שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שרת המשפטים . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד הכחישה את הדיווחים לפיהם היועמ"ש קבע שעמדת המתפ"ש על אי שחרור גופות המחבלים שנהרגו בפיצוץ המנהרה – אינה חוקית. "מדובר בקשקוש", הבהירה השרה בטוויטר, "היועמ״ש עובד עם צה״ל ויגן אם יהיה צורך על עמדתו".

במשרד המשפטים הוסיפו כי "אין שחר לטענה כאילו נקבע כי חובה על הממשלה לאפשר לארגוני הטרור הפועלים בעזה לאסוף את גופות המחבלים".

"הרינו להבהיר כי היועץ המשפטי לממשלה פועל בשיתוף פעולה מלא עם מערכת הביטחון וצה״ל לגיבוש מענה משפטי לאירוע ולצורכי הביטחון", מסר דובר המשרד. "בחוות דעתו הבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי לפי המשפט הבינלאומי ולפי פסיקת בג"צ, ניתן למנוע את החיפוש או להשהות אותו לאור שיקולי הביטחון אותם הציגו הגורמים הרלבנטיים".

כזכור, מוקדם יותר הבוקר (ו') דווח בעיתון "מעריב" כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה גיבש חוות דעת לפיה החלטת המתפ״ש, האלוף יואב פולי מרדכי, שלא לאפשר לצלב האדום להכנס לשטח ישראל ולהוציא את הגופות היא לא חוקית. חוות הדעת מנוגדת לעמדת שר הביטחון אביגדור ליברמן.

לפי הפרסום, מאחר והגופות קבורות בשטח ״הפרמטר״, אותו שטח שלפלסטינים מותר להכנס רק באישור ישראל, החלטת המתפ״ש אינה חוקית. למרות חוות הדעת במשרד היועמ"ש, בצה״ל לא מתכוונים בשלב זה לשנות את החלטתם וגם הבוקר מבהירים כי החזרת הגופות מהמנהרה היא תנאי להתקדמות מול עסקת הנעדרים ברצועה.

פיצוץ המנהרה. צילום פלסטיני
פיצוץ המנהרה. צילום פלסטיני

ארגון שמאל קיצוני עתר לבג"ץ בדרישה לשחרר את גופות המחבלים

ביום רביעי העביר ארגון העביר לישראל את בקשת לאפשר לגורמים לחלץ את גופות מחבלי הג׳יהאד האסלאמי ממנהרת הטרור שהושמדה השבוע על ידי צה״ל. משפחות החללים הנעדרים הדר גולדין הי"ד ואורן שאול הי"ד קראו לממשלה שלא להיענות לבקשה. "כל מחווה הומניטרית ישראלית כלפי חמאס חייבת להיות מותנית בהשבת הבנים הביתה", אמרו המשפחות.

יושבי ראש השדולה להשבת החיילים, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי וח"כ עמיר פרץ מסרו כי "אם חמאס רוצה את גופות המחבלים שקבורים תחת הריסות המנהרה, שישיב לנו את הנעדרים".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, שוחח אמש (ה') עם ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, ז'אק דה מאיו, והבהיר באופן נחרץ כי ישראל לא תאפשר את פעולות החיפוש במרחב הפרימטר הביטחוני ברצועת , ללא התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראליים.

בתגובה עתר ארגון השמאל הקיצוני 'עדאלה' לבג"ץ בדרישה להורות לצה"ל "לאפשר ללא דיחוי את כניסתם של צוותי החילוץ וההצלה הפלסטינים בעזה ל'אזור החיץ' בעזה לצורך איתורם וחילוצם של לכודים". העתירה הוגשה גם בשם אביו של אחד הנעדרים, חסן עבד אלגליל סבאחי ומרכז 'אלמיזאן' לזכויות אדם בעזה.

בתוך כך, צה"ל נערך להסלמה בגבול הגדר עם עזה לקראת תפילות יום השישי.

הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90
הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.