אירוע הפרידה משרת המשפטים התקיים היום (שלישי) במשרד המשפטים בירושלים. טקס הפרידה היה בנוכחות ראשי מערכת המשפט בישראל לרבות היועץ המשפטי לממשלה , פרקליט המדינה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר שאף הצטלמה עם שקד במהלך הטקס.

שרת המשפטים איילת שקד ומנכ"לית אמי פלמור. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

האירוע נערך לאור פיטוריה של שקד שלשום בידי ראש הממשלה נתניהו שפיטר גם את שר החינוך נפתלי בנט והותיר את הממשלה ללא חברים מסיעת 'הימין החדש'.

"לא סוד הוא שאהבתי את העבודה במשרד והתכוונתי להמשיך בעבודתי בכל הכוח גם בארבע השנים הקרובות", אמרה שקד בפתח דבריה והוסיפה: "היו לי תכניות מדויקות להמשך העבודה, אך לצערי הן קצת השתבשו. ובכל זאת נדמה לי שאחרי שמלאכת הנחת המסילות הושלמה – רכבות המשילות יצאו לדרך. הן לא עוצרות לרגע ולא חוזרות אחור. וכמו שאמרה נעמי שמר – 'מה שלא קרה במאי, יקרה בעזרת ה' ודאי – ביוני יולי'".

שקד התייחסה לשינויים במערכת המשפט תחת כהונתה: "השינויים המבניים הנחוצים במערכת המשפט יימשכו. עד מאי 2019 הם התרחשו באמצעותי. מעתה הם ימשיכו באמצעות הבאים אחריי. אני מקווה ששר המשפטים החדש ימשיך את אותו הקו שהנהגתי במשרד. הרי גם אני לא המצאתי את הגלגל. הייתה לי הזכות להמשיך בהרבה מאוד סוגיות את דרכו של פרופסור דניאל פרידמן שכיהן בתפקיד לפניי".

שרת המשפטים איילת שקד . צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

עוד הוסיפה שקד: "הקו המשותף הזה יתמיד ויתעצם. זה החוב שלנו, נבחרי הציבור, לעם ישראל ששלח אותנו לייצגו. זה גם החוב שלנו לדמוקרטיה הישראלית שאנחנו מיצגיה הבולטים".

"שר המשפטים החדש שייכנס למשרד אחרי בחירות ספטמבר יהיה האחרון לכהן במבנה הישן של משרד המשפטים. אלא שהעיקר אינו במעבר למבנה הפיסי החדש שבקריית הממשלה. העיקר הוא בשינוי הDNA שהתבצע כאן בארבע השנים האחרונות. במובן זה השרים הבאים נכנסים כבר עתה למשרד חדש", שקד הבהירה כי: "תם עידן בצלאח א-דין 29. תם עידן שרי המשפטים שהציפייה העיקרית מהם הייתה לעבודת מספריים מוצלחת: דמויות המכבדות בנוכחותם טקסים ואירועים, גוזרות סרטים, זוכות למחיאות כפיים, אך מותירות את ההכרעות המהותיות לגורמי המקצוע".

"העידן החדש שנפתח בשנת 2015 מתאפיין בשרי משפטים המנהיגים את המשרד", הדגישה שקד: "כאלה הרואים עצמם עובדי משרד המשפטים בכל רמ"ח איבריהם. הם מעורבים בפעילות המשרד עד העצם. הם שולטים בפרטי הפרטים. הם קובעים את דרכי התנהלות המשרד. הם מציבים יעדים, וכשצריך – הם גם מציבים גבולות".

שרת המשפטים איילת שקד . צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שקד התייחסה לאיומים טרום כהונתה: "אני נזכרת בדברים שקראתי בערב כניסתי לתפקיד. על תיקים שייתפרו, על דגלים שיורדו כאן בחצר לחצי התורן. כל אלה לא התרחשו. מצאתי כאן עובדי ציבור ברמה הגבוהה ביותר שקיימת בשירות הציבורי ואני גאה שחלקי היה עמכם. במקום שצריך היה להתווכח התווכחנו. במקום שצריך היה להכריע הכרעתי. בכל שאר המקומות עבדנו שכם אל שכם. בהרמוניה, בתחושה טובה ובידידות", עוד הוסיפה: "המטרה הייתה אחת – לשרת את אזרחי ישראל ששלחו אותנו לכאן, ולעשות זאת באופן התואם את המדיניות אותה ביקשו מאתנו להוציא אל הפועל".

שקד הדגישה את עשייתה במהלך ארבע שנות כהונתה: "תיבת התהודה שלי כוללת הרבה זיכרונות מארבע השנים האחרונות. רובם המוחלט טוב ואפילו מצוין: שחרור חוק הטרור שהיה תקוע במשך כל כך הרבה שנים, שינוי תשובות המדינה בבג"צ, רפורמה בטאבו וברשות התאגידים, בחירתו של יועץ משפטי חדש, של משנים חדשים ובעלי תפקידים נוספים, הסדרת היישובים ביהודה והשומרון, מסלולי הפטר לחייבים, מלחמה בגזענות כנגד הקהילה האתיופית, חקיקת חוק חדלות פירעון, מינוי מאות שופטים חדשים ושינוי דרמטי בהרכבו של בית המשפט העליון, הצלת חקלאי בקעת הירדן משטף תביעות הסרק איתו התמודדו, העברת סכסוכי קרקעות ביו"ש מהעליון למחוזי ירושלים, שקיפות על ההסתדרות ועוד".

