ישנן בעיות רבות שצריך לתקן בישראל, אך רצה הגורל ונפתלי בנט מכהן כשר החינוך בממשלה אשר התחילה לפרוץ את החומה של האליטה הישנה. המשימה של בנט במערך הזה הוא . כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה יש בידיו סמכויות המאפשרות לו השפעה על המתרחש באוניברסיטאות ובמכללות.

אחרי עבודה מרובת שנים של אנשי 'אם תרצו' ואחרים נמצאו די והותר הוכחות לכך שהאקדמיה הישראלית סובלת מהטיה פוליטית חמורה שמתבטאת בכל תחומי החיים האקדמיים ומהווה בעיה ברמה הלאומית.

סטודנטיות בבצלאל מוחות בעקבות חקירת תלמיד שתלה תמונה שנויה במחלוקת של רה"מ בקמפוס. צילום: פלאש 90
סטודנטיות בבצלאל מוחות בעקבות חקירת תלמיד שתלה תמונה שנויה במחלוקת של רה"מ בקמפוס. צילום: פלאש 90

בנט נראה רציני בניסיון שלו לבצע טיפול שורש בפוליטיזציה באקדמיה. הוא מינה את פרופ' , מבכירי האקדמאים בישראל וממחברי רוח צה"ל, לתת המלצות לקוד אתי שימנע שימוש לרעה של מרצים בבמה האקדמית ופוליטיזציה בכיתות. כשר עמל במשך חודשים על כתיבת דו"ח מצב והמלצות והוציא טיוטה של המלצות הדו"ח. מיד החלו בצורה מתואמת להטיח בו האשמות, לבזות אותו ולהימנע ככל שניתן מדיון ענייני בצורך בטיפול בתופעת הפוליטיזציה.

מרצים וחברי סגל באקדמיה הישראלית מרשים לעצמם לבקר בחריפות רבה את הממשלה, את המדינה עצמה ואת חזונה. זה כמובן מבורך.

בנט. יעמוד במבחן? צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
בנט. יעמוד במבחן? צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אך כאשר לוקחים מיתוס כמו "נרטיב הנכבה" ומטמיעים אותו לסטודנטים כאמת היסטורית כאן מתחילה הבעיה. "נרטיב הנכבה" המקובל המוסדות האקדמיים מדבר על גזל שביצעו הציונים בצורה בלתי לגיטימית, תוך ביצוע פשעים נגד האנושות בעם הפלסטיני הילידי שקיים כאן בארץ חיי לאום. מדובר  בסיפור שקרי, מסולף ומעוות שמנסה לשנות את ההיסטוריה בדיעבד ולקבע היסטוריה חדשה. הבעיה העיקרית עם הסיפור הזה, מעבר להיותו שקרי, היא שהוא מהווה יסוד לדה לגיטימציה של עצם קיומה של מדינת ישראל. מתוך ההכלה העיקשת של האקדמיה לאותו "נרטיב" הרסני היא הופכת לחממה לאג'נדות אנטי ישראליות מובהקות.

דוגמאות לכך אפשר לראות בחיפה, שם התקיימו הפגנות נגד ישראל במבצע 'צוק איתן'; בבאר שבע בה מרצה ניצל נוכחות בקורס חובה לטובת הרצאה של שוברים שתיקה; או באונ' העברית בירושלים שם מתקיימות הפגנות תמיכה במחבלים הכלואים בישראל.

כאשר מוסיפים לזה את מספר המרצים החתומים על עצומות לחרם על ישראל ועל קמפיינים לדה לגיטימציה של ישראל בעולם אי אפשר להישאר אדישים.

הרמה האקדמית מידרדרת

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה מדאיגה בה האקדמיה הישראלית הולכת ומדרדרת, ננעלת במגדל שן ייחודי, מעין פסגת אולימפוס מנותקת מדאגות היום-יום ומהאידיאולוגיה הרווחת בציבור. האוריינטציה אולי מוגדרת כ"שמאלנית" אבל זה הרבה מעבר לזה.

האקדמיה, כך נראה, שכחה שהיא חלק מהחברה הישראלית בכללותה ועליה לשקף, לפחות באופן חלקי, את מארג הדעות הקיים.

האוניברסיטה העברית - פלאש 90
הרמה האקדמית בירידה. האוניברסיטה העברית. צילום: פלאש 90

המילייה האקדמי מוכיח את אחידותו במאבק מול בנט ובהחלט מופעל לחץ שלא פשוט לעמוד מולו. , שלא תכנן להיות שר החינוך, ניצב בפני הזדמנות היסטורית לתקוע יתד חשובה במאבק נגד האליטה הישנה שמדכאת את המחשבה הלאומית, נאבקת לשימור מעמדה ההגמוני ומחלישה את החברה הישראלית. עכשיו צריך לראות אם הוא יצליח לעמוד איתן מול הלחץ המשולב מהתקשורת והאליטה האקדמית ולא להתקפל.

אלון מליק

אלון מליק

ראש תא הסטודנטים של 'אם תרצו' באוניברסיטת חיפה


:עוד באותו נושא