אם תשאלו את השר נפתלי בנט הוא יגיד לכם שהוא שלם עם החלטתו להישאר בממשלה, למרות האולטימטום המיותר שהציב והסאגה שנוצרה סביבו. אחרי הכל, מצבו בסקרים מעודד ובמפלגה קיבלו את החלטתו בהבנה ואפילו בתמיכה כמעט גורפת.

אבל, ופה יש אבל גדול – בנט עוד לא אמר את המילה האחרונה. ליבו נחמץ כשהוא רואה את ראש הממשלה מבקר מתגייסים בבקו"ם או מצטלם עם לוחמי קומנדו בתרגיל לילי. לתחושתו, הוא היה צריך להיות בנעליו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בתרגיל עוצבת הקומנדו. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

בנט מבין שהתבססות של נתניהו בתפקיד שר הביטחון תרחיק אותו מהתפקיד שאותו הוא משתוקק לקבל בממשלה הבאה, וגם דוחקת את האפשרות שראש הממשלה, שמאוהב בצעצוע החדש שקיבל לידיו, יקדים את הבחירות. סיבה מספיק טובה לכך שבנט מעדיף בחירות בחודש מאי. הדבר האחרון שהוא צריך או רוצה זה להיתקע במשרד החינוך עוד שנה. במקום מורים, תנו לו מפקדים. במקום מפקחים חינוכיים, תנו לו ישיבות בפורום מטכ"ל.

כדי שבהרכבת הממשלה הבאה בנט אכן ידרוש ויקבל את הביטחון והמשפטים לידי מפלגתו הוא צריך לחזק את הבית היהודי, להוסיף לה מצביעים ומנדטים ובעיקר להתפלל שכמו ב-2015 – כניסה שלו לקואליציה תהיה מכרעת לכינונה.

יו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

כרגע המצב הביטחוני רגוע, אבל בנט אורב מימין וממתין לשעת הכושר לבקר את התנהלות שר הביטחון הנכנס. הוא מאמין שזה עוד יידרש ובקרוב, בעיקר בגיזרה הדרומית המורכבת. מספיק עוד משלוח של מזומנים מקטאר או התפרעות קיצונית לאורך הגבול כדי להקים קול זעקה לפעולה משמעותית מול חמאס.

בנט גם הבהיר שהוא לא מתכוון להיות חותמת גומי של הממשלה הצרה. חוק גדעון סער, למשל, אינו אידיאולוגי וכלל לא בטוח שבנט וחבריו לסיעה יתמכו בו.

כך או אחרת, לבנט יש גם לא מעט בעיות מבית. הדרישות של השותפים מ'האיחוד הלאומי' לשיריונים ריאליים ברשימה גורמות לסערה בקרב מתפקדי 'הבית היהודי'. כמה מהם אפילו דורשים להתנתק מהאיחוד הזה. זאת ועוד – בנט מבין שהוא חייב לגייס כוכבים חדשים לרשימה. עם אלי בן דהן ושולי מועלם (כבודם במקומם, כמובן) קצת קשה לסחוף את הבייס הימני הרחב ולשכנע אותו להצביע למפלגה שמוגדרת נישתית.

סיעת הבית היהודי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בנט, בחזון שלו, רוצה ברשימה גם מועמדים חילונים או מסורתיים ומה שלא עבד עם אלי אוחנה בבחירות האחרונות יעבוד אולי עם שמות אחרים שנמצאים על הפרק. יו"ר הבית היהודי מאמין שרשימה מגוונת ופחות סקטוריאלית תביא עוד קולות של חיילים וצעירים בעיקר, כאלה שחושבים שהליכוד לא מספיק בימין.

קמפיין הבחירות של בנט, שנתפס בציבור כדמות בעלת רקע ביטחוני ראוי, יעסוק בהצלחות של איילת שקד במשרד המשפטים, אבל גם ובעיקר יבסס את מעמדו כמר ביטחון הבא, כראשון לזהות את איום המנהרות וכמנהיג היחיד שיחזיר את יכולות ההרתעה של צה"ל.

בחודשים הקרובים נראה את בנט הופך כל אבן על מנת לבדל את עצמו מנתניהו ומהליכוד מצד אחד, ומהצד האחר הוא יקדיש לא מעט מזמנו על מנת להקים רשימה אטרקטיבית עד כמה שאפשר, שתצליח להביא את הבית היהודי למספר דו ספרתי נמוך של מנדטים. עשרה מנדטים ייחשבו שם הישג סביר, ועם 13 מנדטים נראה איך יוכל נתניהו לשמור לעצמו את תיק הביטחון…

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא