שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה הערב לפרסומים הקשורים לחקירות ראש הממשלה נתניהו ואמרה כי אם יוגש כתב אישום נגד רה"מ, "מפלגות הקואליציה ישבו ויחליטו מה לעשות". שקד הבהירה כי גם אם יוגש כתב אישום, לפי החוק ראש הממשלה נתניהו לא צריך להתפטר.

"חוק יסוד הממשלה מתייחס למצב שראש ממשלה מורשע ובמצב כזה הוא צריך להיות מודח. היתה פסיקה בתקופתו בזמן דרעי שמדברת על שרים, לא דובר על ראש ממשלה", אמרה שקד בראיון לערוץ 2. "יש הבדל גדול בין שר לראש ממשלה. מצד החוק אם יוגש כתב אישום הוא לא צריך להתפטר. יש את הצד הערכי וזאת שאלה שמפלגות הקואליציה צריכות לשאול את עצמן, אם נגיע ליום הזה. אבל אנחנו רחוקים משם. הדרך היא עוד ארוכה. בעיתונים רואים ספקולציות וכותרות אבל אנחנו לא נמצאים שם. צריך לתת לממשלה לעבוד.

"חברים שלי שאלו אותי בימים האחרונים, 'אם ראש ממשלה נחקר זה כבר לא בסדר'. ואני אומר שזה הפוך. בדמוקרטיה מחליפים ראש ממשלה בקלפי, לא בחקירות", אמרה שקד. "עד שאין כתב אישום אין על מה לדבר. אלה ספקולציות מסוכנות. לגרור מדינה לבחירות או להזיז פוליטיקאי מהמקום שלו בגלל חקירות זה דבר מסוכן. בן אדם חף מפשע עד שלא תוכח אשמתו. אני לא מתעסקת בקווים אדומים. אני מקווה שזה יסתיים בלי כתב אישום. אם זה יסתיים בכתב אישום ישבו כל מפלגות הקואליציה ויחליטו מה לעשות.

כשנשאלה לגבי החשדות שבהן נחשד ראש הממשלה, ביניהם עבירת שוחד, אמרה שקד כי "כשהפרקליטות והמשטרה פונות לבית המשפט הן שמות בפנייה את העבירה הכי חמורה ולכן הן שמו שוחד. זה לא אומר שראש הממשלה יורשע בשוחד. אי אפשר לנהל ככה מדינה ולהפריע בתפקוד ולמנוע ממנו לתפקד על בסיס שמועות וחקירה. צריך לתת לממשלה לעבוד, עד שלא נדע את כל העובדות. אני יכולה להגיד שהייתי עם רה"מ לאחרונה בשלוש ישיבות בנושאים שונים, הוא היה במאה אחוז ריכוז".

על עד המדינה ארי הרו אמרה שרת המשפטים כי מדובר ב"בחור מקסים, נעים הליכות, ערכי. אני יודעת שהוא מאוד התקרב לראש הממשלה. הוא בהחלט היה איש אמון".

"אני תמיד אמרתי שהממשלה הזאת טובה ולולא כל העניינים האלה, אם הם לא יבשילו לכתב אישום, הממשלה תחזיק מעמד עד סוף 2019", אמרה שקד. "צריך להמשיך ולנהל את המדינה הזאת. הליכה לבחירות יש לה השלכות מאוד חמורות. לנו אין רצון ללכת לבחירות, הממשלה הזאת טובה ויציבה".

רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

על פרשת אזריה אמרה שקד: "אני חושבת שהוא עשה בשכל שהוא לא פנה לעליון והוא פנה לרמטכ"ל. טוב יעשה הרמטכ"ל אם ישקול ברצינות ובכובד ראש את הבקשה ויש מקום להקל בעונשו של אזריה. בסופו של דבר הרמטכ"ל צריך להסתכל על המדינה, הצבא וגם על החייל ועל מה שעבר בחודשים האחרונים. צריך לשקלל את כל הנתונים. הרמטכ"ל צריך להסתכל ברצינות על כל המכלול של הפרשה, על מה שזה עושה לצה"ל ולמדינה.

עוד הוסיפה שקד ואמרה כי "משפחת אזריה עברה תקופה מאוד קשה ואני לא רוצה לשפוט אותה. אני מתעסקת בחנינות בתחום האזרחי. אני לא חושבת שזה מסוכן, הדרך שבה כל הנושא הזה נוהל זו דרך מכובדת ומראה על החוזק של המדינה".

כשנשאלה על הצעת ראש הממשלה נתניהו לחילופי שטחים אמרה שקד כי היא מתנגדת לחילופי שטחים. "זה רעיון בלתי סביר לחלוטין. עכשיו יש בלגן ביפו, אז נחזיר את יפו?"

בתוך כך, גם שרת התרבות מירי רגב התייחסה הערב לפרסומים השונים על חקירות נתניהו. "שוחחתי הערב עם ראש הממשלה ושמחתי לשמוע שהוא בטוח בעצמו, נינוח וחוזר על אמירתו שלא היה כלום", כתב רגב בעמוד הפייסבוק שלה.

השרה מירי רגב. הדס פרוש: פלאש90
השרה מירי רגב. הדס פרוש: פלאש90

"חברי האופוזיציה חברו לחלק מאנשי התקשורת וממשיכים לבצע לינץ' תקשורתי בראש הממשלה ומשפחתו", כתבה רגב. "הציבור מבין היטב שמנסים להפיל את נתניהו בכל דרך. לא יעזור להם -נתניהו ימשיך לעמוד בראשות הממשלה עוד שנים רבות. מתי תלמדו שמחליפים שלטון בקלפי – לא בתקשורת, לא בכותרות ולא בניסיון להפעיל לחץ על היועץ המשפטי לממשלה וגורמי אכיפת החוק. קאט דה בולשיט. תנו לעבוד!"

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) התייחסה הערב גם היא בעמוד הפייסבוק לחשיפות החדשות בחקירות נתניהו ולתגובותיו של ראש הממשלה לפרסומים השונים וכתבה: "נתניהו מתייחס בבוז לחשדות החמורים נגדו וקורא להם "רעשי רקע". לחקירה עצמה הוא קורא "מסע ציד להחלפת השלטון". ככה לא מדבר ראש ממשלה. ככה מדבר ילד מפונק וחסר אחריות".

שפיר הוסיפה כי "נתניהו מוכן להרוס את אמון הציבור בכל אחד מהמוסדות שבהם תלויה ההישרדות של המדינה – בית המשפט, הפרקליטות, המשטרה והעיתונות – והכל כדי להציל את הקריירה האישית שלו-  ביבי ממציא עלילות קונספירציה הזויות רק כדי שמיליוני ישראלים לא יסמכו על מה שהחוקרים ימצאו"

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא