מפעל טקסטיל באופקים. צילום: משה פרידן, לע"מ

, יו"ר הוועדה לחומר ארכיוני: "בכוונתי לפתוח את מסמכי הסוכנות בעקבות "". לערוץ 20 נודע כי השרים אריה דרעי ומירי רגב פנו לשרה שקד בנושא, ובעקבות כך היא הודיעה שתקבע ישיבה בחודש הקרוב לאחר שתעבור על החומר. לדבריה, "אין סיבה שהחומר שעוסק בהיסטוריה של המדינה לא ייחשף. נעבור על החומר ונמליץ לפרסמו, ככל שאין בו עניינים רגישים לביטחון המדינה".

שר הפנים, אריה דרעי, בעקבות הדיון בישיבת הממשלה: ״אני מודה לשרת המשפטים איילת שקד, שנענתה לפנייתי ובעקבות הסדרה ׳סאלח, פה זה ארץ ישראל׳, הורתה לפתוח את כל הפרוטוקולים שנכתבו בשנות ה-50 שבהם הוחלט לפזר את העולים מצפון אפריקה הרחק לפריפריה בדרום ובצפון. חשיפת האמת היא חובתנו לעולים.

"בעוד 9 ימים אקיים בדימונה את ועידת הנגב שתהיה בסימן הצדעה לתושבי עיירות הפיתוח, רובם יוצאי מדינות צפון אפריקה, שבנו בקשיים רבים את ערי הפריפריה. ההוקרה והכבוד שנעניק לחלוצי עיירות הפיתוח, היא התשובה שלי לגזענות שבה נתקלו עם עלייתם ארצה״

כזכור, בשבוע שעבר שרת התרבות והספורט מירי רגב פנתה במכתב לראש הממשלה בבקשה לפתוח את גנזך המדינה ולחשוף את המסמכים והפרוטוקולים הפנימיים הנוגעים לאופי קליטת עולי צפון אפריקה עם הקמתה של המדינה בין השנים 1965-1948.

במכתב נמסר, כי בחודשיים האחרונים הולכות ומצטברות עדויות מטרידות בתקשורת אודות מדיניות קליטת עולי צפון אפריקה מצד משרדי הממשלה השונים, בראשם הסוכנות היהודית ומשרד הקליטה. סדרה של כתבות תחקיר ובראשם סרט הדוקו ״סלאח פה זה ארץ ישראל״ חושפים את האמת המטלטלת מאחורי חזון ״פיזור האוכלוסיה״, חזון שהוכתב על ידי הנהגת המדינה בשני העשורים הראשונים לקיומה. יוצרי הסרט, הבמאי דוד דרעי, רות יובל דורון גלעזר חשפו  באמצעות פרוטוקולים חסויים את המניעים האמיתיים שהנחו את המדינה ואת הסוכנות היהודית בראשית קיומה.

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה אז: "בשלה העת לחשוף את הפרוטוקולים והמסמכים הסודיים הנוגעים לאופי קליטת עולי צפון אפריקה עם הקמתה של המדינה. מדובר בחשיפה שתספר את הסיפור שלא סופר באופן שלם. אני שמחה וגאה שעסקתי ואמשיך לעסוק בנושא זה. חשיבות פתיחת הפרוטוקולים הללו דווקא בשנת ה-70 למדינת ישראל משמעותה עשיית צדק והגינות שהרי החומרים הללו הם בבחינת פצע פתוח בחברה הישראלית".:עוד באותו נושא