10:35 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > שרק יעבור בשלום: ירושלים נערכת לביקור טרמאפ | דעה

שרק יעבור בשלום: ירושלים נערכת לביקור טרמאפ | דעה

בירושלים, ברמאללה ובוושינגטון נערכים בקדחתנות ליום שני הקרוב, בו ינחת בנתב"ג נשיא טרוד תחת חקירה. איך זה ישפיע על הביקור?

על הציפיות וההיערכות של רה"מ נתניהו ויו"ר הרש"פ אבו מאזן כבר נכתבו השבוע אלפי מילים בעיתונים. השטיח האדום, 80 מטר אורכו, כבר מוכן. הכל ערוך ומוכן לבוא הנשיא והירושלמים נערכים ליממה של מצור.

השאלה אם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעצמו יודע מה הוא רוצה להשיג בביקור הזה, ואם הוא בכלל מבין את המנטליות כאן, במזרח התיכון. קבלות פנים יפות, מילים מלאות פאתוס שייזרקו לחלל האוויר, צילומים משותפים שיחשפו לחיצות ידיים חמות וחיוכים רחבים זה נחמד, אבל מעבר לכל זה טראמפ יגלה שהפערים בין ירושלים לרמאללה כל כך עמוקים ושהאיבה בין שני המנהיגים כל כך גדולה, שאולי כדאי לו לחפש הישגים מדיניים במקום אחר. לא בשכונה הזאת.

נשיא בחקירה. 'מתוך הפטריוטים' אמש (ה')

אבו מאזן ינסה להרשים את הנשיא האמריקאי. ממש כמו הכלבלבים בדשבורד של הרכב, הוא יהנהן בחיוב לכל אורך הפגישה וינסה להציג את עצמו כמנהיג מתון שפניו לשלום. השאלה אם טראמפ, איש העסקים הממולח, יבין שמדובר בעיקר בהצגה שנועדה להבטיח לאבו מאזן את המשך הסיוע הכלכלי האמריקאי.

גם רה"מ נתניהו, מן העבר השני, ידבר על המחויבות של ישראל לשלום, אבל הוא ינסה להוביל מהלך אחר: הקלות לפלסטינים לצד פיתוח של תוכנית "שלום כלכלי תחילה" בין מדינות האזור. כלומר, את האמון נבנה קודם כל באמצעות בניית מערכת כלכלית אזורית. אמרנו כבר שטראמפ מבין בעסקים הרבה יותר מאשר בפוליטיקה. בירושלים מעריכים שהוא יאמץ את הרעיון הזה, שייתן דחייה נוספת במישור המדיני, שגם ככה צפוי להגיע – כמו תסריט ידוע מראש – למבוי סתום ולייאוש.

טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. צילום: מען
אבו מאזן ינסה להרשים את הנשיא האמריקאי. צילום: מען

 

העיניים נשואות לנאום הנשיא במוזיאון ישראל. אם יש לו משהו משמעותי ופומבי להגיד, זה יקרה שם. פקידים אמריקאים מבטיחים שהנשיא ישרטט בנאומו מדיניות כללית בלבד: מחויבות אמריקאית לשמירה על האינטרסים של בעלת הברית ישראל צד הזכות הפלסטינית להגדרה עצמית. אלה התבטאויות סטנדרטיות שישראל והפלסטינים יכולים לחיות אתן בשלום.

בוושינגטון מבטיחים שההחלטה בנוגע לשגרירות האמריקאית בישראל תתקבל רק אחרי הביקור. ההיגיון ברור – למנוע מבוכה לצד זה או אחר. גם מפגש פיסגה משולש לא יהיה השבוע, לכל חובבי המדע הבדיוני. כולם מקווים שהביקור הזה יהיה ממלכתי עד כמה שאפשר, נטול תקלות או התבטאויות שעלולות לדחוק את אחד הצדדים לפינה לא רצוייה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעת פגישה עם נשיא טורקיה ארדואן, אתמול. צילום: רויטרס
האם טראמפ יודע מה הוא רוצה? צילום: רויטרס

 

עד כמה שהדבר תלוי בנתניהו ואבו מאזן – פוליטיקאים משופשפים – כך יהיה. אבל שני המנהיגים מקבלים נשיא שמדיניות החוץ שלו לא ברורה, והוא מגיע לכאן בתקופה לא פשוטה עבורו. פיזית, טראמפ יהיה בירושלים אבל מחשבותיו ינדדו לבעיות הפנים אמריקניות שמטרידות את מנוחתו בשבועות האחרונים. נשיא תחת חקירה, עם תקשורת שיושבת לו על הזנב ולעיתים מטריפה את דעתו. אם הוא ייצמד לדף המסרים שנכתב בעבורו – כולנו יכולים להישאר רגועים.

אם הוא יחליט שזה הזמן לטרוף את הקלפים ולהוביל מהלך שאולי ישרת את האינטרסים הציבוריים שלו, האזור כולו ייכנס לכוננות ספיגה. ומכאן החשש הגדול הן בבלפור והן במוקטעה.

הכנות בנתב"ג לקראת ביקור טראמפ. צילום: דוברות משהב"ט
הכנות בנתב"ג לקראת ביקור טראמפ. צילום: דוברות משהב"ט

שבת שלום.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות