יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ניסה הערב בלפני' כולם לשכנע את עו"ד יורם שפטל, סנגורו של אלאור אזריה, שלא להגיש ערעור לבית המשפט העליון והתחייב בפניו כי אם תוגש בקשת חנינה – היא תתקבל. שפטל דחה את הניסיון ואמר "אם יו"ר הקואליציה הייתה לו סמכות, אני מבטיח שהיינו גומרים את זה כאן על השולחן".

לפני כולם א' – ה' 19:30

ביטן אמר הערב בתוכנית "לפני כולם" עם דנה סומברג בערוץ 20: "החייל הזה, אלאור אזריה, זכאי לחנינה. הם (פוליטיקאים מהמחנה הציוני) יכולים להגיד מה שהם רוצים, זה גם לא מעניין אותנו מה שהם אומרים כל כך. המשפט הזה לא היה צריך להיות אפילו. אנחנו לא צריכים את המשפט הזה כדי להוכיח שאנחנו צבא מוסרי. אנחנו צבא מוסרי לאורך כל הדרך ולא צריכים את המשפט הזה כדי להוכיח את זה", הבהיר ביטן.

"מצד שני, אנחנו צריכים להראות לחיילים שלנו, לצעירים שלנו שמתגייסים לצבא, שיש להם אבא ואמא ואנחנו נתמוך בהם גם אם הם עושים טעות. לכן אני התנגדתי בכלל למשפט וביקשתי שתהיה חנינה מראש, כמו שזה תהליך משפטי מוכר, כמו בקו 300". ביטן פנה לעורך דינו של אזריה יורם שפטל והתחייב כי אם תוגש בקשה לערעור היא תתקבל: "אני מבקש מעורך דין שפטל שלא ימשיך בהליכי הערעור על מנת שנגיע להליך החנינה והליך המתקת העונש. שמענו את הרמטכ"ל היום שהוא שוקל בכובד ראש. בוודאי שאי אפשר להבטיח, אבל גם אי אפשר להבטיח שאם הוא יגיש את הבקשה היא תתקבל".

לפני-ביטן-שפטל2

עוד אמר ביטן בנושא: "הקריאה של שר הביטחון, אני אמרתי שנראה לי שיש הבנה כללית בין האנשים שם שזה הולך להיות והגיע הזמן לעשות את זה ולסיים את הסאגה הזאת". שפטל השיב לח"כ ביטן: "אם הייתי משוכנע שאכן אלו הם פני הדברים, כפי שאמרתי ואני חוזר ואומר מהרגע הראשון שנכנסתי לתיק: תבוא הצעה מוסמכת, רצינית, לסיים את העניין – אני הראשון שאקפוץ עליה. אבל עד לרגע הזה לא שמעתי שום דבר. הודעות בתקשורת…".

לאחר מכן אמר שפטל, "יש דברים, ולא צריך לפרט, כולנו אנשים נבונים וכולנו מבינים בדיוק מה אני רוצה להגיד, יש דרכים שאתה יכול בהחלט להיווכח שאכן אנחנו בדרך, במידה ולא תוגש הבקשה לרשות ערעור להקל משמעותית ביותר – ואפילו לחון לגמרי את אלאור. אם יו"ר הקואליציה הייתה לו סמכות, אני מבטיח שהיינו גומרים את זה כאן על השולחן". ח"כ ביטן: "ברור שאין לי סמכות, אבל אתה רואה את המגמה".

אזריה מגיע לבית הדין. צילום: נועם אמיר
אזריה מגיע לבית הדין, היום. צילום: נועם אמיר

בית הדין הצבאי הותיר היום את ההרשעה והעונש של לוחם חטיבת כפיר אלאור אזריה על כנם, ועדותו של הלוחם הוגדרה כלא אמינה. סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל, ביקש מהרכב השופטים לעכב את ביצוע העונש ב-30 יום, שבמהלכם ישקלו אם להגיש ערעור. במהלך ריאיון שהעניק הערב עורך הדין ל'לפני כולם' הוא אמר כי: "היו קטעים בהכרעת הדין שלא האמנתי למה אני שומע, אחת לאחת מההנמקות המרכזיות שלדחיית הערעור סותרות אמירה חד משמעית הפוכה של לא אחר מאשר הנשיא בית דין שקבע, כי כשדן כבוד הנשיא בבקשה למעצר חמישה ימים של אלאור יצא מנקודת מוצא שעדות המ"פ היא שקר.

עוד הוסיף שפטל כי "אותו שופט שקבע על סמך ראיות חזקות יותר שאין הצדקה להאריך שאת המעצר בחמישה ימים, קבע כי יש להרשיע את אלאור בהריגה". עורך הדין הסביר כי הוא לא רואה עצמו כנכשל, "לא אני נכשלתי, בית הדין שסתר את עצמו".

עורכי הדין אילן כץ אייל בסרגליק וכרמית שחיבר, שייצגו את אלאור אזריה מתחילת המשפט ועד שלב הערעור אמרו היום כי: ״מדובר בפסק דין קשה. בית הדין לערעורים ככלל אינו מתערב בעניינים שבעובדה, וחרף זאת קיבל את כל שטענו בדבר חוסר מהימנות המ"פ אותו חקרנו. פסק הדין מותיר את עונשו החמור של חייל אשר פעל באופן חד משמעי כדי להגן על מדינתו, חייו וחיי אחרים לאור סכנה ממשית שחש".

עורכי הדין ביקשו להזכיר כי בשעתו המליצו לאזריה ומשפחתו לקבל את פסיקת בית המשפט ולהימנע מהגשת הערעור ולפעול בדרכים אחרות, "שהיו מטיבות עמו ללא כל ספק הרבה יותר". "לצערנו", מסרו "גורמים אינטרסנטיים בחרו לסכן את אלאור באמצעות הבטחות שווא, והתעלמות חסרת אחריות מהעובדה כי קיים סיכוי להחמרה בעונש כפי שקרה ועודדו אף את התביעה בהתנהלותם להגיש ערעור מצידה על קולת העונש". עורכי הדין הזכירו כי "בין היתר נאמר על ידי אותם גורמים שהחייל לא ישב יום אחד בכלא"

"אנו מביעים שאט נפש מהתנהגותו המתלהמת והאלימה מילולית של עורך דין שפטל אשר חצה כל גבול בדברי השטנה שלו לרבות השמצות אישיות כלפינו חזור והשמץ תוך נסיון לכסות את כשלונו בטענות שווא אודות התנהלותנו", אמרו.

 

 

לפני כולם

לפני כולם