שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"התפקיד של הוא בלתי אפשרי בעיניי", כך אמרה שרת המשפטים איילת שקד בראיון לחן מענית מ"גלובס". בראיון מתייחסת שקד למחלוקות המקצועיות עם שופטי ביהמ"ש העליון, לפיצול תפקיד היועמ"ש ולחקירות ראש הממשלה.

בעבר הציעה השרה לפצל את תפקיד המשמש הן כיועץ והן כראש התביעה הכללית. כעת נראה ששקד חזרה בה מהצעה זו. "הוא צריך לייעץ לראש הממשלה על הדברים השוטפים של הממשלה, ומצד שני לעסוק בחקירות שלו. אני חושבת שמעטים האנשים שהיו עומדים בזה, אבל הוא עומד בזה. מנדלבליט הוא אדם מאוד ישר. הוא שומע הרבה דעות ומתייעץ, אבל פועל בסוף לפי האמת שלו".

"הנושא יותר מורכב ממה שהיה נראה לי בעבר, כשחשבתי ואמרתי שהכי נכון לפצל את תפקיד היועמ"ש", הודתה השרה. "מה שאני רואה היום ולא ידעתי אז, זה שיועץ משפטי לממשלה עומד בראש המערכת ויש לו ראייה רחבה ומאוזנת. תובעים, מן הסתם, מעצם התפקיד, הם נשכנים ותביעתיים וטוב שכך, כי אחרת הם לא היו יכולים לעשות את עבודתם כמו שצריך. אבל טוב שיש איזושהי שכבה מעליהם בדמות היועמ"ש. היום אני חושבת שיש יתרון בכך שהיועץ המשפטי לממשלה הוא מעל פרקליט המדינה".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

"פורשתי בצורה עקומה. לא הקשיבו לעומק הדברים שלי"

חלק נרחב בראיון של השרה מוקדש ליחסים מול והשופטים. "יש בינינו מחלוקות אידיאולוגיות עמוקות בנוגע לתפיסת ביהמ"ש, אבל אנחנו חברות טובות ברמה האישית", סיפרה שקד על יחסי עם נשיאת ביהמ"ש העליון שתפרוש בקרוב. "אני והנשיאה נאור מסתמסות כל יום ומדברות לא רק על עבודה", הוסיפה שקד וציינה כי השתיים דנות בענייני משפחה ונושאים אישיים. "אנחנו שונות בהרבה דברים, אבל אני מאוד אוהבת אותה. חלק מזה שאנחנו מסתדרות כל כך טוב נובע מזה ששתינו נשים".

לדברי שקד היא פחות מכירה את נשיאת העליון הנכנסת , אך השתיים נועדו בבית הכנסת ביום הכיפורים. "חיות ואני גרות קרוב אחת לשנייה וקבענו להיפגש בבית הכנסת. היא נתנה לי את המקום של כלתה שלא הגיעה. אחרי התפילה הסתובבנו יחד בשכונה על כך ששתינו רוצות לעבוד בשיתוף פעולה ותוך כבוד הדדי", אמרה. "אני מאוד מקווה לעבוד עם חיות בשיתוף פעולה כפי שעבדתי עם נאור".

על החלטתה של נאור להורות לשופטים שלא להגיע לאירוע 50 שנה להתיישבות כנציגי הרשות השופטת אמרה השרה: "הנשיאה נאור רצתה לא להכניס את הרשות השופטת לפוליטיקה, אבל בכך שהחרימה את הטקס ולא שלחה אליו נציג של הרשות השופטת, היא עשתה בדיוק ההפך. אני חושבת שלא הרשות השופטת צריכה להחליט מה ממלכתי, אלא הממשלה".

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: דוברות השרה שקד
שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: דוברות השרה שקד

שקד הגיבה למתקפות נגדה משמאל לאחר שביקרה את פסיקת בג"ץ על נוהל הרחקת המסתננים בכנס לשכת עורכי הדין. "פורשתי בצורה עקומה. לא הקשיבו לעומק הדברים שלי, עיוותו את דבריי בצורה קיצונית בחלק מערוצי התקשורת", טענה השרה. "אמרתי שב-20 השנה האחרונות, בעקבות המהפכה החוקתית, יש הרחבה גדולה של זכויות הפרט ושהזכויות הלאומיות לא באות מספיק לידי ביטוי".

"הדוגמה הכי טובה הייתה החוק נגד איחוד משפחות שבו המדינה טענה רק טיעון ביטחוני. התיק הזה קרע את בית המשפט, זה היה הוויכוח הכי גדול בתולדות ביהמ"ש העליון, ובסופו של דבר התקבלה עמדת המדינה ברוב של 5 שופטים מול 4, אבל הטיעון הדמוגרפי והלאומי מעולם לא נטען ע"י המדינה ולא בא לידיד ביטוי בפסק הדין. אז אמרתי שקודם כל מי שאשם זו הרשות המחוקקת, הכנסת, שכשעיגנה את חוקי היסוד, לא עיגנה את הזכויות הלאומיות", הוסיפה.

