שרת המשפטים איילת שקד התארחה הערב באולפן "חדשות 20" והתייחסה, בין היתר, לסוגיית המסתננים. על הפרסום היום ב"מקום הכי חם בגיהנום" לפיו בבית היהודי ידעו על ההסכם עם נציבות האו"ם לפליטים ושתקו אמרה שקד: "לא ניהלתי שום מו"מ. את המו"מ ניהל ראש המל"ל, גם לא ידעתי בכלל שנחתם הסכם המתווה. כן ידעתי על קיומו של המו"מ וידעתי על הרעיון. אנשי משרדי נותנים שירות ייעוץ משפטי לממשלה לכל משרדי הממשלה ולכל שר בתחומו וכך הם פעלו אבל זה לא היה חלק מהעבודה מולי".

שקד נשאלה כיצד הממשלה מתכוונת לפתור את בעיית המשפטים והשיבה: "בנחישות. יש כמה אופציות וכמה אפשרויות והממשלה, אני מעריכה, תתחיל במקביל ליישם אותן. ראשית, כפי שאמר ראש הממשלה, מתכוונים להמשיך בהוצאה למדינות אפריקאיות נוספות, לא למדינה שפורסמה אבל יש עוד מדינות אחרות, מדינות בטוחות. מדינות שממשלת ישראל בדקה שהן בטוחות ואין שום חשש או סכנה להגיע אליהן כך שמתווה ההוצאה יימשך. במקביל אנחנו חושבים שזו הזדמנות לחוקק את פסקת ההתגברות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ולחוקק שוב את החוק למניעת הסתננות בצורה אפקטיבית יותר".

עוד אמרה השרה שקד: "צריך לזכור שלא מגיעים לכאן מסתננים חדשים בשנה וחצי האחרונות משלוש סיבות: ראשית, בוודאי (בגלל) הגדר. שנית, בגלל שאין להם מוטיבציה, בגלל החוק היום שלא מאפשר להם לעבוד שנה ושלושה חודשים אין להם מוטיבציה להגיע ובגלל שקשה היום מאד לעבור את סיני. צריך לשמור על המצב הזה שלא תהיה להם מוטיבציה להגיע ולאפשר להעביר אותם למתקני שהייה לתקופות ארוכות יותר".

על פסקת ההתגברות אמרה השרה: "זו הצעה שלנו, אנחנו רוצים להציע לראשי המפלגות לכנס בשבוע הבא את ועדת השרים לחקיקה, אני עומדת בראשה ואני יכולה לכנס את הוועדה, להעביר את זה ועדת שרים, לעביר טרומית ולהתחיל בהליך החקיקה".

כזכור, היום פורסם כי שר החינוך נפתלי בנט, ושרת המשפטים איילת שקד, יקדמו כבר בשבוע הבא את פסקת ההתגברות על מנת שהכנסת תוכל לחוקק מחדש את החוק למניעת הסתננות בגרסתו הראשונה, אשר היתה אפקטיבית בהוצאת מסתננים מישראל.

בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה בשבוע הבא, ידרוש בנט לקדם את פסקת ההתגברות הכללית בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו כבר במהלך הפגרה על מנת לאפשר חקיקה מחדש של החוק למניעת הסתננות בצורה אפקטיבית. לחילופין, ידרוש השר לתקן את חוק הכניסה לישראל מבלי להסתכן בפסילה של בג״צ.

ההצעה היא ששרת המשפטים תכנס את ועדת השרים לענייני חקיקה כבר בשבוע הבא על מנת להעביר את החוק ולהתחיל בהליך החקיקה.

 

חדשות 20

חדשות 20