No Tag To Print

ח"כ דודי אמסלם. צילום: פלאש 90
מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

"שפל מוסרי": באופוזיציה מסרבים להתקזז עם גליק

חוק המרכולים: לאחר הודעת האופוזיציה כי תסרב להתקזז עם יהודה גליק שאשתו נפטרה הלילה, בקואליציה זועמים: "הם יודעים יפה מאוד להתקזז כשהם רוצים לצאת לטיולים בעולם"

מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90
מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

 

קוראים לזה פוליטיקה קטנה: זעם בקואליציה בעקבות הודעת ראשי האופוזיציה על סירובם להתקזז עם ח"כ יהודה גליק מהליכוד, שרעייתו יפה נפטרה לפנות בוקר ממחלה קשה. "אם אין להם רוב להעביר את חוק המרכולים – שידחו את ההצבעה לשבוע הבא", אמרו ראשי האופוזיציה הבוקר (ב').

ח"כ גליק מסר בתגובה, רגע לפני הלוויית רעייתו: "אני מבקש שיפסיקו לנהל ריב סביב הנושא הזה של הקיזוז בגלל הלוויית אשתי". יו"ר האופוזיציה הטרי דודי אמסלם מנסה להשיג בכל זאת את הרוב הדרוש, זאת לאחר שחברי הכנסת של ישראל ביתנו, מפלגתו של ליברמן, הודיעו שיתנגדו לחוק. גם כמה מחברי הכנסת של סיעת כולנו מתכוונים להימנע מההצבעה. אם בליכוד יבינו שאין רוב לחוק, יתכן שההצבעה עליו תדחה, למרות ההתנגדות הנחרצת של שר הפנים אריה דרעי שסירב להצעות לרכך את החוק ומסרב לדחות את ההצבעה. דרעי דורש לקיים אותה עוד היום.

ח"כ יהודה גליק. צילום: פלאש90
ח"כ יהודה גליק. צילום: פלאש90

 

יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין, גינה: "זכותה של האופוזיציה לא לקזז את יהודה גליק, זכותי לומר שאני מכיר תרבות אחרת. אני קורא לאופוזיציה לחזור בה מההחלטה חסרת הרגישות הזו לטובת כולנו".

שר התיירות יריב לוין הצטרף לדברים: "זה שפל מוסרי חסר תקדים בכנסת. בדמוקרטיה, ההצבעות בכנסת צריכות לשקף את רצון הבוחר ולא לעוות את יחסי הכוחות על ידי גילוי חוסר רגישות וחוסר אנושיות מוחלט במקרים בהם אדם נמצא באבלו, או במיטת חוליו. חברי האופוזיציה שמרבים לדבר על זכויות אדם ומתהדרים כביכול בייצוג ההומניות עלי אדמות, מתנהגים כאחרוני העסקנים כאשר הודיעו שלא יקזזו את השר אזולאי ואת ח"כ גליק, לאחר שבשבוע שעבר השמיצו באופן בוטה את חברם ח"כ גילאון שגילה חמלה וסייע לשר אזולאי. בושה וחרפה".

השר להגנת הסביבה זאב אלקין: "אופוזיציה המסרבת לקזז חבר כנסת שצריך להיעדר בשביל הלוויה של אשתו, איבדה צלם אנוש ולא ראויה להציב אלטרנטיבה שלטונית! אבי גבאי, בוז׳י הרצוג ויאיר לפיד, אני קורא לכם להתעשת ולהציל את כבודה של הכנסת, שיואל חסון ביזה אותה הבוקר בשמכם".

מסרבים להתקזז. ח"כ יואל חסון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מסרבים להתקזז. ח"כ יואל חסון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

ח"כ ישראל אייכלר מסר ל'ערוץ 7': "באופוזיציה יודעים יפה מאוד להתקזז כשהם רוצים לצאת לטיולים בעולם. אבל כשיש מקרה הומניטרי פתאום מסרבים להתקזז. אם לא מוכנים להתקזז מסיבות המוניטריות צריך לאסור עליהם להתקזז במסעות תענוגות לחו"ל. חוק המרכולים לא מיועד לחרדים. זהו מאבק על זכותם של אנשים מסורתיים שלא לעבוד בשבת. ילדים שהוריהם יוצאים לעבוד בשבת יתנתקו מהיהדות כמו שקרה למתבוללים בכל העולם. זה לא אינטרס חרדי".

ח"כ טלי פלוסקוב: " אני מחויבת לקואליציה ולמפלגת 'כולנו' אך הצעת החוק הזו אינה תואמת את האג'נדה שלי. כיהודייה, אני רואה בשבת ערך מהותי במדינה יהודית ודמוקרטית, אך אני גם מאמינה כי כפייה דתית רק מעמיקה את השסע בין דתיים וחילוניים, ולכן אני מתכוונת להתנגד להצעת החוק הזו".

"אולי נמנה שופט לשר תקשורת", יריב לוין.  פלאש 90

בקואליציה זועמים. השר יריב לוין. פלאש 90

 

באופוזיציה הגנו על ההחלטה ותקפו את הקואליציה. ח"כ מיכל רוזין: "הספין על קיזוז ח"כ גליק הוא חצוף ומעליב את האינטיליגנציה. יו"ר הכנסת יכול לדרוש מסיעת ישראל ביתנו שמצביעים נגד או מהקואליציה לדחות את ההצבעה לשבוע הבא מתוך התחשבות בחבר סיעתו. תפסיקו להפיל על האופוזיציה את הפאשלות שלכם".

הבוקר הודיע יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון על ההחלטה והוסיף: "אם יש בעיה – שידחו את ההצבעה".

ח"כ דודי אמסלם. צילום: פלאש 90
ח"כ דודי אמסלם. צילום: פלאש 90

 

בינתיים, ועדת הפנים דחתה את מאות ההסתייגויות שהוגשו על חוק המרכולים. יו"ר הוועדה דודי אמסלם הודיע כי החוק לא יחול על אילת, וכן לא על חנויות נוחות שליד תחנות דלק.

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם דחתה את מאות ההסתייגויות שהוגשו על חוק המרכולים, על ידי המחנה הציוני, יש עתיד, ישראל ביתנו, הרשימה המשותפת, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, ח"כ יואב קיש וח"כ ישראל אייכלר. הוגשה רביזיה על דחיית ההסתייגויות.

בתחילת הדיון הודיע אמסלם כי החוק יהיה הוראת שעה לחמש שנים, הוא לא יחול באזור סחר חופשי (אילת), וכי הוא מצטרף להסתייגות בדבר חנויות נוחות, כלומר הוא בעד פתיחת חנויות הנוחות שליד תחנות הדלק. הודעה על מועד הרביזיה וכן על דיון נוסף בחוק וההצבעה עליו תינתן בהמשך.

 

 

It is not Android