תיק הלוחם אלאור אזריה: עו"ד יורם שפטל חושף את רשימת התקדימים שעשויים לחזק משמעותית את קו ההגנה של אלאור אזריה בערעור על גזר דינו.

בלעדי: התקדימים שיחזקו את אזריה בערעור. מתוך 'לפני כולם' הערב (ג')

במסגרת מהלך של צוות ההגנה של לוחם כפיר אלאור אזריה, עורך דינו, יורם שפטל, מתכוון להגיש שורה ארוכה של אירועים הדומים לזה של ירי אזריה במחבל, שאפילו לא הגיעו לבית הדין למשפט פלילי ונסגרו בתוך היחידות. מדובר בשורה של כ-100 אירועים בהם צה"ל היה מעורב בחיסול מחבלים ואזרחים. טרם ידוע מתי בית הדין עתיד לדון בשני הערעורים שמגישה ההגנה, אליה הצטרפה עורכת דין נוספת.

"יש קרוב ל-100 מקרים, אך על פי חוקי הפסיקה, די במקרים בודדים. לכן, אנחנו נראה כ-20 אירועים ברמת חומרה שווה", מכריז עו"ד שפטל, "אנחנו עומדים להגיש בשבוע הבא בקשה להגשת ראיות נוספות בערעור של אזריה. ברוב המקרים לא מדובר בירי במחבלים אלא באזרחים, הרוב ע"י קצינים. הם חמורים לפחות כמו המקרה של אזריה, אם לא יותר. בחלק ניכר מהם לא נפתחה חקירה. בחלק אחר מהם נפתחו רק כמה שנים אחר כך. בשום מקרה לא הוגש כתב אישום".

עורך הדין יורם שפטל וצ'רלי אזריה במסיבת עיתונאים. צילום: פלאש 90
עורך הדין יורם שפטל מערער. צילום: פלאש 90

 

לדברי עו"ד שפטל, "ההחלטה להאשים דווקא את אלאור אזריה ולהגיש כתב אישום בנסיבות האלה – זה נובע רק מעובדה אחת – הרמטכ"ל ושר הביטחון התפרקו מול סרטון של בצלם. בכל המקרים האחרים הרמטכ"ל ושר הביטחון לא הגדירו את החייל כרוצח שסרח ולכן הם לא הגיעו לבית הדין".

באשר לטענות כי מדובר בערעור אבוד מראש, עונה עו"ד שפטל כי "אף אחד לא הבטיח שום דבר לאלאור, רצו שאנחנו נתפרק מהנשק היחיד שיש לנו – ערעור על גזר דין מופרך לחלוטין", ותוהה "אנחנו נוותר על ערעור על ההרשעה בגלל איום שגובל בפלילים?".מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20