בסיום דבריה אמרה השרה: "למחליף שלי (לכשיבוא) אני אומרת –  אתה מקבל משרד במצב טוב, יד ראשונה ממהנדסת. שמור עליו. ואני לא מסתירה שיש לי אינטרס אישי בבקשה הזו. אני בהחלט מתכוונת עוד לחזור לכאן".

היועץ המשפטי מנדלביט נשא אף הוא דברים בטקס החגיגי: "תפקיד שר המפשטים מאד מאתגר. חולש על מערכות מרכזיות. מגוון רב של עיסוקים שחלקם נחזים כסותרים זה את זה. דוגמא בולטת זה התביעה הכללית והסנגוריה הציבורית", עד הוסיף מנדלבליט: "נראה לי שהאתגר הזה איילת עמדת בהצלחה מרובה מאד. למדת מהר מאד. באת לעבוד ובהחלט עשית פה עבודה רבה. הקפדת לשנות ואכן שינית והראיתי שינוי היא לא מילה גסה".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

 

"השינויים שעשית באו לחזק את המערכת", הבהיר היועץ המשפטי לממשלה: "הם נעשו מתוך דיאלוג והקשבה. כבר בתחילת כהונתי הובלנו יחד שינוי כזה".

"אחד הדברים שחזרת ואמרת גם בשיחות שלנו וגם בפומבי זה דברים שרואים מכאן.. אני יודע שבתום כהונתך את מעריכה את העוצמה הבלתי רגילה של ייעוץ וחקיקה".

עוד אמר מנדלביט: "את מכירה ומעריכה את פרקליטות המדינה. גם בימים סוערים והיו כאלה לא חששת להתייצב מות הציבור הישראלי ולומר בקול ברור שאץ סומכת על היושרה של פרקליט המדינה ועל שלי.

לא אסתיר שהיו גם מחלוקות בינינו אבל על דבר אחד לא היתה מחלוקת. לנהל את המחלוקות הללו בצורה עניינית ומכבדת.".

בסיום דבריו אמר היועץ המשפטי לממשלה: "לפני ארבע שנים קיבלת לידייך פיקדון יקר. הוא יעבור בקרוב לידי שר חדש או ממלא מקום. אנחנו נקבל את השר החדש בברכה".

 

"יום אחרי שמונתה נכתב בעיתון כי הדגלים שברחוב צלאח א דין הורדו לחצי התורן", אמר פרקליט המדינה שי ניצן והוסיף: "יצאתי נגד האמירה הזו. הדגלים אינם מורדים כשנכנס שר מסוים ואינם מונפים לשר אחר. הם רלוונטיים גם היום".

פרקליט המדינה. שי ניצן. צילום: הדס פרוש פלאש 90

"איני יודע אם באותו יום האמנת לי. גם איני יודע אם האמינו לי עובדי אותו עיתון שאינם מכירים את המשרד. אך אני בטוח כי היום תוכלי להעיד בקול רם וברור עד כמה נכונות היו מילותיי", אמר ניצן והוסיף: "שיתפנו כולנו פעולה עם השרה באופן מלא. עשינו ככל יכולתנו לקדם את מדיניותך ואת מדיניות הממשלה. הן באמצעות חקיקה הן בהגנה אך הכל במסגרת החוק ושמירה על שלטון החוק. אכן לא תמיד הסכמנו. במקרים אלה הבהרנו את עמדתנו וקיימנו איתך שיח מעמיק אך גם אם בתום השיח לא הסכמנו בינינו תמיד העברנו את רצינותה ואת כנותך. ואני בטוח כי הערכת את מקצועיותנו".

"הותקפנו אני והיועץ שוב ושוב לגבי ניקיון כפינו וכנות כוונותינו. לעתים מצד זה של המפה כגון בהפגנות בביתו של היועץ ולעתים מצד שני. בתגובה חזרה השרה בתקשורת ואמרה כי היא מעידה ובטוחה שאין בטענות אלו ממש. על גיבוי ותמיכה זו אני מבקש להודות לך היום", עוד אמר פרקליט המדינה: "נדמה לי כי דווקא כנותה ומוכנותה לומר דברים אלו היו בין הגורמים שזיכו אותה בהערכה פומבית וציבורית רבה. בוודאי הערכתנו שלנו. במהלך השנים השיגה השרה הישגים רבים שחלקם לא פורסמו:

חוק המאבק בטרור שהשרה חילצה אותו ובמהירות שיר גרמה לאישורו, חוק חדלות פירעון חוק מאד חשוב, תקנות סדר הדין האזרחי שיחוללו מהפכה לאזרח הקטן ועוד", אמר ניצן והדגיש: "כל אלה מעידים על עשייה משמעותית בלתי פוסקת הראויה להערכה רבה בה השרה יכולה להתגאות".

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.