בכנס לשכת עורכי הדין שהתקיים היום (שני) באילת נשאה דברים שרת המשפטים, . במהלך דבריה היא התייחסה להטיה הפוליטית של בית המשפט והזכירה את תקופת ההתנתקות.

"בית המשפט הפך לפוסק אחרון בענייני מדיניות".השרה איילת שקד. צילום: ליאב פלד

"חשבתי שזה נאום פרידה, אבל בפוליטיקה כמו בפוליטיקה. אני יכולה לומר שבענייני, הפרסומים לגביי מאתמול אינם נכונים", שקד שיתפה את הקהל בחוויה אישית: "בשעות שקדמו לישיבת הוועדה לבחירת שופטי בפעם הראשונה, ביקשתי מהצוות שלי בקשה חריגה. ביקשתי להשאיר אותי לבדי בחדר. אחרי כל הרעש, בין הישיבות הארוכות, ביקשתי לחוש את הרגע בשקט ובאין מפריע".

עוד סיפרה שרת המשפטים: "השקט שהשתרר בלשכה עזר לי להבין שהדרמה הגדולה היא לא זו שתתרחש כעבור שעה כשחברי הוועדה ייכנסו. הבנתי שהדרמה הגדולה היא זו שכבר מזמן מאחורינו. בראייה היסטורית רחבה, עצם בחירת שופטים במדינת ישראל הריבונית היא דרמה שכלל אינה מובנת מאליה", עוד הוסיפה השרה: "עבורי, היה זה יום מרגש במיוחד. ובעצם, היום הזה שיקף את תחושותיי לכל אורך כהונתי כשרת המשפטים. תחושות מעורבות של שליחות היסטורית ושל כובד האחריות המונחת על כתפיי. הרגשתי שאני כותבת אותיות בסיפור הציוני. בסיפור על תחייתו המחודשת של עם ישראל בארצו, כנגד כל הסיכויים".

שקד התייחסה לשתיקה של עולם המשפט בתקופת ההתנתקות: "הסיפור הפוליטי שלי מתחיל בשבר גדול, ברמה האישית וברמה הלאומית", היא הבהירה כי: "לפני ארבע עשרה שנים, ראיתי את מדינת ישראל מובלת על ידי ראש הממשלה שרון למחוזות קשים", עוד הוסיפה: "האמנתי אז, ועדיין אני מאמינה בכך היום, שרק מעורבות ציבורית ופוליטיקה תוססת ואמיצה יכולה למנוע אסון. הפשלתי שרוולים וכיתתי רגליי בין מתפקדי הליכוד. האמנתי שעם ישראל לא יאפשר לאסון להתרחש. ואכן, מתנגדי ההתנתקות נחלו הצלחה מוחצת במשאל המתפקדים, אלא ששרון רמס את רצון שולחיו וביצע את אחת העוולות הלאומיות הגדולות בהיסטוריה היהודית המתחדשת".

שקד חידדה כי: "התגייסות המערכת המשפטית לטובת העניין הייתה טוטאלית. זכויות חשודים נרמסו בראש חוצות, וערכים דמוקרטיים כמו חופש הביטוי וההפגנה נדחקו לקרן זווית".

השרה איילת שקד. צילום: ליאב פלד

 

שקד התייחסה גם להחלשת כוחה של הכנסת: "מרכז הכובד של הדמוקרטיה הישראלית עבר מנבחרי הציבור למשפטנים. בית המשפט הפך לפוסק אחרון בענייני מדיניות, ובמקביל, התעצם כוחם של היועצים המשפטיים. נבחרי הציבור המשיכו לשאת באחריות, אך באופן עקבי איבדו את הסמכות. אחד מיעדיי כנבחרת ציבור היה לבצר את הדמוקרטיה. להשיב את הכוח לידי נבחרי הציבור".

שקד נשאה דברים גם בעניין המתקפות כלפיה: "השינויים אותם הובלתי, שאת חלקם פרשתי בפניכם, נעשו 'לשם שמיים', לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. לצערי, לא תמיד היה כך כלפיי", עוד הוסיפה: "כל שינוי גרר מתקפה מצד 'מגני הדמוקרטיה' בעיני עצמם. כל איתגור נתפס כמות הדמוקרטיה. כל רפורמה נמשלה לאויב בשער".

עוד אמרה שקד: "אין רשות שהיא מעל הכללים ומחוץ למערכת האיזונים והבלמים. אני קוראת לאלו הסבורים שכל תזוזה במערכת האיזונים היא קץ הדמוקרטיה – הפסיקו עם הבכי והנהי, דברו לגופו של עניין יש תחושה שטענות חזקות מהצד השמרני נתקלות בחומות של הפחדה ודמגוגיה מהצד שני. בואו ננהל את הדיון הזה ברצינות הראויה לו. מה שקרה במחטף בשנות התשעים עומד להשתנות באופן דמוקרטי. והייתי רוצה לראות את מערכת המשפט נשמעת באופן אמיתי ורציני בדיון על שרטוט קווי הגבול החדשים שייקבעו על ידי הרשות המכוננת"

בסיום דבריה אמרה השרה: "הדמוקרטיה הישראלית תוססת, חיה נושמת ובועטת וחזקה יותר מכל מבקריה ומכל מספידיה. איזונים ובלמים בדמוקרטיה אינם חד סטריים – הם דו סטריים. כך היה מאז ומעולם, וכך גם יהיה. חרם כלפי המשחק הדמוקרטי, יחד עם צעקות מבחוץ, איננו מועיל לשני הצדדים. הדמוקרטיה הישראלית זקוקה למגוון הדעות. רק ליבון אמיתי יביא להפרייה ולהתפתחות. יש מקום לכולם, וחוק יסוד החקיקה שהפצתי בכנסת הקודמת צריך לשמש כבסיס לדיון הציבורי בנושא".

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.