[בסרטון "הרוב המוחלט של הציבור יודע את האמת". מתוך 'היום הזה']

גל חדש של : ראש מועצת מגידו פנה באחרונה לשר לביטחון פנים גלעד ארדן (הליכוד) בדרישה שיסייע לו להקים בשטח המועצה, זאת על מנת לסייע בכיבוי השריפות, זאת בהתאם להמלצת מערך הכבאות.

בקשה זו מגיעה בעקבות שורת הצתות ביישובי הצפון בשבועות האחרונים. כך למשל, ב-20 באוגוסט, דלקו שריפות לאורך שטחי המועצה. "סיפרתי לך על גל השריפות בשבועות האחרונים שבאו לידי ביטוי חמור אתמול, בגל הצתות ב-8 מוקדים נפרדים. מקיבוץ מגידו ועד קיבוץ הזורע", כתב לשר. לדברי חולבסקי, "בכמה מהמוקדים התגלו גם מערומי צמיגים מוכנים להדלקה".

שריפה ברמות מנשה. צילום: רמי דוידי, יערן קק"ל
שריפה ברמות מנשה. צילום: רמי דוידי, יערן קק"ל

בעקבות דליקה זו, כאמור, כינס ראש המועצה ישיבת חירום עם גורמי הביטחון ומערך כיבוי והצלה המליץ להקים תחנות כיבוי אש בתחום המועצה האזורית, "שבה יערת רבים ושריפות רבות שחלקן הגדול נגרם ע"י הצתות", כתב חולבסקי לארדן.

"השריפה איימה על הקיבוץ, עצרנו אותה על הגדרות"

לא מדובר בפעם הראשונה בה דנים השניים בטרור ההצתות. בפגישה שנערכה בין השניים לפני מספר חודשים, דנו גם בשריפה הגדולה מסוף נובמבר שנגרמה ע"י מציתים. לדברי חולבסקי, "השריפה איימה על ובלמנו אותה על גדרות הקיבוץ".

כזכור, לפני כשבועיים התראיין ראש אגף החקירות ברשות הכבאות, התייחס בריאיון לגלי צה"ל לממצאי חקירת גל השריפות שפקד את ישראל בחורף האחרון, ואמר: "מה שאנחנו גילינו במהלך חקירת האירועים האלה – אחוז מאוד גבוה, למעלה מ-80-90 אחוז מהאירועים היה תוצאה של הצתה".

שלף בראיון לגלי צה"ל. עריכה: דן מור

שלף הסביר כי הממצאים מעידים שההצתות לא היו קשורות באירועים נקודתיים אלא התקיימו "בכל הארץ גם לאורך קו התפר בין אום אל-פאחם ועד בית"ר עילית, סדרה של אירועי הצתות של אירועים בשטחים פתוחים". כמו כן הבהיר הטפסר כי "העצורים הם כולם בני המגזר הערבי".

בהתייחס לשאלת המניע של ההצתות אמר שפר: "אנחנו לא קובעים את המניע, אנחנו רק קובעים מהי סיבת הדליקה. באירועים שאני מדבר עליהם מדובר בהצתה, זאת אומרת – מעשה זדון בא אדן וגרם לתחילת הדליקה, לעתים מאוד בקלות – הדלקה של אירוע עם נזק כבד,  כמו שהיה בחלמיש בנובמבר ונגרם כתוצאה משימוש בנייר טואלט – הדלקה פשוטה מאוד ונשרפו של 18 בתים".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן זכה לביקורת כאשר במהלך חודש דצמבר צייץ בטוויטר כי "לאור ריבוי המקרים מתחיל להסתמן שאולי מדובר בהצתות בחלק מהמקרים. המשטרה ורשות הכבאות וההצלה יחקרו את כל השריפות, ויעשו כל שניתן כדי להגיע אל המציתים במידה ויתברר שמדובר בהצתה בזדון".:עוד באותו נושא