"בניגוד לכאלו ששותקים, אני מאמינה בזכותי וחובתי להביע את עמדותיי ודעותי. ביקורת היא דבר בונה", כך צייצה היום שרת המשפטים ותייגה את חברי הכנסת ושלי יחימוביץ'. זאת בהמשך לסערה הפוליטית שהחלה הבוקר, לאחר שזו תקפה את החלטת בית המשפט העליון לפסול את פסקת היציבות ממתווה הגז.

יחימוביץ' השיבה כי "זו אינה ביקורת. זו השתלחות פרועה ודה-לגיטימציה לגוף שחובתך לחזק. תארי לעצמך שר בטחון שהיה משתלח כך במערכת הביטחון", כשהשוואה זו גררה קריאה מימין בעד שר ביטחון שכזה. הרצוג, לעומת זאת, שמר על שתיקה.

שקד ויחימוביץ' מתנצחות בטוויטר. צילום מסך
שקד ויחימוביץ' מתנצחות בטוויטר. צילום מסך

הבוקר בכנס לשכת עורכי הדין באילת נאמה שרת המשפטים איילת שקד, והתייחסה בין השאר להחלטת בג"ץ בעניין פסילת פסקת היציבות.

שקד תקפה את שופטי בג"ץ שבחרו שלא לדחות על הסף ולדון לגופו של עניין בעתירה בעניין הגז והבהירה כי מדובר ב"עתירה שנושאיה האמתיים הם כדאיות כלכלית וחלוקת ראויה של משאבים ציבוריים בין החברה האזרחית לבעלי עסקים, לא בדיוק שאלות הנמצאות בגרעין הקשה של המשפט".

היא המשיכה והבהירה כי רואה חובה "לבקר פסיקה שהכיוון העקרוני שבו היא צועדת שגוי לטעמי".

"מתוך הערכה רבה למערכת המשפט, אני מבקשת לצלול למחלוקת הקשה שהתגלתה בשבוע שעבר בין בית המשפט העליון לממשלה… אני מוצאת רשות, וכשרת משפטים גם חובה, לבקר פסיקה שהכיוון העקרוני שבו היא צועדת שגוי לטעמי."

לדבריה, "הגענו למצב אבסורדי שבו עותרים נגד הם עמותות וחברי כנסת ובמקום לעשות זאת בכנסת הם עושים זאת במערכת המשפט".

שקד ציינה כי "יותר מהנזק האדיר הכלכלי שנוצר לישראל מפסיקת העליון בית המשפט הפך לזירה שבה מתבררות שאלות פוליטיות שאמורות  להיות מוכרעות בקלפי".

עם תום הנאום החלה המערכת הפוליטית לסעור. יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג צייץ לאחר מכן כי "הדי-9 של מוטי יוגב זה כלום לעומת הארטילריה של שקד על ביהמ"ש העליון. נאום התוכחה שלה נגד בג"צ הוא חרפה וחציית גבול. זה לירות ולשבור ולהרוס את הבית של כולנו".

גם הטוענת לכתר ראשות מפלגת העבודה, , לא שמרה על שתיקה ותקפה את שרת המשפטים וקראה לראש הממשלה נתניהו לפטר את שקד: "שקד מנסה לחסל את עצמאותה של מערכת המשפט, להפחיד את השופטים ולאיים עליהם. זוהי התנהלות אומללה של מי שאמורה לחזק את בית המשפט העליון בישראל, שהוא מהטובים בעולם".

חברת הכנסת טענה כי "במקום לברך על היותו של העליון עצמאי ונטול פניות, היא מנסה בכל כחה להחליש את מעמדו. למרבה השמחה, הציבור בישראל נותן אמון בבית המשפט העליון ומעניק לו, בכל פעם שהדבר נבדק, ציונים גבוהים מאוד, למרות ההשתלחויות נגדו. לא כך הדבר באשר למערכת הפוליטית שמעמדה הולך ומדרדר, במידה רבה בשל התנהגות חסרת אחריות של שרים בממשלה".

"עצמאות מערכת המשפט היא כלל יסוד בדמוקרטיה, ואם הפגיעה במערכת תימשך, נתניהו כבר לא יוכל להתפאר בכך שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון", הוסיפה יחימוביץ'.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.