הלהבות בזכרון יעקב. צילום: כב"ה ארצי

כחמש שעות אחרי שפרצה השריפה הגדולה באזור זכרון יעקב, החלו אחר הצהריים (ג') כוחות הכבאות להתפנות מהמקום. עם זאת, עדיין לא הוכרז על שליטה מלאה על האש משום שעדיין יש מוקדים קטנים רבנים שעלולים לשוב ולהתלקח בגלל הרוחות. מהמשטרה נמסר כי אנשיה סורקים שנית את השכונות וילות בחורש וגבעת עדן שפונו מיושביהן, על מנת לוודא שלא נשארו תושבים או חסרי ישע שנבצר מהם לעזוב.

המפכ"ל רוני אלשיך הגיע לחפ"ק ואמר: "עברנו יום קשה וצפויים עוד יומיים לא פחות קשים, ואולי יותר. באירוע הזה לצערי יש פגיעה משמעותית ברכוש, אך לשמחתנו הבתים פונו בזמן, ואין נפגעים משמעותית. כרגע התמונה נראית טובה יותר. כעת אנחנו עוסקים בשמירה על הרכוש. כדאי שאזרחים שפונו מבתיהם ידעו שהמשטרה מסתובבת בשטח כדי למנוע ביזה וכניסה של זרים. אנחנו נערכים לאירוע ארוך, לרצף של פעילות ושהייה עם כוחות מתגוברים שיחליפו האחד את השני".

צילום: שי וקנין, TPS
צילום: שי וקנין, TPS

כוחות הכיבוי וההצלה השיגו שליטה על השריפה שפרצה בכמה מוקדים בעתלית. כ-200 תלמידים פונו מבית הספר משעולים ביישוב ומגן ילדים שהיו סמוכים ללהבות. במקביל, בצהריים החלה בשכונת גבעת עדן שבזכרון יעקב והחלה מתקרבת לבתי השכונה. כוחות גדולים של לוחמי בדרכם לכיבוי האש, ודיירי הרחובות התאנה והתפוח התבקשו להתפנות מבתיהם. בית ספר החורש פונה אף הוא מתלמידים וממורים. עשן אופף את כל האזור, עד כביש 4 וכביש החוף. מטוסי כיבוי הגיעו אף הם לזירה.

צילום: כב"ה ארצי
צילום: כב"ה ארצי

תשעה צוותי כיבוי עדיין פועלים בעתלית יחד עם חמישה צוותים של המועצה, כדי להגיע לשליטה מלאה על השריפה. דובר השירות במחוז חוף, רשף אורי צ'ובוטרו, מסר כי האש אוחזת בעצים ומסכנת מבנים ביישוב.

על רקע הדליקות שפרצו באזורים שונים פרסמה "מטאו-טק" התראה מיוחדת בנוגע לרוחות מזרחיות שצפויות להתחזק ברחבי הארץ. בצפון הארץ ינשבו מחר רוחות במהירות של 60 עד 90 קמ"ש, ובמרכז הארץ: 70-50 קמ"ש. בחמישי הרוחות צפויות להתחזק וינשבו בעוצמה של 50-70 קמ"ש ברוב אזורי הארץ, עם משבים של 100 קמ"ש באזור ההרים ובשפלה.

חובש בכיר במד"א ויקי קלי שהגיע למקום סיפר: "כשהתקרבתי לשכונה ראיתי עשן סמיך מאוד, מספר בתים עלו באש, כוחות כיבוי ומשטרה חילצו מאחד הבתים פעוטה כבת שנתיים וחצי וילד כבן 7 בהכרה כשהם סובלים משאיפת עשן, תוך כדי שאנחנו מעניקים להם טיפול רפואי בחמצן חולצה אישה כבת 42 גם היא הייתה בהכרה וגבר נוסף כבן 32 שסובל מקוצר נשימה. ארבעת הנפגעים מטופלים במקום ובמידת הצורך יפונו להמשך טיפול בבית חולים."

חובשים ופאראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ל 5 נפגעים קל, בהם: פעוט כבן 10 ימים שפונה לבי"ח הלל יפה ו 4 נוספים שמטופלים במקום, בהם: אישה כבת 42, גבר כבן 32, ילד כבן 7 ופעוטה כבת שנתיים וחצי. עדכון בהמשך. נדב

בלטרון: הושגה שליטה על האש

[autplay=false koo_vod_artiplayer clipid=0_pdbubnb0] צילום: דוברות כיבוי האש ירושלים

עשרות כבאים ממשיכים במאמצים לכבות שריפה גדולה: מאות תושבי היישוב נווה שלום שבאזור פונו מבתיהם, בשל שריפת חורש שמשתוללת באזור. השריפה שפרצה הלילה (יום ב') ממשיכה לבעור בחסות הרוחות החזקות, ו-50 צוותים ו-130 כבאים פועלים להשתלטות על השריפה. אין נפגעים. שמונה מטוסי כיבוי מסייעים ללוחמי האש במאמצים. באחד ממוקדי השריפה נמצאו נרגילות וכלי עישון ונבדק חשד כי הסיבה לשריפה היא רשלנות של מטיילים.

מהמשטרה נמסר כי הוחלט על פינוי התושבים עקב התחזקות הרוחות והחשש להסטת האש לכיוון הבתים. לפי שעה, אין נפגעים בדליקה. הלימודים בבית הספר הדו-לשוני ביישוב בוטלו היום.

ממלא מקום מפקד תחנת הכיבוי במחוז ירושלים, טפסר ניסים טוויטו, אמר כי "לוחמי האש ממחוז ירושלים בסיוע כוחות נוספים מהארץ, נאבקים בנחישות, בשריפה גדולה שמסכנת כעת את פאתי הישוב נווה שלום". טוויטו הוסיף כי "מטרתנו העיקרית כעת היא הגנה על בתי נווה שלום ובלימת השריפה. אנו מרכזים מאמץ וכוחות גדולים כדי להכריע את השריפה מהר ככל הניתן על מנת למנוע פגיעה בנפש, בחורש ובטבע".

שריפה בלטרון. צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים
שריפה בלטרון. צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים
שריפה בלטרון. דוברות כב"ה מחוז ירושלים
שריפה בלטרון. דוברות כב"ה מחוז ירושלים
צילום: קבוצת כב"ה ארצי
צילום: קבוצת כב"ה ארצי

בשעות הלילה פונו 270 תושבי נווה שלום מבתיהם בסיוע כוחות משטרה ומג"ב לאחר שהשריפה התפשטה בשל רוחות חזקות. שירותי הכיבוי דיווחו על קושי ניכר לבלום את האש. שמונה מטוסי כיבוי ו-130 לוחמי אש פעלו במקום.

צילום: קבוצת כב"ה ארצי
צילום: קבוצת כב"ה ארצי

הבוקר בוצעה הערכת מצב בחפ"ק המשטרה שהוקם ליד היישוב, ובסיומה נאמר כי פעולות הכיבוי הצליחו להדוף את הגעת השריפה לבתים. לפי דובר כבאות והצלה, יורם לוי, "ההערכה הזהירה היא שבתוך שעתיים עד שלוש השריפה תסתיים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא