1:10 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > כלכלה > שקיפות? לא בהסתדרות

שקיפות? לא בהסתדרות

ח"כ עליזה לביא הגישה הצעה לביטול חוק המאפשר להסתדרות שלא להיות מחויבים בשקיפות מול הציבור. הממשלה הפילה את החוק

המשבר הקואליציוני פוגע גם בשקיפות: ביום רביעי האחרון עלתה להצבעה הצעה לביטול "החוק העו'תמאני" במליאת הכנסת. על פי ההצעה, גופים שונים כמו ההסתדרות והתאחדות המלונות והקבלנים, להיות שקופים וכפופים בחובת דיווח לרשם העמותות.

לא שקופים על חשבוננו. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
לא שקופים על חשבוננו. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

ההצעה שהוגשה על ידי ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) לא זכתה לגיבוי מצד אנשי משרד האוצר, שחששו ממשבר מול ההסתדרות. השר משה כחלון (כולנו) רצה לדחות את ההצעה, אך יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) רצה לתלות את הפלת ההצעה בתמיכת כחלון בסגירת תאגיד השידור הציבורי.

בשלב זה הפעיל יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מכבש לחצים על ביטן. חשוב להזכיר כי בהסתדרות יש נציגות של כל המפלגות, על אף שהוא נשלט מסורתית על ידי מפלגת העבודה. במקביל, חברי הסתדרות רבים הם חברי מרכז במפלגות הוותיקות, בהן גם הליכוד. בסופו של דבר ביטן התקפל ודגל השקיפות קופל אף הוא. 81 חברי כנסת הצביעו נגד ורק תשעה הצביעו בעד, בהם ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) ושמונה חברי מפלגתה של לביא.

סטנדרטים של המאה שעברה

חברת הכנסת לביא, שהופתעה מההתנהלות במליאה סיפרה: "גם אנשים שאמרו שהם תומכים בחוק, פתאום הצביעו נגד. הרצוג צעק לי במהלך המליאה" 'תהפכי את זה להצעה לסדר כדי שלא נצטרך להצביע'. הם רצו למנוע את המבוכה שתיווצר בעקבות העובדה שהם מצביעים נגד החוק החשוב הזה. למה? בגלל שוועדי העובדים וציבורים שמרכיבים את חברי המרכז של המפלגות מפעילים לחץ".

לא הבינה. ח"כ לביא. צילום: פלאש 90
לא הבינה. ח"כ לביא. צילום: פלאש 90

על החוק שלא עבר אמרה כי "השנה היא 2016 ובישראל פועלים אלפי גופים ציבוריים שפטורים מכל סוג של פיקוח וביקורת. התוצאה של הפרצה הזאת בחוק היא חוסר שקיפות, שמובילה לאי סדרים ושחיתויות". עוד הוסיפה לביא כי "כמה מהגופים הללו הם מהגדולים והמשפיעים במשק. אין שום סיבה שהם יוחרגו מחובות דיווח וכללי מנהל תקין".

בישראל פועלות כיום למעלה מעשרת אלפים אגודות עות'מניות, בהן גופים עם תקציבים שנתיים של מאות מיליוני שקלים כדוגמת ההסתדרות החדשה, הסתדרות המורים, הסתדרות הרופאים, התאחדות המלונות, התאחדות בעלי המלאכה התאחדות הקבלנים ועוד.

אף שחלק מאותם גופים נהנים מתמיכות ממשלתיות וציבוריות נרחבות, כתוצאה מהגדרתם כ"אגודה עות'מנית" הם זכאים לפטורים שונים ומשונים ממסים ומאגרות. בנוסף, לגופי פיקוח כמו משרד מבקר המדינה או רשם העמותות אין דריסת רגל באותן אגודות.

מלשכת יו"ר הקואליציה נמסר כי "בהסתדרות פנו אל ביטן לפני שההצעה הועלתה במליאה, כדי לברר האם עמדתו היא בעד או נגד החוק, יו"ר הקואליציה הודיע בתגובה כי עמדת הקואליציה היא לא להעביר את החוק".

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_7

נחשפו נתוני ההחלמה ממחלת הסרטן בישראל

האגודה למלחמה בסרטן פרסמה הבוקר נתונים מעודדים לפיהם ישנה עלייה משמעותית במספר המחלימים מהמחלה. מנכ"לית האגודה מירי זיו: "ישראל יחסית במצב טוב"