אחרי 12 שבועות של הפגנות מול בית נשיאת העליון, המשטרה עצרה את שפי פז, מנהיגת המחאה ומראשי מטה המאבק של תושבי דרום תל אביב בתופעת המסתננים. בראיון לערוץ 20 אמרה פז כי "אם למפגיני השמאל בפתח תקווה מותר, אז גם לנו". המשטרה הוציאה לפז צו הרחקה בן 15 ימים משכונת צהלה והיא שוחררה מהמעצר בתחנת המשטרה בצפון ת"א לקול צהלות ותשואות המפגינים.

"אחרי 12 שבועות שאנחנו הפגנות, פתאום הגיעה הוראה מלמעלה שאנחנו לא יכולים להפגין מול הבית של נשיאת בית המשפט העליון, הוסיפה, והבהירה כי המעצר לא ירתיע אותה ובכוונתה להמשיך את המאבק.

לדברי פז, במשטרה דרשו תחילה להרחיק אותה מכל שכונות צפון ת"א, אך לאחר דין ודברים סוכם על הרחקה משוכנת צהלה בלבד בה מתגוררת נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת אסתר חיות. אם תפר את הצו, צפויה פז להיכנס למעצר בכלא נווה תרצה.

שפי פז משתחררת ממעצר. צילום: דוד ברק

כזכור, שוטרים חסמו הערב (מוצ"ש) את דרכם של תושבי דרום תל אביב שנערכו להפגנה מול ביתה של חיות. בין השוטרים לאזרחים נערכו עימותים בסופם החליטו התושבים להפגין בכל זאת. בהמשך הערב עצרה המשטרה את שפי פז "בגין הפרת הסדר הציבורי במקום".

תיעוד מעצרה של שפי פז. צילום: דניאל כהן

עפ"י עדויות מפגינים ששוחחו עם ערוץ 20, קצין המשטרה אסף ציוני ממרחב הירקון טען בפניהם שהוא זה שהורה על סגירת הרחובות להפגנה. המשטרה דרשה מהמפגינים להתרחק לפינת הרחוב בטענה כי ישנם כללים מיוחדים לאבטחת סמלי שלטון.

"כשבעיית המסתננים תיפתר, נפסיק להפגין צמוד ל'סמל השלטון'"

"מערך שלם של שוטרים חוסם כניסה לרחוב בתל אביב מתושבים. מעולם לא היו כאן בעיות, מעולם לא היתה כאן מהומה, והמשטרה בכוחות מוגברים וקצין אחד ממרחב הירקון שהחליט שהוא חוסם רחוב משני קצותיו להליכה ברגל – כי עשרים זקנות מדרום תל אביב מפגינות", כתב בפייסבוק ערן דורון שהגיע להפגנה.

שפי פז אמרה טרם מעצרה: "מדינת ישראל לא ביקשה מאיתנו רשות להפיל עלינו עשרות אלפי מסתננים ואנחנו לא מבקשים ממנה רשות להפגין מול סמלי שלטון או כל אדם או מוסד אחר. כאשר יפתרו את בעיית המסתננים, נעתר להפסיק להפגין צמוד לביתה של 'סמל השלטון' הבג"צי".

לאחר המעצר טענה המשטרה כי "מיקום ההפגנה נקבע בתיאום עם השב"כ ובהתחשב בהמלצותיהם. יחד עם זאת, במהלך ההפגנה המפגינים התקרבו אל ביתה של הנשיאה. כוחות משטרה שנכחו במקום הרחיקו את המפגינים למקום אחר, שנמצא עדיין בקרבת מקום ובקשר עין עם ביתה של הנשיאה ומהווה חלופה ראויה למיקום ההפגנה".

צו ההרחקה של פז. צילום: דניאל כהן
צו ההרחקה של פז. צילום: דניאל כהן
מעצר שפי פז צילום מסך
מעצר שפי פז צילום מסך
שוטרים חוסמים את המפגינים בצפון ת"א. צילום: דניאל כהן
שוטרים חוסמים את המפגינים בצפון ת"א. צילום: דניאל כהן
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי