ראש הממשלה נתניהו במהלך פגישתו עם שרת החוץ הנורבגית אינה אריקסן סוריידה. צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראש הממשלה נתניהו במהלך פגישתו עם שרת החוץ הנורבגית אינה אריקסן סוריידה. צילום: קובי גדעון, לע"מ

שיא החוצפה: שרת החוץ הנורבגית אינה אריקסן סוריידה נזפה בראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו במהלך פגישתם אתמול (ראשון), לאחר שישראל מנעה את כניסתה לארץ של פעילה נורבגית המסייעת לפלסטינים. לפי הפרסום באתר "הארץ", רשות האוכלוסין מנעה מנורבגית המשמשת כבכירה ב"ארגון סיוע" הפועל לטובת פלסטינים ביהודה ושומרון ובירושלים, לחזור לארץ ולעיסוקיה השונים, לאחר שארגונה אפשר את כניסתם לארץ של פעילי שמאל קיצוני במסווה של פעילי סיוע וזכויות אדם. כאמור, שרת החוץ הנורבגית פחות התרשמה מהריבונות הישראלית ומחתה בפני רה"מ נתניהו במהלך פגישתם. בנוסף, כך דווח בכלי תקשורת בנורבגיה, השרה הנורבגית הביעה תרעומת על פרסום רשימת ארגונים שפעיליהם לא יוכלו להיכנס לישראל בשל תמיכתם בחרם על ישראל. בין הארגונים שפעיליהם לא יוכלו להיכנס לארץ נמצאים גם ארגונים נורבגיים.

הנשיא ריבלין במהלך פגישתו עם שרת החוץ הנורבגית אינה אריקסן סוריידה. צילום: מארק ניימן, לע"מ
הנשיא ריבלין במהלך פגישתו עם שרת החוץ הנורבגית אינה אריקסן סוריידה. צילום: מארק ניימן, לע"מ

שרת החוץ הנורבגית פגשה במהלך ביקורה אתמול את ראש הממשלה נתניהו וגם את נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. במהלך הפגישה עם ריבלין, הודה לה נשיא המדינה על תרומת הממשלה הנורבגית למאבק באנטישמיות וכן על ההתנגדות העקרונית לחרם על ישראל. "אני מאמין שתנועות ה-BDS מובילות להגברת השנאה. הן מסמלות את כל מה שמונע מאיתנו לדבר, לחלוק ולהתקדם", אמר ריבלין. שרת החוץ הנורבגית אמרה לנשיא ריבלין כי הממשלה הנורבגית מאמינה ש"יש צורך לקיים משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים, שכן הוא זה שיבטיח את ביטחונם של שני העמים".

כאמור, לפי הפרסום ב"הארץ", במהלך ביקורה של אריקסן נודע על איסור כניסת "פעילת הסיוע" הנורבגית לארץ. הפעילה שוהה בארץ מספר שנים ולאחרונה יצאה לנורבגיה לשהות קצרה. כשניסתה לחזור – כניסתה סורבה ע"י רשות האוכלוסין. דוברת רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים מסרה כי הפעילה נחסמה לאחר ש"ניצלה את תפקידה להנפקת אשרות למי שאינו מורשה לכך ובניגוד לנהלים".

שלשום העביר המשרד לעניינים אסטרטגיים למשרד הפנים רשימה רשמית של ארגוני BDS, שכניסת לארץ של פעילים בהם תיאסר. ברשימה נמצאים 20 ארגונים ביניהם ארגוני חרם מאיטליה, צרפת, דרום אפריקה וסקנדינביה . כמו כן נמצא ברשימה ארגון יהודי-אמריקני בשם "jewish voice for peace".

בשבוע שעבר הודיעו במשרד לעניינים אסטרטגיים כי כחלק מהמערכה המנוהלת כנגד ארגוני הדה לגיטימציה והחרם תוקם תשתית אזרחית שתהווה מיזם משותף עם יהדות התפוצות ותשמש את מדינת ישראל ויהדות התפוצות במאבק בארגוני החרם וביוזמות הדה לגיטימציה לישראל.

בדומה למיזמים משותפים דוגמת תגלית ומסע, בהם ממשלת ישראל משתפת פעולה עם גורמים אזרחיים, המיזם ינוהל על ידי ועדת היגוי משותפת בה חברים נציגי ממשלת ישראל ונציגי תורמים. תקציב המיזם המשותף יעמוד על 250 מיליון ש"ח, מחציתו יגיע מתקציב המשרד לנושאים אסטרטגיים.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20