שקד מאמינה שמדינה מושתת על 3 רגליים כפי שניתן לזהות בחוקות ברחבי העולם: רגל המשטר וחקיקה, רגל של זכויות ורגל של חוקה הכוללת את הגדרת המדינה ונושאים לאומיים. "הרגל השלישית חסרה אצלנו ואנחנו צריכים להשלים אותה בחוק יסוד: הלאום. הממשלה צריכה לטעון בעתירות מתאימות בביהמ"ש גם בזכויות לאומיות, וביהמ"ש צריך לקחת את זה בחשבון. לא יצאתי בביקורת רק כלפי ביהמ"ש, אלא כלפי כל הרשויות". שרת המשפטים חידדה: "בית המשפט צריך להגן על זכויות אדם, וזכויות הפרט מקודשות בעיניי. אני רק חושבת שכשבית המשפט מקבל החלטה, הא צריך לקחת בחשבון גם את השיקולים הלאומיים בסוף. הוא צריך לעשות את האיזון בין השיקולים".

"הכנסת והממשלה לא חוקקו בקדנציה שלי שום חוק שיש בו פגיעה קשה בזכויות אדם", הדגישה השרה. "כשחוקק חוק המסתננים הראשון, ישראל הייתה תחת כיבוש זוחל מאפריקה. כשכל חודש נכנסו 3,000 מהגרי עבודה וכשפשטה השמועה ביבשת שבישראל אפשר למצוא עבודה. אם לא היינו בונים את הגדר, ולא היינו מחוקקים את החוק שגרם לירידת המוטיבציה שלהם להגיע לפה, אז היום היו פה חצי מיליון אנשים כאלה, וזאת הייתה רק ההתחלה. מדינה צריכה לדעת להגן על הריבונות שלה ועל הגבולות שלה. אותם אנשים שנכנסו למדינת ישראל בניגוד לחוק, וכשמדינה נמצאת במצב כזה, אז אפשר גם לנקוט אמצעים קיצוניים".

"כיבוש זוחל מאפריקה". מסתננים אפריקאים מפגינים בתל אביב, יוני 2017. צילום: פלאש 90
"כיבוש זוחל מאפריקה". מסתננים אפריקאים מפגינים בתל אביב, יוני 2017. צילום: פלאש 90

על הניסיונות למתג אותה כמי שפועלת לפגוע במעמד בית המשפט העליון השיבה השרה: "יש לי אג'נדה מסוימת, ויש לי מחלוקת איתם על מידת ההתערבות של בית המשפט במהלכים של הרשות המחוקקת. זו מחלוקת אידיאולוגית אמיתית. אני לא חושבת שאני מתוייגת כאויבת של ביהמ"ש העליון, וזה גם באמת לא נכון. יש לי ביקורת על פסקי דין, ובמדינה דמוקרטית בית המשפט לא צריך להיות חסין מביקורת. בית המשפט העליון מתערב באופן מוגזם בענייני הכנסת והממשלה, וזה לא בא לידי ביטוי בעיקר בביטול חוקים, אלא בעצם זה שכל עתירה נדונה והמדינה צריכה להשיב ויש הליך משפטי. זה מאוד מסרבל ומקשה".

"אסור שחקירה תהיה כלי לחיסול פוליטי"

שקד אינה מאמינה שעצם חקירתו של מחייבת את התפטרותו. "שיהיה ברור שהחקירה של נתניהו היא לא סיבה להתפטרות, כי אסור שחקירה תהיה כלי לחיסול פוליטי", ציינה שקד. "לפי החוק, רק הרשעה של ראש ממשלה מחייבת שלו ויש בזה הגיון, כי של ראש ממשלה משמעותה בסיכוי גבוה בחירות חדשות. לגבי נתניהו צריך לראות מה יהיה".

לדבריה החקירות אינן משבשות את התנהלות רה"מ. "אני יושבת עם ראש הממשלה ביומיום בישיבות וניכר עליו שהוא מרוכז עד הסוף בעבודה. לא רואים עליו שהוא מושפע מהחקירה, אבל ברור שזה משפיע, ודאי שזה משפיע. אני חושבת שהפיתרון לסיטואציה צריך להיות שלא חוקרים ראש ממשלה בעבירות של חטא ועוון, ויחד עם זאת צריך לקצוב את הקדנציה של ראש הממשלה לשמונה שנים. זה הכי בריא בעיניי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס בגוש עציון. צילום לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס בגוש עציון. צילום לע"מ
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.