כי נשיא ארה"ב יכריז הערב על פרישה מהסכם המעצמות עם . משיחה של השרים עם ערוץ 20, עולה הרושם כי לא יאכזב את ישראל. אחד השרים אמר: "אנחנו אופטימים. הביע את עמדתו לא פעם בנוגע להסכם וגם האירופים לא הצליחו לשנות את תפיסותיו. זה ניצחון גדול גם לישראל ולעומד בראשה". לדברי השר, "הוא יתקן את הטעויות שאובמה עשה".

היום: ההחלטה. הנשיא דונלד טראמפ בבית הלבן. צילום: רויטרס

"ההכרזה הערב חשובה, אבל הפגישה מחר עם הנשיא פוטין היא קריטית כי רק פוטין יכול לרסן ולבלום את איראן מנקמה שתוביל למלחמה קשה", טען שר נוסף.

הנשיא טראמפ הודיע אתמול (ב') כי החלטתו בנוגע לפרישה אפשרית מהסכם הגרעין תימסר מהבית הלבן בשעה שתיים בצהריים (שעון ארה"ב), כלומר, ב-21:00 לפי שעון ישראל. תחילה חשב הנשיא להודיע על החלטתו אם לפרוש מהסכם הגרעין ב-12 במאי, אולם נראה כי ההחלטה כבר נפלה ועל כן החליט להקדים.

נשיא איראן חסן רוחאני הגיב הבוקר (ג') להודעת הנשיא האמריקני ואמר בכנס נפט בטהרן: "ייתכן שניתקל בבעיות במשך חודשיים או שלושה, אבל נעבור את זה". בימים האחרונים אמר הנשיא האיראני כי "ארה"ב תהיה המפסידה העיקרית", אם תחליט לפרוש מההסכם.

נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרות לתקשורת בתום עם מנהיגי יוון וקפריסין כי "איראן קוראת להשמדת ישראל, לשתילת נשק מסוכן בסוריה נגד ישראל, זה אינטרס של כולם לסכל את הסכנה הזו. אני חושב שכולם מכירים בתוקפנות הזו ובזכותה של ישראל להגן על עצמה". על ההכרזה הצפויה של טראמפ, אמר נתניהו לפני שהמריא, כי הוא "מציע שכולנו נמתין לשעה תשע בערב. זה לא עוד הרבה זמן".

קודם לכן, תקף טראמפ בחשבון הטוויטר שלו את מזכיר המדינה לשעבר, ג'ון קרי, בעקבות פגישתו עם שר החוץ האיראני וניסיונו להמשיך ולקיים את . "ארה"ב לא צריכה את דיפלומטיית הצללים הספק חוקית של קרי בנוגע להסכם הגרוע עם איראן", אמר טראמפ, "הוא זה שיצר את הבעיה מלכתחילה".

בעבר כינה נשיא ארה"ב את הסכם הגרעין עם איראן כהסכם "הגרוע שנחתם אי פעם". טראמפ גם התחייב שארה"ב תפרוש מההסכם אם הוא לא יתוקן. הנשיא גם שיבח את הנאום שנשא בשבוע שעבר ראש הממשלה ובו חשף את ארכיון הגרעין האיראני שבידי ישראל. "מראה שצדקתי ב-100%", אמר הנשיא. עם זאת, הנשיא לא פסל שיתקיים מו"מ על הסכם חדש.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.