No Tag To Print

הגנבים שנתפסו. צילום: דוברות מג"ב
איילת שקד ואסתר חיות. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שקד לבכירי עולם המשפט: "הפכתם למנזר השתקנים"

בכנס מיוחד לציון 30 שנה לעמותה למשפט ציבורי נשאה השרה שקד נאום תוקפני: "מתנהל מאבק חריף וקשה, פוצע ואישי, כנגד שופטים שמרנים; שתיקת עולם המשפט צועקת. השמיעו קולכם!"

בכנס מיוחד לציון 30 שנה לעמותה למשפט ציבורי שהתקיים הערב (חמישי) במלון דן כרמל בחיפה בהשתתפות נשיאת העליון השופטת אסתר חיות, היועמ"ש אביחי מנדלבליט ושרת המשפטים איילת שקד, תקפה חיות את שקד ורמזה לכך שהשרה ממנה שופטים"מטעם" ופוגעת בעקרונות הדמקורטיה:

"הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט ושופטיה אל השדה הפוליטי וכמוהם הניסיונות של גורמים שונים "לנכס" לעצמם שופטים כאלה ואחרים, חותרים תחת עקרונות יסוד אלה של עצמאות ואי תלות שהם נשמת אפה של הרשות השופטת, אך הם אינם חדשים במקומותינו" אמרה נשיאת העליון. "שנותיהם כשנות המדינה ואני מאמינה כי כשם שלא צלחו אז הם נדונו לכישלון גם היום. לעשה, מאז קום המדינה היו מי שביקשו להתייחס אל השופטים שהתמנו כאל שופטים "מטעם" וכמי שחבים את נאמנותם לאלה אשר תמכו במועמדותם".

נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת אסתר חיות. צילום: TPS

 

חיות ציטטה את נשיא בית המשפט העליון של ארצות הברית, השופט ג'ון רוברטס בתגובה לדבריו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מלפני חודש, שכינה את אחד השופטים "השופט של אובמה":

"במערכת המשפט בישראל אין שופטים "ימניים" או שופטים "שמאלניים"; אין שופטים "שמרניים" בכל עניין ועניין ואין שופטים "אקטיביסטיים" בכל עניין ועניין – אנו השופטות והשופטים פועלים במסירות ובמקצועיות ומשתדלים כמיטב יכולתנו לפסוק בכל סוגיה המונחת לפתחנו על פי הדין ולגופו של כל עניין מתוך דבקות בעקרונות היסוד של שיטת המשפט שלנו ובראשם שלטון החוק והגנה על זכויות אדם"

"בהקשר זה" הוסיפה חיות, "ברצוני לומר כי ממש כשם שחזקה על השופטים המתמנים כי ידעו לנתק את "חבל הטבור" בינם ובין מי שתמכו במועמדותם, כך יש לצפות מאותם התומכים כי ינתקו גם הם את אותו החבל בקצה שלהם ויאפשרו למערכת בתי המשפט ולשופטי ישראל לעשות את מלאכתם במקצועיות ובאופן ענייני על פי הדין ללא מורא וללא משוא פנים, כדרכם של השופטים מאז ומעולם".

"הפכתם למנזר שתקנים"

שרת המשפטים איילת שקד לא נשארה חייבת ונשאה גם היא נאום תוקפני למדי כשהיא פנתה אל בכירי עולם המשפט באמירה: "הפכתם למנזר השתקנים".

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: TPS

 

השרה שקד כיוונה אל שתיקתם אל מול ההסתה הפרועה של השמאל כלפי שופטי העליון שמינתה, בינהם השופט אלכס שטיין אותו סימנו לאחרונה בכלי התקשורת ובחוגי השמאל:

"מתנהל מאבק חריף וקשה, פוצע ואישי, כנגד שופטים שמרנים; שתיקת עולם המשפט צועקת; עקרון עצמאות ביהמ"ש אינו יכול להיות מיושם באופן סלקטיבי וטקטי. השמיעו קולכם!" תקפה שקד.

"מה לא אמרו על פסק דינו בעניין חלוקת הרכוש בין בני זוג שהחליטו להתגרש. מאמר המערכת ב'הארץ' הגדיר זאת "נסיגה לעולם פרימיטיבי"; מאמר אחר ציין כי מדובר ב"ימים חשוכים". חברת כנסת (שלישית) לעגה לשופט שטיין והשוותה בינו לבין מוצר המוזמן באייביי ועם הגעתו ארצה מתגלה שהוא אינו תקין. אלה רק דוגמאות ספורות. למעשה ההתקפות הפרועות על השופט שטיין מעולם לא פסקו", אמרה. "ההתקפות נמשכות אך הקהילה שותקת. היא דוממת. כאילו העניין לא נוגע לה. האם כולם הצטרפו למגזר השתקנים?".

לדברי שקד לאחר שהוועדה בראשותה מינתה שישה שופטים לבית המשפט העליון, "משהו בתוכנת ההפעלה של הקהילה המשפטית השתנה באופן יסודי. הקהילה הזו שהיא קהילה מעורבת ודעתנית, שמעולם לא פספסה הזדמנות להגן על בית המשפט, גם כנגד ביקורות מופקרות, אבל גם כאשר הביקורות היו לחלוטין לגיטימיות, אינה מגיבה עוד.

