News