"ההתקפות הפרועות והביקורות החריפות שכולנו נתקלנו בהן לאחרונה, האמירות הקשות ויוצאות הדופן בעוצמתן, פוגשות בקהילה משפטית דוממת. הדבר כאילו כבר לא נוגע לה".

שקד נתנה דוגמאות למתקפות פרועות משמאל שהופנו לשופטי בית המשפט העליון שאיפשרו לפנות את חאן אל אחמר. "הקהילה המשפטית שתקה ודממה. גם כשביקשה נבחרת ציבור להילחם בהחלטה והודיעה כי "חייבים להמשיך ולהיאבק בכל כלי העומד לרשותנו" – איש לא צייץ כנגדה. שתיקה אחת הצטרפה לשתיקה שנייה. והשנייה לשלישית ולרביעית.

"גם כשטען אחד המשפטנים כי "השופטים שותפים לפשע מלחמה" – לא פתח איש מהקהילה המשפטית את פיו כדי להגן על בית המשפט העליון. זה לא גרם לאף אחד לעשות את מה שהקהילה הזו יודעת כל כך טוב – להגן על בית המשפט. לומר לכולנו שבין אם צדק ובין אם טעה – הוא בית המשפט העליון ואין לנו אחר.

"השתיקה הזו רועמת. היא צועקת, גם ללא מילים. היא מבהירה שההגנה על בית המשפט לא הייתה מאוד כנה. ברגע שנעלמה ההזדהות עם תוכן פסקי הדין – נעלמה גם התמיכה בחשיבות עצמאותו של בית המשפט.

"אני כנראה בין האחרונות שאפשר לומר עליה שנמנעת מביקורת במקום שהדבר מתחייב. אני מבקשת לראות שהקהילה הזו מתגייסת, בדיוק כפי שהיא יודעת להתגייס בסיטואציות אחרות, להגן על מעמדו של בית המשפט בשעה שהביקורת עליו מוטחת באופן שמערער את יסודותיו. עקרון עצמאות בית המשפט אינו יכול להיות עקרון שהשימוש בו נעשה באופן סלקטיבי וטקטי. אם העקרון הזה נכון, ואני מאמינה בכל ליבי שהוא נכון – הוא נכון תמיד".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. צילום: TPS

 

"רק הראיות ידברו" 

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, נאם אף הוא בכנס ואמר: "גם בשנה החולפת, המשפט הציבורי עמד במרכזה של העשייה המשפטית הציבורית, ושלי באופן אישי כיועץ המשפטי לממשלה. בשנה החולפת, עמדו בפנינו אתגרים רבים – בתחום הייעוץ המשפטי, בנושאי חקיקה, בנושאים של ייצוג המדינה בערכאות, ובנושאים של אכיפת החוק והתביעה הכללית. אולם מכל האתגרים המקצועיים, האתגר הגדול ביותר הניצב בפנינו בימים אלו הוא השמירה על העצמאות של מוסדות המשפט ואכיפת החוק ועל אמון הציבור בהם, כמוסד ממלכתי , מקצועי ונקי – אמון שהוא תנאי יסודי לתפקוד התקין של מוסדות אלו.

למרבה הצער, בעת האחרונה נשמעות טענות חסרות כל ביסוס על התנהלות לא-עניינית כביכול מצד רשויות אכיפת החוק, ובצידן נשמעות אמירות חסרות אחריות על כך ש"מיליוני אנשים לא יקבלו" החלטה כזו או אחרת.
האמירות הללו מבקשות לקעקע את אמון הציבור בכך שההחלטות שלנו הן מקצועיות וענייניות. הן מבקשות לפגוע ביסודות העמוקים ביותר של שלטון החוק. האמירות הללו לא רק שאין בינן לבין האמת ולא כלום, אלא שהן גם חסרות אחריות – אחריות למדינה שלנו, לחברה שלנו, לעם שלנו.

מערכת אכיפת החוק תמשיך לפעול אך ורק על פי מצפן אחד שמכוון את דרכנו – טובת המדינה, שבאה לידי ביטוי בהקשר של תפקידנו בחובת השמירה הקפדנית על שלטון החוק. יש דרך אחת. והיא נר לרגלינו. דרך הישר של חקר וגילוי האמת. בדרך הזו אני הולך בימים אלו עם שותפי לדרך, פרקליט המדינה, שי ניצן, ואנשיו בפרקליטות המדינה, ובראשם פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), עו"ד ליאת בן ארי ואנשיה.

אנו מודעים לכובד האחריות המוטלת עלינו – אחריותנו לחתור לחקר האמת ולקבל החלטות צודקות ונכונות בתיקי החקירה שכרגע מעסיקים את כולנו. רק הראיות ידברו. אנו נמשיך לעשות זאת באופן סדור ענייני ומקצועי, ובמהירות האפשרית, מבלי להתפשר על איכות התהליך וההחלטה. אלו השיקולים היחידים אשר מנחים אותנו בהכרעות העומדות על הפרק".

 

 

 

It is not Android